damarhastaliklari.gen.tr https://www.damarhastaliklari.gen.tr Damar, Damar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, damarhastaliklari.gen.tr Thu, 18 Feb 2016 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Damar Daralması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-daralmasi.html Sat, 10 Nov 2018 16:32:36 +0000 Damar Daralması, Damar hastalığı vücudumuzda ki atar damarlarda tıkanma, balonlaşma ve daralma ile ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Bu problemler özellikle belirli bir yaştan sonra ortaya çıkabilir. Yaş ilerlemesi dışın Damar Daralması, Damar hastalığı vücudumuzda ki atar damarlarda tıkanma, balonlaşma ve daralma ile ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Bu problemler özellikle belirli bir yaştan sonra ortaya çıkabilir. Yaş ilerlemesi dışında genetik olabilir. Aynı zamanda sigara, alkol, tansiyon yüksekliği, böbrek yetmezliği, aşırı kilo obezite damar hastalıklarının sebeplerindendir. Vücudumuzun her yerinde bölgeye kan dolayışı ile de dokunun kullanacağı gıda maddeleri ve oksijen taşıyan damar sistemleri vardır. Bu damarların tıkanıklığından dolayı ileri ki safalar da vücudumuzun dengesi bozulur ve kan yoluyla aldığımız gıda maddeleri ve oksijen miktarı azalır. Tıkanıklığın olduğu bölgelerde morarmalar, ağrılar, uyuşmalar gözlenmektedir. Tıkanıklığın olabileceği bölgeler boyun damarları, kalp damarları, bacak damarları, kol damarlarıdır. 

Bacak Damar Daralması 

Genellikle halk arasında "VİTRİN" hastalığı olarak bilinir. Bacağın baldır kaslarında oluşan bir sertleşme ve ağrı olarak hissedilir. İlerledikçe de morluklar oluşur. Fakat çözümü olan bir hastalıktır. Anjiyo yöntemi ile damar tıkanıklığı açılabilir. 

Boyun Damar Daralması 

Boyun damarları beynimize ihtiyacı olan kanı temin eder. Bu kanı temin edemediği zaman baş dönmesi, unutkanlık, geçici olarak konuşma ve görme kaybı, gözde kararma gibi bazı sıkıntılar ortaya çıkar. Daha ileri daralmalar da bayılmalar gözlemlenir. En korkutan etkisi ise felçtir. Tedavisi mümkündür. Boyun ultrasonu çekilerek ense ve şah damarının iç yapısı incelenir. Doppler ultrason kişinin canının dahi yanmadan hızlı bir şekilde hastalığının tanısını tespit eder. Stent veya anjiyo ile tedavi mümkündür. Düzensiz ve uzun yapıda daralmalar da ameliyat yöntemi uygulanır. Ameliyat yöntemi kısa süreli ve narkoz kullanılmadan gerçekleştirilir ve hasta kısa sürede normal yaşantısına devam eder. 
Damar Daralması

Kol Damarlarının Daralması: Kol damarlarının daralması veya tıkanması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Kol damarları kalp ile parmaklar arasında tıkanabilir. Kolda sıklaşan ağrılar, sızlamalar, güçsüzlük hissi, uyuşma belirgin belirtileridir. Sigara ve ilerlemiş yaş durumu da sebeplerden biridir. 

Tedavisi: Kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar, ultrason daralan damarları açacak balon sistemi daha ilerlemiş durumlarda yapay damar yöntemi uygulanır. Kol ağrısının nedeni damar tıkanıklığı olabilir. Bu durumu hafife almamak gerekir. Sağlıklı beslenmek, sigara içmemek, spor yapmak, kilomuza dikkat etmek damar tıkanıklığı ve damar daralmasını önler.
]]>
Kalpte Kaç Damar Var https://www.damarhastaliklari.gen.tr/kalpte-kac-damar-var.html Sun, 11 Nov 2018 16:03:33 +0000 Kalpte kaç damar vardır, İnsan vücudundaki kalp göğsümüzün merkezinde bulunmaktadır. Kas kütlesi sol tarafta daha fazladır. Kalp kası olarak bilinen çizgili,  kastan oluşan, içi boş, kendiliğinden kasılma özelliği olan k Kalpte kaç damar vardır, İnsan vücudundaki kalp göğsümüzün merkezinde bulunmaktadır. Kas kütlesi sol tarafta daha fazladır. Kalp kası olarak bilinen çizgili,  kastan oluşan, içi boş, kendiliğinden kasılma özelliği olan kuvvetli bir pompadır. Kalbin temel görevi kanı vücudumuza pompalamaktır. Kalbin içerisinde aort damarları vardır. Bu damarlardan ayrılan sağ ve sol kalp atardamarlarından beklenmektedir. Kalbi besleyen aort damarlarıdır. Bu damarlar kalp kadar önemli bir etkiye sahiptir. Vücudumuzda toplamda dört tane aort damarı vardır. Kalbimizin içine giren ve çıkan kan bu damarlardan geçmektedir. İki ana dal halinde olan arterler sonra dallara ve kollara ayrılıp kalbi beslerler. Kalbin üçte ikisini besleyen LAD damarı hasar görürse eğer, sonucu ölüm olabilir. Kas kitlesi önemli düzeydedir. Bu nedenle bu damara dul bırakan damar adı da verilir. Bu damar kalbin ön yüzünü ve sağ karıncığını besler ;
Sol ön inen arter, ( LAD),
Sirkumfleks arter, kalbin sol yanını ve arkasını besler. Kalp damarlarının görevi kalp kaslarına oksijen getirmektir. 

Aort,
Kalpte Kaç Damar Var
 Vücudun bütün kısımlarına dal veren ana arterdir. Kuvvetli bir damardır. Kalp üzerinden soldan sağa doğru bükülerek kavis yapar. Aort uzandığı ve dal verdiği bölgeler şöyle adlandırılır; 
Aort kavisi üç büyük arter çıkar. Anonim arter, sol köprücük altı arteri, çıkan aort, karın aortu karın boşluğu organlarına giden arterler.

Mezanter arter; İnce ve kalın bağırsağa dağılır. 

Cliak arter;  Karaciğer, dalak ve pankreasa giden böbrek arteri. Üro genital arterler.

Bu damarların korunması ve sağlıklı kalabilmemiz için kolesterolümüze ve vücudumuzun yağ oranına dikkat etmek zorundayız. Aynı zamanda kalp ve damar düşmanı olan sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalıyız. Sigara ve alkol tüketimi uzun vadede damar tıkanıklığına sebebiyet verdiği için bu alışkanlıktan mutlaka vazgeçmeliyiz. Aksi takdirde sigara damar tıkanıklığına neden olur ve ileriki vade de felç ile sonuçlanabilir. 
]]>
Aort Damarı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/aort-damari.html Mon, 12 Nov 2018 14:49:30 +0000 Aort Damarı, kalbin vücuttaki dokulara gönderdiği temiz kanı taşıyan ana atar damara aort damar denilmektedir. Aort damarının anatomik olarak dört bölümü vardır; bu bölümler kalpten çıkan aort, arkus aort, inen aort, ve d Aort Damarı, kalbin vücuttaki dokulara gönderdiği temiz kanı taşıyan ana atar damara aort damar denilmektedir. Aort damarının anatomik olarak dört bölümü vardır; bu bölümler kalpten çıkan aort, arkus aort, inen aort, ve de karın içine inen kısım olan abdominal aort olarak adlandırılır. Aort damarı kalpten çıktığı yerden itibaren öncelikle göğüs boşluğu içerisinde seyreder oradan ise, karın boşluğuna doğru yol alır. Bu damarda çıkan problemler hayati tehlikeye yol açmaktadır.

Aort damarı balonlaşması

Aort damarı balon gibi şişe bilir yani damar % 50'den fazla şişerse bu durumda bu damar saatli bomba gibi her an patlayabilir. Damarın çapında oluşan bu genişlemeye  anevrizma denir. Aort damarı normalde yaklaşık 2 cm çapta olan bu damar 3 cm çapı aştığında anevrizma olduğu kabul edilir Aort damarı kalpten çıktığı noktadan itibaren beyne giden damarlar ayrılmadan biten anevrizmaları çıkan aort anevrizmaları olarak bilinir. Eğer anevrizma sadece beyin damarının çıktığı bölgede oluşmuş ise arkus anevrizması denilmektedir. Aort damarda oluşan anevrizma göğüs boşluğu içerisinde ise, torasik anevrizma denilirken karın bölgesinde oluşan anevrizmaya ise, abdominal anevrizma denir. Genellikle anevrizmaların %25 göğüs kafesi içinde yer alırken, geriye kalan %75 kısım karın bölgesinde yer almaktadır. Anevrizmalar genelde sessiz seyrederler. Aort damar balonlaşması erken fark edilirse bu damarın da patlaması yapılan tedaviler sonucu önlene bilinir. Aort damarındaki şişlik önceden fark edilmez ve tedavisine başlanmazsa en ufak bir heyecan da yada tansiyon yükselmesin de bu damar patlar ve ölümle sonuçlanabilir.

Aort damarının yırtılması

Aort Damarı

Anevrizma ve diseksiyonlar da en önemli tehlike damarın yırtılmasıdır. Bu damarın yırtılması olayına tıp dilinde rüptür adı verilmektedir. Genellikle ani sırt ağrıları yada göğüs ağrısıyla kendini gösteren aort yırtılması, Türkiye'de yaklaşık 350 kişide görülmektedir. Damar yırtılması durumlarında ciddi hayati tehlike oluşturan bu rahatsızlık beraberinde felç, kalp krizi, organ yetmezlikleri gibi sıkıntıları da oluşturabilir. Anevrizmalar oluşurken pek belirti vermedikleri için tanı genellikle başka bir sebeple yapılan bir araştırma esnasında konur. Bazen ilk belirti anevrizmanın yırtılması olabilir. Aort damarının yırtılması durumunda, anevrizma ve diseksiyonların tedavisi cerrahi açıdan damarın suni bir damar ile değiştirilmesi veyahut endovasküler yöntem olarak ta  bilinen damarın içinden suni bir damarla tamir edilmesidir. Bu iki yönteminde değerlendirilmesi hastanın bulunduğu durumla alakalıdır hangi yöntem hastaya daha iyi gelecekse o uygulanır. Aort damar yırtılması genellikle 40 yaş ve üzerinde risk artmaktadır. Kadınlarda görülen aort damarı yırtılması çoğunlukla gebelik esnasında görülmektedir.Türkiye'de bir milyonda beş kişide görülmektedir. 

]]>
Bacakta Kılcal Damar Çatlaması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/bacakta-kilcal-damar-catlamasi.html Mon, 12 Nov 2018 22:02:54 +0000 Bacakta kılcal damar çatlaması, Kılcal damar en ince damarlardan biridir. Deri üzerinde yeşil,mavi ve kırmızı renkte görülür. Sadece görüntü olarak belli olur. Dokunma ile hissedilmez. Kılcal damar çatlaması acı vermez. Sad Bacakta kılcal damar çatlaması, Kılcal damar en ince damarlardan biridir. Deri üzerinde yeşil,mavi ve kırmızı renkte görülür. Sadece görüntü olarak belli olur. Dokunma ile hissedilmez. Kılcal damar çatlaması acı vermez. Sadece görsel olarak güzel durmaz. Vücutta her yerde görülebilir. Ancak en çok bacak ve yüz bölgesinde görülür. Beyaz ten renkli insanlarda ve ayakta fazla duran insanlarda daha çok görülür. 

Bacakta kılcal damar çatlamasının nedenleri,
 • Yaşlılık en büyük belirtilerden biridir.
 • Beyaz tenli insanlarda görülür.
 • Fazla ayakta durmaktan olur.
 • Güneşe fazla maruz kalmaktan olur.
 • Uzun süreli yürüyüş yapmakta kılcal damar çatlamasına neden olur.
 • Kadınlardaki hormon değişikliği yüzünden görülür.
 • Dar giymek kılcal damar çatlamasına neden olur.
 • Topuklu ve rahatsız ayakkabılar giymek neden olur.
 • Aşırı derecede baharatlı yiyecekler kılcal damar çatlamasına neden olur.
 • Fazla alkol tüketimi kılcal damar çatlamasına neden olur.
Bacakta Kılcal Damar Çatlaması
Kılcal damar çatlamalarında en büyük tedavi lazer yöntemidir. Lazer tedavisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Lazer tedavisinin başarılı olmasındaki sebep iğneli tedavide dasr damarlara iğnenin giremeyip lazerin girmesidir. Lazer tedavisine doktor karar vermelidir. Çünkü lazer tedavisi her vücuda uygun olmayabilir. 
]]>
Bacakta Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/bacakta-damar-tikanikligi.html Tue, 13 Nov 2018 07:12:59 +0000 Bacakta Damar Tıkanıklığı, Bacaklar vücudun ağırlığını taşıması ve yürüme, koşma işlevinin gerçekleştirilmesinde büyük öneme sahiptir. Bu nedenle bacaklar yaşam boyunca en fazla yorulan ve hasar gören organlardandır Bacakta Damar Tıkanıklığı, Bacaklar vücudun ağırlığını taşıması ve yürüme, koşma işlevinin gerçekleştirilmesinde büyük öneme sahiptir. Bu nedenle bacaklar yaşam boyunca en fazla yorulan ve hasar gören organlardandır. Bacaklarda ağrı, uyuşma ve şiddetli kasılmaların olması, yaraların geç iyileşmesi, varis ve damarlarda yaşanan sorunlar genellikle karşılaşılan hastalıklar arasındadır. Damar sertleşmesi ve damar tıkanıklığı, romatizmal ağrılar bunların sadece bazılarıdır. 

Bacaklarda Damar Tıkanıklığının Sebepleri,
 • Bacaklarda damar tıkanıklığın asıl nedeni atar damarlarda görülen sertliktir. Damar sertleşmesi zamanla damar tıkanıklığına yol açmaktadır. 
 • Yaşın ilerlemesi ise damar tıkanıklığının bir başka nedenidir. Yaş ilerledikçe vücut direncinin azalması dolayısıyla bacaklarda damar tıkanıklığı görülür. 
 • Bireylerin stresli ve gergin iş ortamlarında olmaları, alkol ve sigara kullanmaları ve sağlıksız beslenme bireylerde damar tıkanıklığına direkt olmasa da zamanla sebebiyet veren durumlardır. 
 • Aşırı kiloya bağlı olarak obezite ve şeker hastalığı, kolesterol gibi hastalıklar da bireylerde damar tıkanıklığına yol açmaktadırlar. 
Bacakta Damar TıkanıklığıBacakta Damar Tıkanıklığının Tedavisi ,

Damar tıkanıklığı yaşayan bir kişi eğer bu durum çok ilerlememiş ise, egzersiz yaparak ve yürüyüş yağarak bu durum tedavi edilebilir. Kişinin kilo vermesi ve sağlıklı beslenmesiyle beraber damar daha esnek olur ve kan dolaşımı hızlanır. Bu durum damarlardaki tıkanıklığın da giderilmesine destek olur. Fakat damar tıkanıklığı ilerlemişse ameliyat ya da anjiyo yapılması gerekmektedir. Bu daha etkili bir çözüm yoludur. Fakat kişinin tekrar damar tıkanıklığı yaşayıp yaşamaması onun sağlığına dikkat etmesi ve şansına bağlıdır. Sağlıklı bir yaşam için beslenmenize, spor yapmaya ve kötü alışkanlıklardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz. 
]]>
Damar Otu https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-otu.html Tue, 13 Nov 2018 14:18:54 +0000 Damar Otu, diğer adıyla sinirli ot veya bağcı yaprağı  olarak da bilinen bu bitkinin faydası oldukça fazladır.  Damar otunun uzunluğu yaklaşık olarak yedi cm ile doksan cm arasında değişiklik gösterir. Damar otu genelli Damar Otu, diğer adıyla sinirli ot veya bağcı yaprağı  olarak da bilinen bu bitkinin faydası oldukça fazladır.  Damar otunun uzunluğu yaklaşık olarak yedi cm ile doksan cm arasında değişiklik gösterir. Damar otu genellikle boş arazilerde, tuzlu topraklarda, çamın bulunduğu ormanlarda, bataklık ve deniz kıyılarına yakın bölgelerde yetişir ve bu bölgeleri sever. Damar otu,  su kenarlarında da yetiştiği görülür. Genellikle deniz seviyesinden yüksekliği 3050 metreye kadar olan bölgelerde rahatlıkla yetişir. Damar otunun çiçek açması da Nisan ayı ile Ekim ayında olur. Türkiye' de  damar otunun yetiştiği bölgeler vardır. Bunlar ; Siirt, Hakkari, Adana, Hatay, Konya, Antalya, Burdur, Muğla, Kars,  Ağrı, Elazığ,  Bingöl, Nevşehir,  Maraş, Kütahya,  Eskişehir,  Balıkesir,  Giresun,  Trabzon,  Amasya,  Ordu,  Ankara,  İstanbul,  Kocaeli,  Sakarya,  Çanakkale,  Edirne...

Damar Otu Nasıl Kullanılır  

Damar otunun faydaları çok fazladır. Damar otu harici olarak ağrı çekilen, rahatsızlık bulunan bölgeye sarılarak kullanılabildiği gibi bunun yanında damar otunun çayı yapılarak da kullanılır. 

Damar Otu
Damar Otunun Faydaları Nelerdir 

Damar otunun faydaları saymakla bitmiyor. Damar otunun faydaları arasında  ilk olarak apse ve çıbana çok iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için damar otu kaynatılmış suyun içinde iyice yumuşatılır. Yaklaşık  olarak on beş dakika kaynar suyun içinde bekledikten sonra problemli olan bölgeye harici olarak uygulanır ve temiz bir bez ile damar otu sarılır. Damar otunun bir diğer faydası ise balgam söktürücü olmasıdır. Bunun yanında idrar söktürücü etkisi, göğüs yumuşatma etkisi de bulunmaktadır ve kabızlık çekenler için de faydası oldukça büyüktür. Bu tarz sıkıntılarınız var ise damar otunun faydasını görebilmek için düzenli olarak damar otunun çayını yapıp günde iki defa  tüketmenizi tavsiye ederim. Damar otunun faydalarını saymakla bitmiyor. Bir diğer faydası ise parazit düşürme etkisinin olmasıdır. Bunun için ise damar otunun yaprakları dövülür ve sonrasında beklemeden bu dövülmüş olan yapraklar yutulur.  Damar otunun mide ağrısını hafifletici etkisi de vardır. Mide ağrısı çeken kişinin damar otunun yapraklarını taze olarak yemesi gerekir. Yedikten belli bir süre sonra midenizin ağrısının hafiflediğini  göreceksiniz. Damar otunun, rahim kanseri  tedavisine olan katkısı da fazladır. Bunun için damar otu ile çay yapılır ve uterusun yıkanması gerekir. Damar tıkanıklığı tedavisi içinde damar otu çok faydalıdır. Bunun faydasını görebilmek için taze olan damar otunun çayı yapılarak düzenli olarak tüketilmeli. Egzama rahatsızlığı olanlar içinde damar otunun faydası oldukça büyüktür. Bunun için damar otunun yaprakları lapa haline getirilir ve hazırlanmış olan bu lapa egzamalı olan bölgeye harici olarak uygulanır ve o şekilde bekletilir. Böylelikle düzenli kullanım sonrasında egzama rahatsızlığı son bulur. 
]]>
Damar Atması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-atmasi.html Tue, 13 Nov 2018 15:24:38 +0000 Damar atması, Damar atması bir hastalık değildir. Ancak bir çok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Damar atmasının nedeni damarların tıkanması ile oluşur. Bir hastalık olmasa bile damar atması kimi zaman tehlikeli olabilir. Damar atması, Damar atması bir hastalık değildir. Ancak bir çok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Damar atmasının nedeni damarların tıkanması ile oluşur. Bir hastalık olmasa bile damar atması kimi zaman tehlikeli olabilir. Damar atması sağlık problemi olmayan kişilerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Damar atmasının nedeni ise çoğu zaman vücudun hareketsiz kalmasından dolayı olur. Vücudun belli bölgelerinde uzun süreli ağırlık olması da damar atmasına neden olur. Eğer vücut hareketsiz kalırsa bu durumdaki damar atması kısa sürer. Vücudun belli bölgesinde ağırlığa maruz kalındığında ise damar atması geçici damar tıkanıklığına bile neden olabilir. Uzun süre hareketsiz kalmaktan dolayı oluşan damar tıkanıklığında doktora gitmeye gerek yoktur. Evde yapılacak düzenli egzersizlerle ve sporla damar atması rahatsızlığının giderilmesi sağlanır. 

Damar Atması
Gün içinde bir saat kadar yürüyüş yapılması da damar atmalarını engeller. Damar atması uzun süre düzelmezse eğer damar tıkanıklığına neden olur. Damar tıkanıklığı ciddi bir rahatsızlıktır. Göğüs kafesi de ağrıya neden olur. Oluşan göğüs ağrısı yüzünden kişi rahat nefes alıp veremez. Bu yüzden de kalp krizine bile neden olabilir. Bu yüzden uzun süren damar atmalarında mutlaka doktora gidilmelidir. Erkenden önlem alınması kişide kalıcı hastalıklara neden olmaz. Geceleri uyurken yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Her uyanma da yatış pozisyonu değiştirilmelidir. Vücudu uzun süreli basınca maruz bırakmamakta damar atması engelleyici bir faktördür. En kolay damar atma tedavisi hareketsizliğe maruz kalınan damar atmasından dolayıdır. Bu durumda düzenli spor, evde yapılacak egzersizlerle bu durum düzeltilebilir. 
]]>
Şah Damarı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/sah-damari.html Tue, 13 Nov 2018 22:14:17 +0000 Şah Damarı, Boynun sağ ve sol bölgesinde bulunan şah damarı kanı beyne pompalayan aort damarlarına verilen isimdir. Boyun bölgesinden geçen şah damarları beyne doğru boyundan çıkarak kılcal damarlara kan dolaşımını sağlay Şah Damarı, Boynun sağ ve sol bölgesinde bulunan şah damarı kanı beyne pompalayan aort damarlarına verilen isimdir. Boyun bölgesinden geçen şah damarları beyne doğru boyundan çıkarak kılcal damarlara kan dolaşımını sağlayan atardamardır. Şah damarına tıp literatüründe arteria carotis communis olarak adlandırılmaktadır. Yapı bakımından sol bölgede bulunan şah damarı sağ da bulunan şah damarından yaklaşık 4-5 cm daha uzundur. gazel damarı boyun toplar damarı ile vagus  sinirine bitişik olduğundan dolayı boyun damar-sinir paketi olarak da adlandırılmıştır.
Şah damarı adem elması bölgesinde ikiye ayılır. Şah damarı yapı bakından 8-10 milimetre genişliğindedir. Bu özelliği bakamından vücudumuzdaki bütün atar damarlardan daha büyüktü. Şah damarı kılcal damarlara ayrılarak kafa bölgesinde yer alan beynin ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayarak kafa bölgesindeki organları beslemektedir. Şah damarı herhangi bir rahatsızlık veya kaza esnasında tıkandığı durumlarda beyni besleyen kılcan damarlar yetersiz kalarak beyin ölümünün gerçekleşmesine neden olur bu nedenle hayati öneme sahiptir. Şah damarını insan vücudunda doğru bölgelere basıldığı takdirde rahatlıkla tespit edilmektedir. Böylelikle kimi uzmanlar tarafından hasta rahatsızlığında nabız ölçümü buradaki atarlanmalara binaen dakika tutarak nabız ölçümü yapılabilir. Bu yönüyle boyunda nabız sayımı gerçekleşebilir. Şah damarı halk arasında gazel damarı olarak da ifade edilmektedir. 

Şah Damarı
Şah Damarı Yaralanması ve Tıkanması,

Şah damarı yaralanması ve tıkanıklığı oldukça tehlikelidir. Şah damarı tıkandığı takdirde beyne gönderilmesi gereken kan rahatlıkla pompalanamaz böylelikle beynin ihtiyaç duyduğu besin sağlanmadığından beyinde kalıcı hasarlar görülebilir. Şah damarının bıçak gibi bir nesne ile kesilmesi oldukça tehlikelidir. Kişi böylesi bir durumda hayatını dahi kaybedebilir. Şah damarı kesilince dışarı doğru kan oldukça hızlı bir şekilde atılarak vücutta bulunan kan beyne gitmeyerek beyin ölümü gerçekleşebilir. Şah damarı kesilince beyne gidecek kan ve hücrelere itililmesi gereken oksijen iletilmediğinden hasta müdahale edilmediği takdirde ölümü gerçekleşir. Şah damarı kesilen kişi kısa zaman içerisinde bilincini kaybederek bulunduğu yere yığılır. Şah damarı bölgesine hafiften bir baskı uygulanması beyne kanın gitmesini engelleyeceğinden kişinin bilincinin kaybetmesine neden olabilmektedir.Şah damarı kesikleri oldukça ciddi bir problemdir böylesi bir rahatsızlık ile karşılaşan hasta kesinlikle ama kesinlikle uzman bir doktora en kısa süre içerisinde yetiştirilmelidir. 
]]>
Bacaklarda Kılcal Damar Çatlaması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/bacaklarda-kilcal-damar-catlamasi.html Wed, 14 Nov 2018 17:24:41 +0000 Bacaklarda Kılcal Damar Çatlaması, Bacaklarda bulunan en ince içinde kan geçen atardamar ile toplardamarları birleştiren küçük damarlara kılcal damarları denir. Kılcal damarlar içindeki kan akışı diğer damarlardaki kan Bacaklarda Kılcal Damar Çatlaması, Bacaklarda bulunan en ince içinde kan geçen atardamar ile toplardamarları birleştiren küçük damarlara kılcal damarları denir. Kılcal damarlar içindeki kan akışı diğer damarlardaki kan akışına göre çok daha yavaştır. Bacaklarda kılcal damarların genişlemesi veya daralması bacaklarda derinin kızarmasına kırmızı çizgiler oluşmasına ve istenmeyen görüntü oluşumuna neden olur. Kılcal damarlar şekillerindeki bozukluk nedeniyle damardaki kan doku arasına toplanarak ödemler oluşturur. Bu ödemler bacaklardaki kılcal damarların şeklini bozarak yırtılmalara deride kanamalara sebebiyet verir. Kılcal damarların genişlemesi dokulara daha fazla kan toplanmasına neden olur ve kan dolaşımı durur kan akışı zorlaşır ve damar çatlaması (varis) oluşur.

Kılcal damar çatlaması sebepleri

Aşırı kilo (obezite) bayanlarda hormon ve östrojen, devamlı ayakta çalışmak, ayakta fazla durmak bu durumda vücudun ağırlığı bacaklara aşırı basınç yapması sonucu kılcal damarların çatlamasına, aşırı sıcaklarda ayaküstü çalışanlarda bacaklara ağırlık yüklenmesiyle oluşur. Damar çatlakları beyaz tenlilerde cildin daha açık renkte olması nedeniyle daha belirgin görülür. Bu durum kıssa etek giyen bayanlara görüntü amaçlı oldukça rahatsızlık verir.

Bacaklarda kılcal damar çatlaması günlük yaşamı etkiler, ayakta durmak zorlaşır, bacaklara kramplar girer ve bacak sendromları olur. 40 yaşın üzerindekilerden daha çok görülmektedir. Yaş ilerledikçe menopoz döneminde alınan kilolardan dolayı daha çok oluşur damarlar zayıflar ve damarların genişlemesiyle kanın aşırı basınç yapmasına neden olur ve kılcal damarlar zarar görerek kanamalara neden olur. Deri altındaki damarların çatlamasıyla ciltte morluklar ve çürükler meydana gelir.

Bacaklarda Kılcal Damar Çatlaması

Kılcal damarların çatlamaması için öneriler

Kilo almamaya özen gösterilmelidir. Ayakta devamlı çalışanlar doktora danışarak basınç çorabı alıp giyilmelidir. Bu basınç çorapları kan akımını hızlandırarak kanın kalbe gitmesini sağlar, düzenli olarak spor ve bacak egzersizleri yapılmalıdır. Bisiklete binerek pedal çevirmek yürüyüş yapmak ve yüzmek bacaklardaki kılcal damarları kuvvetlendirir ve esnekliğini artırır. Ayakta dururken dik durmaya özen gösterilmelidir vücudun dik durması bacak damarlarına daha az basınç yapılmasını sağlar. Otururken bacak bacağın üzerine atmak bacakları çapraz tutmak kan basıncını azaltarak yukarı giden kanın akışını yavaşlatır ve bacak içine basınç yapar. Otururken kan dolaşımını rahatlatmak amacıyla bacakları yükseğe kaldırmakta fayda vardır.

Kılcal damar çatlamasına tedaviler

Çatlamalar olduğunu fark edip hemen tedavi edilirse iyileşme oranı daha yüksektir. Geç kalınan tedaviler zorlaşıp iyileşme süresi uzayabilir. Kalp ve damar cerrahisine giderek gereken tedavi yapılmalıdır.

]]>
Gözde Damar Çatlaması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/gozde-damar-catlamasi.html Wed, 14 Nov 2018 19:53:02 +0000 Gözde Damar Çatlaması, İnsanların eline gözüne götürmesi veya bahar nezlesi gibi olaylarda göz üzerinde kanlanma gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Göz üzerinde görülen bu olayın ciddi bir rahatsızlık olmaması halind Gözde Damar Çatlaması, İnsanların eline gözüne götürmesi veya bahar nezlesi gibi olaylarda göz üzerinde kanlanma gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Göz üzerinde görülen bu olayın ciddi bir rahatsızlık olmaması halinde erken bir zamanda geçeceği düşüncesiyle tedavisi ihmal edilmemesi gerekmektedir. Göz damarlarında oluşan çatlamaları enfeksiyon ramotolojik hastalıklar, göz kanamaları, troid rahatsızlıkları göz damarları üzerinde çatlamalara sebep olarak göz de kanlanma gözlemlenir. Göz damarlarındaki çatlaklıklar nedeniyle gözün beyaz olan kısmında kanamalar gözlemlenir.  Bu hastalığın oluşmasında beyaz olan örtünün zar tabakasında konjektiva yüzeyinde damar genişlemesi gözlemlenir ve bu genişlemeler neticesinde bir veya iki göz üzerinde çatlamalar olabilir. Bazen göz damarları yorgunluk, klima altında kalma, aşırı soğuk ve sıcaklık, bilgisayar başında fazlaca adapte olmadan kaynaklı olarak göz damarlarının çatlamasına neden olarak göz kortejinde yer alan damar çatlamaları ile kanlanma durumu gözlenme olur

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda tek göz üzerinde görülen kanamaları riskli rahatsızlıkların sebebi olduğu sıklıkla dile getirilmektedir. Göz kanlanması genellikle konjektiva tabakası içren yapılın tahriş olması olması nedeni ile tahrişe bağlı olarak damarlar üzerinde çatlaklarla kanamalar gerçekleşir. Gözün zararlı bakterilerin enfeksiyon kapması ile iltihaplanma oluşabilir veya Göz kuruluğu, mikrobik durumlar, alerjik reaksiyonlar, yabancı cisimler, ani göz tansiyonunun yükselmesi, göz iltihabı, travma, kirpik dibi dibi iltihabı göz bebeğinin içinde bulunduğu konjektiva yapının kanlanmasına neden olabilir ayrıca troid ve romotolojik rahatsızlıklar göz damarlarının çatlamasına neden olur. Göz hastalarının uzman hekimlerce yapılan muayenelerinde göz tansiyonunun aşırı yükselmesi ile ani ataklardan dolayı göz damarı çatlayarak ciddi ağrılarla birlikte gözde kanlanma gözlemlenmektedir. 

Göz damarları çatlaması durumunda aşırı ağrılar ve sulanma görmekle birlikte görme kalitesinde ani düşüklük durumu acil bir durumun habercidir. Mesela yabacı bir cismin göze sirayet etmesi ve göze kimyasala bir sıvı veya gazın gelmesi sırasında göz çevresinde ciddi anlamda sulanma, aşırı ağrı ve kılcal tarzlı kanlanma durumları göz damarlarının çatladığına ilişkin ciddi belirtilerdir. 

Gözde Damar Çatlaması

Göz Damar Çatlamasının Tedavisi

Göz konjektivası üzerinde eğer ciddi bir ağrı durumu söz konusu ise kısa süre içerisinde damarların çatlamasından dolayı kanlanma gözlemlenir. Hasta bir kimyasala maruz kalmış veya mikrobik bir rahatsızlıktan dolayı göz damarı çatlamış ise bu durum kontrol altına alınıp tedavi edilmedi takdirde göz kayıplarına kadar gidecek ciddi rahatsızlıkları yanında getirir. Gözde şiddetli ağrı, sulanma, iltihaplanma gibi durumlar söz konusu olduğunda rahatsızlığa acilen müdahale edilmelidir. Eğer göz damarlarında çatlama durumu söz konusu ise uzman hekim tarafından bu sorunun ortadan kaldırılması bir kısım ilaçsal tedaviler gereklidir. Uzman hekimin bu evrede tavsiye ve tedavi yöntemlerine uyulmalıdır. Göz yüzeyinde ağrılar aralıksız olarak devam ediyor ve ilaç tedavileri etki etmediği takdirde sorunun çözülmesi amacıyla konunun uzman hekime acilen bildirilmesi gerekmektedir. 

]]>
Damar Damar Üstüne Gelmesi https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-damar-ustune-gelmesi.html Wed, 14 Nov 2018 22:17:06 +0000 Damar Damar Üstüne Gelmesi; Halk diliyle damar damar üstüne gelmesi olarak tarif edilen rahatsızlığın, Tıp Literatüründe tam olarak bir karşılığı bulunmamaktadır. Bu sorun, sporla alakalı zedelenmelerde, hareketlerin yapıl Damar Damar Üstüne Gelmesi; Halk diliyle damar damar üstüne gelmesi olarak tarif edilen rahatsızlığın, Tıp Literatüründe tam olarak bir karşılığı bulunmamaktadır. Bu sorun, sporla alakalı zedelenmelerde, hareketlerin yapıldığı esnada ve ya sonrasında yaşanan kasılma, kramp gibi durumlarda yaşanan bir durumdur. 

Bazı sinir ve kasların yorgunluktan ve zorlamadan dolayı, tahrip olması olarak da  ifade edilebilir. Sorunun yaşandığı bölgede hareketi kısıtlayan, aynı zamanda acı hissettiren bir vaziyettir. Bazen de gerinme esnasında, ve ya kramp sonrasında bölgede dayanılmaz bir acı hissedilir. Bu durumda olay, damar damar üstüne binmesi olarak ifade edilir. İlk olarak bu rahatsızlığın hissedildiği anda, rahatlamak amaçlı uzanılması ve bölgeye soğuk kompres uygulamasının faydası olacaktır. Bölgedeki kasların ve sinirlerin rahatlayarak dinlenmesi için, bir müddet yatmak yeterlidir.

Damar Damar Üstüne Gelmesi
Acı olan bölge için, spazm çözücü jeller uygulanması ve kas gevşetici ilaçlar içilmesi yararlı olacaktır. Bir süre yorucu aktivite yapmadan  kas ve ya hasar görmüş olan sinirin eski haline gelmesi beklenmelidir.
]]>
Damar Çekilmesi https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-cekilmesi.html Thu, 15 Nov 2018 12:05:22 +0000 Damar çekilmesi, aslında vücudun her yerinde meydana gelebilecek bir durumdur. Fakat daha çok kasların yoğun olduğu yerlerde meydana gelen bu durum en çok insanlarda bacak bölgelerinde meydana gelmektedir. Çünkü insanların bacak b Damar çekilmesi, aslında vücudun her yerinde meydana gelebilecek bir durumdur. Fakat daha çok kasların yoğun olduğu yerlerde meydana gelen bu durum en çok insanlarda bacak bölgelerinde meydana gelmektedir. Çünkü insanların bacak bölgelerinde vücudun diğer noktalarına göre çok daha fazla yük vardır. Özellikle ağır işlerde çalışan insanlarda sürekli olarak ağır yüklerin kaldırılıp indirilmesinde bu gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Damar çekilmesi sorunu olan insanlarda, damar sertleşmesi sorununun meydana gelme ihtimali çok fazladır. Damarlar içerisinden geçen kan, damarların sağlığından direk olarak etkilenecektir. Bu nedenle kişilerde bu sorunun acilen giderilmesi gerekmektedir. Damar çekilmesi, bir diğer adı ile adele çekilmesidir veya incinmesi olarak söylenmektedir. Bu duruma neden olan birçok neden bulunsa bile bu nedenler arasında en çok önem taşıyanı kişileri ağır yükler kaldırmasıdır. Bazen damar çekilmesi olan kişilerde bu durum başta anlaşılmaz. Fakat bir süre sonra bu sorun yavaş yavaş belirtilerini ortaya çıkararak kişilerde problemlere neden olur. Özellikle dolaşım problemleri ve çok şiddetli ağrılar, damar çekilmesi olan kişilerde büyük önem taşımaktadır. Tabi ki damar çekilmesi olan insanlarda bu durum çok kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Sadece insanlarda damar çekilmesi sorununun belirtilerine bakılarak bile bu durum meydana çıkarılabilmektedir. 

Damar çekilmesi belirtileri,
 • Damar çekilmesi sorunu meydana geldikten hemen sonra kişilerde herhangi bir hareket kaybı olmasa bile, çok ciddi ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar ise son derece şiddetli olabileceği için, kişilerde stres, iş gücü kaybı ya da eğitimin olumsuz etkilenmesi gibi durumlar meydana gelebilir.
 • Kişilerde damar çekilmesi meydana geldiği zaman şişme sorunları meydana gelebilir. Dolaşımın engellenmesi ya da durması nedeni ile bölgede hacim artışları görülebilir. Eğer bölgede şişlik görülüyorsa hiç durmadan doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 
 • Bunun yanı sıra bölgede sık sık kas spazmları meydana gelebilmektedir. Oldukça yaygın olarak görülen bu durumlarda kişi rahatsızlık duyacağı için doktora gidecektir. 
 • Son belirti ise bölgede damarların morarmasıdır. Bu durum yine dolaşımın olumsuz etkilenmesi nedeni ile meydana gelmektedir. Bölgelerdeki morarmalar, ileri ki zamanlarda çok ciddi problemler ortaya çıkacağı için önceden önlem almanız gerekmektedir. 
Damar Çekilmesi
Damar çekilmesi sorununa daha öncede belirttiğimiz gibi ağır yüklerin kaldırılması ve kasların aşırı zorlanması neden olmaktadır. Kişinin yaptığı işin yanı sıra bazı insanların egzersizler sırasında çok aşırı zorlanma durumlarında da damar çekilmesi meydana gelebilmektedir. Dammar çekilmesi problemi için yapılacak bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. bunlardan biri kişide ilaç tedavilerinin uygulanmasıdır. Damar çekilmesi problemi olan insanlarda ilaç tedavileri fayda etmez ise bu durumda bazı cerrahi operasyonlar uygulanabilmektedir. Uygulanan cerrahi operasyonlar son derece etkili olarak sorunun giderilmesinde çok büyük oranda başarı sağlar. Damar çekilmesi, problemi ile karşılaşmamak için kişiler egzersizler öncesinde ısınma hareketlerini daha da yoğunlaştırmalıdır. Bu şekilde vücuduna zarar vermeden egzersizleri yaparak sorunları önleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra çok ağır yüklerin kaldırılmaması gerekmektedir. 
]]>
Ayak Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/ayak-damar-tikanikligi.html Thu, 15 Nov 2018 12:27:59 +0000 Ayak Damar Tıkanıklığı, bacakların damar rahatsızlığı atar damarların gereğinden fazla daralması ya da tıkanması olması ile birlikte, sıklıkla rastlanan sebep ateroskleroz olarak bilinen damar sertliğidir. Daha fazla bacakla Ayak Damar Tıkanıklığı, bacakların damar rahatsızlığı atar damarların gereğinden fazla daralması ya da tıkanması olması ile birlikte, sıklıkla rastlanan sebep ateroskleroz olarak bilinen damar sertliğidir. Daha fazla bacaklar ile ayak bileği etrafında meydana gelen bu problem fazla ayakta kalmakta, merdiven inip çıkmak, yürümek ve koşmakta problem yaşanmasına sebep olabilmektedir. Meydana gelen bu ağrılar ilerledikçe hasta dinlenme esnasında dahi yaşam kalitesini düşürerek günlük aktiviteleri güçleştirmenin yanı sıra kalça ile baldıra kadar ulaşan ağrılara sebep olabilmektedir.  Bu durum ayak ve parmaklarda oluşan ileri derecede iyileşmeyen yara veya kangrenler meydana gelmesine sebep olabildiğinden dolayı mutlaka tedavi edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Uygulanacak ilaç tedavisi yardımıyla tıkalı damarların stent veya balon anjoplasti uygulamalarının yapılması sayesinde açılması muhtemel olabileceğinin yanında bypass ameliyatları yardımıyla da problem yok edilmeye çalışılabilmektedir. Ayak damar tıkanıklığı probleminin en bilindik sebebi ateroskleroz yani damar tıkanıklığı olduğundan bahsetmiştik ve bununla birlikte buerger rahatsızlığı ile atar damarların şişerek balonlaşması durumu da tıkanmalara neden olabilmektedir. Ayrıca diyabet rahatsızlığı, hipertansiyon ve sigara bağımlılığı, ilerleyen yaş, hareketsizlik, kanda kolesterol bulunması da bu rahatsızlığa sebep olarak gösterilmektedir. 

Ayak damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır,

Gerçekleşmesi ile damarlarda kan dolaşımının zayıflaması nedeni ile kişilerin ayakta durmalarında bile zorluk çekmek mümkündür. Bu durumda tıkalı damarların etrafındaki ufak damarların genişlemesi ve şişmesi mümkün olabileceği ve damarların olması gereken renkten çok daha koyu renge ulaşması da oldukça mümkündür. Böyle durumlarda meydana gelen problemleri en aza indirmek amaçlı masajlar uygulansa da bu problem yalnızca masaj uygulamak tek başına yeterli olmayabilir. Bu yüzden hastalığın ilerlemeden belirlenmesi halinde  ayak damar tıkanıklığı rahatsızlığı hastanın uygulayacağı egzersiz hareketleri, çok daha aktif ve hareketli bir yaşam tarzı, fazla kilolardan kurtulma, Şayet hastada diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol hastalıklarının tedavi edilerek en aza indirilmesiyle tedaviye başlanabilir.

Ayak Damar Tıkanıklığı
Ayak damar tıkanıklığı tedavisi,

en önemli şartı yaşam tarzında yer alan bazı değişiklikler hayata geçirilir. Bu değişiklikler arasında ilk sırada yer alanlar arasında sigara alışkanlığını terk etmek, beslenme ve yeme alışkanlıklarında yapılan değişiklikler, ve düzenli uygulanan egzersizlerdir. Hayata geçirilen bu değişiklikler kişilerde bu rahatsızlık teşhis edilir edilmez uygulanmaya başlanarak yaşam süresince devam edilmelidir. Damar hastalıklarının başlangıç döneminde bu tür tedavi şekilleri sayesinde kontrol altına alınması mümkündür. Bu yüzden hastalar yürüme ağrısı çekiyorlarsa hastaların yaklaşık olarak %75'i yalnızca uygulanacak bu tür tedavi yardımıyla yüksek oranda rahatlama sağlayabilirler. Bu tedavi yöntemi ile hem ayak damar rahatsızlıklarının hem de beyin veya kalp damarlarına bağlı olan olumsuzlukların önüne geçilmesi sağlanmış olunur. Ancak bazı durumlarda hastalara yaşam şeklini değiştiren ve ilaç uygulanarak yapılan tedaviler yeterlilik göstermez. Genel olarak kısa mesafe yürüyüşleri nedeni ile baş gösteren ağrılar veya ayaklarda meydana gelen yaralar da uygulanan tedavi yeterli olmaz ve ilerleyen dönemlerde ise cerrahi operasyona gerek duyulabilir.
]]>
Damarların Belirginleşmesi https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damarlarin-belirginlesmesi.html Fri, 16 Nov 2018 04:41:41 +0000 Damarların Belirginleşmesi; Toplar damarların genetik bir şekilde vücutta bulunan kanı kalbe yeteri kadar etkili bir biçimde götürememe neticesinde, yerçekiminin etkisi ile kanın özellikle bacak damarlarında göllenmesine ve zama Damarların Belirginleşmesi; Toplar damarların genetik bir şekilde vücutta bulunan kanı kalbe yeteri kadar etkili bir biçimde götürememe neticesinde, yerçekiminin etkisi ile kanın özellikle bacak damarlarında göllenmesine ve zaman ile bu damarların belirginleşmesine denir. Kadınlarda daha fazla rastlanır. Isı yükselişi, çok ayakta kalma, oturma ve bazı ilaçlar damarların düşmanıdır. Bunun haricinde yine kadınlarda daha çok olarak görülen, fazla ince morumsu olan kılcal damarların belirginleşmesi ise telanjiektazi şeklinde isimlendirilir. Sıcak, hormonal etkiler, güneş, kortizon kullanımı şeklindeki olaylarda yükseliş gösterirler.

Geniş ve büyük olan damarların, erken safhalarda, sıcağa ve ayakları sarkıtmamaya özen göstermek ve sık sık yürüyüş yapmak uygundur. Geç dönemde ise bir kalp damar cerrahının müdahalesi gerekebilir. İnce kılcal damarlar için bütün bu önlemlerin haricinde, lazer uygulaması kesin ve güvenilir olan çözümler sunmaktadır. Damarların çapına göre yapılacak olan uygulamalar ile kalıcı neticeler sağlanmaktadır.

Lazer ile kılcal damar tedavisi,

Kılcal damar tedavisinde kullanılan yollardan birisi lazer tedavisidir. Bu tedavide lazerin soğutucu bölümü ile cilt soğutularak uygulaması yapılır ve kılcal damarın büzüşerek yok olması amaçlanır. Uygulama esnasında damarda 80 dereceye varan bir ısı neticesinde kan hücrelerinde ve damar çeperlerindeki farklılıklar ile damarın vücut tarafından yok edilmesi söz konusudur. Uygulama sırasında özellikle koyu mavi, lacivert, mor renklerde başarı daha çok olmaktadır. Uygulama neticesinde etkinlik için 2 ay kadar beklemek gerekmektedir. Gerekirse 2 ve 3 seans tedavi sürdürülebilir. Doktor uygun görürse tedavi skleroterapi ile kombinesi yapılabilir.

Tedavi süresi, yapılan bölgenin büyüklüğüne göre farklılaşmakla beraber çoğunlukla kısadır. Uygulama esnasında hafif bir ağrı hissedilecektir. Lazer esnasında damarın solduğu ve kontrakte olduğu görülebilir. İşlem neticesinde günlük olan aktiviteye dönülebilir. Sıcak banyodan ve yoğun olan sıcaktan uzak durulmalıdır. Uygulama yapılan bölgede geçici kızarıklık meydana gelebilir. 1 hafta kadar süren geçici olan kahve renkli koyulaşma görülebilir.

Skleroterapi,

Damar iç yüzeyinin medikal ilaçlar ile abrazyonunu sağlayıp, kapanmasını ve vücutça metabolize edilerek yok edilmesini sağlama esasına dayanmaktadır. Uygulama kolaylığı, başarısının fazla olması, tekrarının oldukça az olması ve hasta rahatlığı bakımından üstünlükleri nedeni ile yaygın bir şekilde kullanılan bir tedavi yoludur. Özellikle lazer tedavisi yapılarak başarılı olunamayacak boyut ve yapıdaki damarların tedavisinde oldukça etkilidir. Çoğu vakit lazer tedavisi ile kombine yapılabilir.

Damarların Belirginleşmesi
Uygulama esnasında fazla ince olan iğneler kullanılmaktadır. Özel ilaçlar damar içinde verilerek neticesinde kompresyon sağlanır. Bu sayede ilacın damarın iç yüzeyleri ile direkt olarak teması elde edilir ve daha etkili bir uygulama meydana gelir. Derin venöz sistemde hasara sebep olabilecek geri kaçış azaltılır. Uygulama neticesinde daha iyi bir sonuç alabilmek için kompresyon gerekir ve bu durum en az 2 veya 3 gün kadar devam etmelidir. Hastaların varis çorapları kullanması da tedavinin etkinliğini yükseltebilir. Uygulamanın hemen bitiminde yürüyüş oldukça önemlidir, bu sayede kas kitlesi ve hareketi etkisi ile ilacı damar sistemindeki etkisi yükselir. Skleroterapi tedavisinin etkinliği 4 ve 6 haftada daha belirgin bir şekilde meydana gelir, gerekirse birkaç seans ek tedavi yapılabilir.

Skleroterapi uygulaması neticesinde meydana gelebilecek yan etkiler,

Uygulama yerinde pigmentasyon, renk değişikliği. Çoğunlukla 1 ayda kendi kendine kaybolur. Damarlarda ele gelen sertlik. Geçici olan morarma oldukça sık meydana gelir ve bir hafta içerisinde düzelir. Kılcal damar]]> Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-tikanikligi.html Sat, 17 Nov 2018 04:40:50 +0000 Damar tıkanıklığı, bedende herhangi bir organa kan akımını sağlayan bir damarın tıkanması,  o organı beslemez hale gelmesidir. Bedenimizde bu aktarımı sağlayan damarlar  tam bir boru şebekesi gibidir. Kalp Damar tıkanıklığı, bedende herhangi bir organa kan akımını sağlayan bir damarın tıkanması,  o organı beslemez hale gelmesidir. Bedenimizde bu aktarımı sağlayan damarlar  tam bir boru şebekesi gibidir. Kalpten çıkan aort damarımız ana dağıtıcı ve 3 - 4 cm dir . Kalpten aorta gelen kan beyne,  sonrada akciğer ve de karın damarlarına dağıtımı yapılır. Bütün organlarda en sonunda kılcal damarlara gelir. Bunu da evimizin musluğu olarak düşünebiliriz.   Damar tıkanıklığı, damar içine yağlı bir ete benzer dokunun birikmesidir. Bu birikim çok ufak bir noktada başlar ve ilerler. İlerledikçe damarın çapını içten daralır. Daralan damar içinden kan akımı zorlaşır. Kan akımının azalması hastada bazı şikayetler oluşturur.

Damar tıkanıklığının sebebi  nedir

Damar tıkanıklığı en fazla damar sertliği  veya damar kireçlenmesi denilen hastalığa bağlı gelişir.  Atardamarlar seyrek olarak pıhtılaşmaya bağlı tıkayabilir. Bundan başka Takayasu hastalığı, Burger hastalığı biçiminde damar sertliğinde değişik hastalıklarda damarları tıkar. Burger hastalığı damar sertliği bulunan hastalara göre daha genç insanlarda görülmüş  bir atardamar hastalığıdır.   

Damar tıkanıklığı kimlerde sıklıkla  görülür

Atardamar tıkanıklığı çoğu insanlarda görülebilir, bu hastalık 50 yaş üstünde,sigara içenlerde,  şeker hastaları,  kolesterolü  yüksek olanlar ve hipertansiyon hastalarında daha sıklıkla görülür.

Hangi damar tıkanırsa ne olur 

Atardamar organları besleyici yapılar olduğundan, bu atardamar tıkanıklığı,  organın beslenmesini engelleyebilir ve buna bağlı belirtiler olabilir.

Kalp damarı: Göğüs ağrısı  ya da kalp krizi yapabilir.

Boyun ve beyin damarı: Gözünüzde geçici kararma, konuşma bozukluğu, şuur bozukluğu ve de felç   olabilir.

Bacak damarı: Genelde  yürürken baldır kaslarında ağrı yapmaktadır.Bu hastalık ilerlerse parmaklarda ve ya ayaklarda yaralar olabilir. Kangren olabilir.

Barsak damar tıkanıklığı: Genel olarak yemek yedikten sonra karın ağrısına sebep olur. Hasta her yemek yedikten sonrası  şiddetli karın ağrısı çeker. Bu  hastalık ilerlerse kilo kaybına sebep olur . Ani  bağırsak  tıkanmasında  bağırsak kangren olabilir.

Damar Tıkanıklığı

Böbrek damar tıkanıklığı: Genelde sorun olmaz. Ama kontrolü çok zor yüksek tansiyon yapabilir  uzun zaman böbrek fonksiyonlarını bozduğundan üre değerinin yükselmesine hatta böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

Kol damar tıkanıklığı: Genellikle kolun sol tarafında olur. Kolda erken yorulma ve de hafif ağrı olabilir. Özellikle hasta kolunu yükseğe  kaldırdığında yani  çamaşır asmaya çalışırken banyoda başını yıkarken kol ağrısı ve de  yorgunluk yapabilir.   

Damar tıkanıklığında nasıl tanı koyulur

 Hangi bölgede damar tıkanıklığı ile  şikayet varsa ona göre hastada yakınma oluşur. Doktorlarımız  bu şikayetleri dinleyerek ve fiziki muayene sonrası damarları değerlendirdikten sonra, testler ve filmler isterler.  Tüm damar tıkanıklıklarında tanı konulabilir.  Kesin tanı koyulan  genellikle radyolojik görüntüleme yöntemidir. Renkli Doppler ultrasonogafi, bilgisayarlı tomografi ya da MR yapılan  genellikle kesin sonuç olur. Bazı hastalarda kesin tanı olabilmesi için normal anjiyografi gerekir. Artık anjiyografi tanı amaçlı değil, daha çok damar tıkanıklığında açma işlemleri ve  tedavi için kullanmaktadırlar. 

Damar tıkanıklığının tedavisi,

Damar tıkanıklığını açan bir ilaç yok ama bu şikayetlerle gelen hastalarda öncelikle koruyucu önlemler alınır.  Bunlar sigaranın bırakılması, hipertansiyon gibi hastalık tedavilerin kontrollü yapılması gerekmektedir.

Sağlıklı beslenme: İleri yaşlarda tuzu azaltmanız, katı yağlardan kaçınmalısınız, kırmızı eti minimum indirmeniz. Sebze ve meyve tüketmeniz  daha sağlıklı o]]> Damar Açıcı İlaçlar https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-acici-ilaclar.html Sat, 17 Nov 2018 07:14:01 +0000 Damar açıcı ilaçlar, Damar tıkanıklığı anjiyo veya ameliyat ile tedavi edilir. Vücutta ki kan yağları damarların iç duvarlarına yapışarak orada birikmeye başlar ve buda damar sertliğine yol açar.İlk başta ilaç tedaviler Damar açıcı ilaçlar, Damar tıkanıklığı anjiyo veya ameliyat ile tedavi edilir. Vücutta ki kan yağları damarların iç duvarlarına yapışarak orada birikmeye başlar ve buda damar sertliğine yol açar.İlk başta ilaç tedavileri uygulanır, eğer sonuç vermez ise ameliyat veya anjiyo yapılır. Damar açıcı bir çok ilaçlar bulunmaktadır. Bunları zamanında ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman olumlu sonuçlar alınabilir. Damar açıcı ilaçlar sadece damar sertliğini için kullanılmaz aynı zamanda cinsel gücü artırmak içinde kullanılır. 


Damar açmak için kullanılacak bitkisel ilaçlar,

Zencefil: Damarların biriken yağlarda arınmasını sağlayan bitki türlerinden biridir. Kanı sulandırır ve böylelikle kanın dolaşmasını hızlandırır. Zencefil sadece damar tıkanıklığına iyi gelmez farklı bir çok hastalığın da şifasıdır. Zencefil ya yemeklere katılarak tüketilir. Yani çorba veya bir ana yemek türünün içine katılarak yenilir. Yada zencefil çayı yapılarak günde bir bardak olacak şekilde tüketilir. Zencefil de magnezyum, demir, C vitamini, fosfor, mineral ve vitamin gibi birçok vücuda yararlı maddeler bulunur.

Damar
Zerdeçal: Damarları temizlemesi için kullanılan bir bitki türüdür. Zencefil iltihapların giderilmesinde, damarlarda yağların oluşmasına engel olur. Vücutta ki kan akışını düzenler ve damar tıkanıklığını açar. Zerdeçal yapılan yemeklere katılarak tüketilir. Yani çorbanın veya bir başka yemek türünün içine katılarak günde bir kez düzenli şekilde tüketilmelidir.

Damar Açıcı İlaçlar
Yeşilçay: Yeşil çay da diğer siyah çay gibidir. Aynı siyah çay gibidir sadece işleme aşamaları farklıdır. Yeşil çay bir çok hastalığın şifasıdır. Yeşilçay da damarda oluşan yağ birikimlerini önler. Yeşilçay, siyah çay gibi demlenir ve günde iki kez içilir. 

Meksika biberi: Sindirim zorluğu yaşayan kişiler en çok tercih eder. A vitamini deposu olduğu için kanın akmasını hızlandırır, tansiyonu ve kolesterol düzenler. O yüzden Meksika biberi damar tıkanıklığı için çok kullanılır. Günde birkaç tane Meksika biberi tüketilir. 

Alıç bitkisi: Bitki türlerinin içinde en çok tercih edilen bir türdür. Kimi tıbbi ilaçların yapılmasında da kullanılır. Kan akışını arttır ve böylelikle damarlarda yağ birikimini engeller. Kan basıncını düzenli tuttuğu için çok fazla faydası vardır. Alıç bitkisi çay yapılarak içilir. Günde bir bardak düzenli bir şekilde içilir. Fazla tüketildiği zaman vücuda zarar verir.
]]>
Damar https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar.html Sat, 17 Nov 2018 20:02:47 +0000 Damar, insan, hayvan ve bitkilerde bulunan içinde besleyici bir sıvının bulunduğu, kanın dolaştığı tüm kanalların genel ismidir. İnsan ve hayvanlarda kan ve lenfaya ait damarlar, bitkilerde ise özsu için damarlar vardır. Damar, insan, hayvan ve bitkilerde bulunan içinde besleyici bir sıvının bulunduğu, kanın dolaştığı tüm kanalların genel ismidir. İnsan ve hayvanlarda kan ve lenfaya ait damarlar, bitkilerde ise özsu için damarlar vardır. Kan damarları, kalpten başlayan kan alışverişini bütün vücuda yaydıktan sonra yeniden kalbe getiren damarlardır. Bunlardan biri olan «atardamarlar» karıncıklardan çıkar. Önemli olan atardamarlar başta «büyük atardamar» (aort) ve «akciğer atardamarlarıdır. «Toplardamarlar» ise, vücuda dağılan tüm kanı toplayıp yeniden kalbe getiren damarlardır. Bunların haricinde bir de «kılcal damarlar» (kılcallar) vardır. Bu damarlar atardamar ve toplardamara oranla oldukça ince damarlardır. Çapları milimetrenin yaklaşık olarak binde 3-7'si kadardır. Atardamar ve toplardamarların arasındaki bağlantıyı birleştirir.

Atardamarın özellikleri ve görevi,

En kalın kan damar olan atardamar, sol karıncıktan başlar ve aort alır. Bu atardamarın karıncık bölmesinden çıkış ağzında üç bölmeli bir sigma kapakçığı bulunmaktadır. Bu kapakçık damarda bulunan kanın aorttan sol karıncığa doğru dönmesine engel olmaktadır. Aort, kalp ile arasındaki mesafe uzadıkça çeşitli organlara doğru kollar vererek tüm vücudun en uzak yerlerine dahi ulaşır ve vücuda kan iletir. Akciğerde bulunan atardamar sağ karıncıktan başlar ve akciğerlere doğru uzanır. Bu damarın yer aldığı çıkış ağzında da üç bölmeli bir sigma kapakçığı bulunmaktadır. Akciğer atardamarının çıkışında yer alan sigma kapakçığı kanın yeniden sağ karıncığa dönüşünü engeller.

Toplardamarın özellikleri ve görevi,

Toplardamarlar, alt ana ve üst ana toplardamarı olarak iki gruba ayrılır. Her iki damar da bedenin üst ve alt bölümlerinde yer alan kanı toplayıp kalpteki sağ kulakçığa getirir. Bununla beraber, akciğerlerden oksijene maruz kalmış kanı getiren ve kalpteki sol kulakçığa açılan 4 tane akciğer toplardamarı bulunmaktadır.

Kılcal damarların özellikleri ve görevi,

Kılcal damarlar, çapları bakımından çok ince damarlardır. Kılcal damarlar vücut dokularının içine yayılıp, kılcal damar ağ gruplarını oluşturarak vücuttaki en küçük hücrelere kadar kanın iletimini sağlamaktadırlar (atardamarın kılcalları). Hücrelerden aynı yöntemle kanı toplayan da yine kılcal damarlardır (toplardamarın kılcalları).

Arterioller,

Arteriollerde yer alan kan kapillerlere akar. Bu oldukça ince olan damarlar, dokular içinde yoğun  bir damar ağı oluştururlar. Kan ile dokular arasında gerçekleşen  madde alışverişini kapiller damarlar sağlamaktadır. Duvarları fazlasıyla incedir, bundan dolayı gıdalar ve O2 nin kolayca difüzyonuna uğramasına imkan verirler. Çünkü, kapiller duvarı bir dereceye kadar gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu şekilde plazma dokulara rahatça geçebilmektedir.

Arterler,

kalbin ventrikül ismi verilen odacıklarından alınan kanı organlara taşırlar. Pulmoner arter hariç diğerleri olmak üzere, tüm arterler O2'den daha zengin kan taşırlar. Bir arterin sahip olduğu en küçük dallarına arteriol ismi verilir. Kan basıncının düzenlenmesi aşamasında arterioller oldukça önemlidir.

Damar

Kapiller,

Kapiller içinde bulunan kan venüllere geçer. Bunlara katılarak çap bakımından daha büyük yapıya sahip olan venleri oluşturur. etrafa yayılmış vaziyette olan kanın, yeniden kalbe dönmesini venler sağlar. Pulmoner venler haricinde kalan tüm venler O2'den fakir yapıya sahip kan taşırlar. Organların canlılık düzeyini ve fonksiyonlarını koruyabilmeleri için öncelikle onları besleyen kan akımının sürekli ve düzgün olmasını sağlamak gerekir. Bu sebepten dolayı damarlardaki en ufak tıkanıklıklar dahi ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Yaşlanma, diyabet, hareketsizlik ,toksik maddelerin vücutta birikimi gibi sorunlar ve bazı damar dışında kalan hastalıklar damarlarda tıkanmalara ve  daralmalara sebep olabilmektedir]]> Sol Kolda Damar Atması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/sol-kolda-damar-atmasi.html Sun, 18 Nov 2018 01:54:03 +0000 Sol Kolda Damar Atması denince insanların aklına hemen kardiyolojik bir problemin olduğu gelir. Bu telaşın temel nedeni ise insanlar her zaman sol kolu kalpten gelen yol olarak düşünür. Ve aslında bu doğru bir fikirdir. Herkesin bi Sol Kolda Damar Atması denince insanların aklına hemen kardiyolojik bir problemin olduğu gelir. Bu telaşın temel nedeni ise insanlar her zaman sol kolu kalpten gelen yol olarak düşünür. Ve aslında bu doğru bir fikirdir. Herkesin bildiği üzere kalp krizide sol kolun kasılması ile başlar ve kriz geçirilmesi ile biter. Sol Kolda Damar Atması her zaman kalple ilgili bir rahatsızlık olmayabilir. Çünkü uzun süre kullanılan  Sol Kolda Damar Atması diğer bir ismiyle kasılması olabilir. Çünkü kol kaslarımız gelişmeye en uygun ve  devamlı hareket halinde olan sinir ve damar bakımından zengin yapılardır. Fazla yorgunluk ise kollarında fazla kasılmalar meydana getirebilir.

 
Eğer bu ağrılar sık sık ve omuzdan başlayıp kol bileğine doğru inen bir ağrı ise fazla zaman kaybetmeden kardiyoloji uzmanına muayene olmalısınız. Fakat bu olan ağrılar eğer 10 dakikadan fazla sürmeyip hareket etmenizi engelliyorsa bu kalp hastalıklarının belirtisi olan bir durum değildir. Bu durum kas krampıdır. Kas krampının olduğunu iki belirtisi vardır. Birinci belirtisi kol oldukça gergin ve harekete karşı hassas olur. İkinci belirti ise hareket ettirmekte zorlanırsınız. Ayrıca kola giren bu kas krampları çoğu kez uykuda başımıza gelir.Bu gibi kasılmalar hamilelerde, diyabet hastalarında ve kardiyolojik hastalıkları olan insanlarda sık sık görülür.

Size bir önceki paragrafta sol kolda damar atmasının nedenlerinin kardiyolojik sorunların da olabileceğini söylemiştik. Kolda bu ağrılar çok görülse de kalp damarlarının tıkanmasının göstergesidir. Ayak damarlarına göre kol damarlarında tıkanma hastanelere gelen vakalara oranla daha seyrek görülür.

Sol Kolda Damar Atması
Sol Kolda Damar Atması Olan Damar Tıkanıklığının Tedavi Yöntemleri ,

Bu gibi vakalarda ameliyat ve anjiyografi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Anjiyografi vucüttan açılan bir kesitten damara ulaşıp çeşitli ilaçlar veya boyalar göndererek damarların röntgeninin çekilmesi olayıdır. Aslında bu olayda esas amaç tıkanmış yada daralma görülmüş damarların açılma yanı tedavi yöntemidir. Bu tedavi ise oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.
]]>
Kılcal Damar https://www.damarhastaliklari.gen.tr/kilcal-damar.html Mon, 19 Nov 2018 01:25:15 +0000 Kılcal damar, Diğer adı Kapiler olan bu damarlar insan vucüdunda bulunan kan damarlarının en küçüğü olan damarlardır. Kılcal damarlar atar damar ile toplardamar arasında köprü görevi gören damarlardır. Oldukça küçük bir Kılcal damar, Diğer adı Kapiler olan bu damarlar insan vucüdunda bulunan kan damarlarının en küçüğü olan damarlardır. Kılcal damarlar atar damar ile toplardamar arasında köprü görevi gören damarlardır. Oldukça küçük bir yapıya sahip olan kılcal damarlar dokulara en yakın ve dokular ile en yoğun ilişkisi bulunan damardır.
Kılcal damarlar duvarları endotel adı verilen tek bir hücreden meydana gelmektedir. Oldukça ince bir yapıya sahip olan bu hücre oksijen ve su gibi moleküllere karşı geçirgendir ve bu maddeler kılcal damarlardan geçip dokulara ulaşabilir. Karbondioksit gibi maddelerin dokuya ulaşabildiği gibi üre ve karbonmonoksit gibi maddelerde bu geçirgenlik sebebi ile dokulara ulaşabilir.
Kılcal damarlar atardamarın bir uzantısıdır ve vücudun her yerine yayılmıştır. Atardamarların giderek incelmesi ve işlevini bu ince yapıya devretmesi ile kılcal damarlar ortaya çıkmaktadır.
Kılcal damarlar özellikle cilt yüzeylerinde açık tenli insanlarda görülebilen damarlardır. İnce yapısı ve derinin hemen altında bulunması nedeni ile ciltte meydana gelen birçok hastalığın da nedenini oluşturmaktadır.

Kılcal Damar Özellikleri
 • Normal bir insan vücudunda kılcal damarların toplam uzunluğu 40.000 kilometredir.
 • Kan damarları içinde en ince yapıya sahip olan damardır. 
 • Kan ile doku hücreleri arasında madde alışverişinin yapılmasını sağlamaktadır.
 • Kan akışını yavaşlatma özelliği vardır. 
 • Dokular arasında beslenmeyi sağlamaktadır.
 • Yapısının küçük  olması nedeni ile damar içindeki kan akış hızı ve basıncı düşüktür.
 • Genişleme meydana gelen kılcal damarlar atardamar ve toplardamar da kan miktarı azalır ve tansiyonun düşmesine neden olur.
 • Akciğerlerde oksijenin kana karışmasını ve karbondioksitin yine kan yolu ile atılmasını sağlamaktadır.
Kılcal Damar Hastalıkları

Yüzde kılcal damar çatlaması, 

Genellikle yanaklarda ortaya çıkan ve damarın çatlamasına bağlı olarak kırmızı, mor ve mavi bir renkte olan rahatsızlıklardır. Cildin aşırı yıpranması ve oldukça hassas olması, güneş ışınları ve ultraviyole ışınlarına uzun sure maruz kalmak, sinir ve stres, genetik hastalıklar ve aşırı kortizon içeren kremlerin kullanılması gibi nedenler ile kılcal damar çatlaması meydana gelmektedir.

Bacaklarda kılcal damar çatlaması, 

Toplumda bilinen adı ile varisler birçok insanın hayatını olumsuz etkilemektedir. Kılcal damar hastalıkları denilince akla ilk gelen rahatsızlıktır. Bacakların genellikle iç kısımlarında meydana gelen kılcal damar çatlaması veya damarın genişlemesi ile ortaya çıkan ve oldukça ağrılı bir sürece neden olan hastalıktır. Daha çok erkeklerde ortaya çıkan varisler aşırı ayakta durma sonucu bacaklara aşırı yüklenme ve obezite gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunların yanı sıra kadınlarda östrojen adı verilen kadınlık hormonunun aşırı salgılanması, tenin oldukça açık renkli olması ve genetik faktörler de bu hastalığın oluşmasına neden olmaktadır.

Kılcal Damar
Burunda kılcal damar çatlaması, 

Her yaş grubunda ortaya çıkabilen bu çatlamalar genellikler burunda tek taraflı kanamalara neden olmaktadır. Burnun ön kısmında ve kısa süreli olarak meydana gelen kanamalara neden olmaktadır. Burunda oluşan bu damar çatlamasında tedavi genellikle lazer ile yapılmaktadır.

Gözde kılcal damar çatlaması, 

Yüksek tansiyon, göze alınan aşırı darbe veya aşırı televizyon izleme gibi nedenlere bağlı olarak göz içinde bulunan kılcal damarlarda meydana gelen çatlamalardır. Bu çatlamalar hemen fark edilemeyebilir. Gözde ağrı ve kızarıklık ile ortaya çıkan kılcal damar çatlaması göz kaybına veya gözün bazı fonksiyonlarını yitirmesine neden olabilir.
]]>
Kolda Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/kolda-damar-tikanikligi.html Mon, 19 Nov 2018 18:06:13 +0000 Kolda Damar Tıkanıklığı, Kol omuzdan dirseğe kadar olan bölüme verilen isimdir. Kolumuzun yuvarlak başı omuz başındaki çukura yerleşerek kaslarla birleşip hareketimizi sağlar. Kolda 4 ayrı kas vardır bu kasların en ö Kolda Damar Tıkanıklığı, Kol omuzdan dirseğe kadar olan bölüme verilen isimdir. Kolumuzun yuvarlak başı omuz başındaki çukura yerleşerek kaslarla birleşip hareketimizi sağlar. Kolda 4 ayrı kas vardır bu kasların en önemlisi olan pazı kaslarıdır bu kas kolun bükülmesini sağlar. Ön kol dirsek vasıtasıyla kol üzerindeki kasların yardımıyla içe ve dışa dönüş bükme işlemini sağlar. Ön kolda bulunan kaslar ise elleri ve parmakların hareket etmesini sağlar.  

Kolda damar tıkanıklığı çok fazla görülmeyen kalp ile kol arasındaki damarların her hangi bir yerinde tıkanma olabilir. Damar tıkanıklığına neden olan en büyük faktör sigaradır. Sigara 50-60 yaş üzeri kişilerde kol ve kalp arasındaki atar damarları tıkayarak kan akış seviyesini düşürür ve tıkanmasına neden olur en sık görülen damar tıkanıklığı kol damarlarının kaburga arasında sıkışmasından meydana gelir. Stres, aşırı alkol alımı, damar sertliği, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol de damar tıkanmasına sebebiyet verir.

Kolda damar tıkanıklığı belirtisi,

Kolda damar tıkanıklığı çoğunlukla sol kolda kendini gösterir pek belirtisi olmamasına rağmen kolda uyuşukluk, ağrı ve kol hareketinin azalmasıyla kendini belirtir. Kadınlarda daha çok kendini belli eder ev işleri yaparken kolda ağrı olması ve kolun çabuk yorulması çamaşır asarken kolda kuvvetsizlik, kola kramp girmesi, elde uyuşmalar özellikle sol el ile ağırlık tutup kaldıramama güçsüzlük hissi ile daha belirgindir. İş yapılmadığı ve istirahat tayken bu şikayetler olmaz. Tansiyon ölçümünde sağ kolda çıkan sayı ile sol kolda çıkan sayı arasındaki fark sol kolda daha düşük tansiyon çıkması nabzın düşük olması damar tıkanıklığına bağlı olduğu bilinir.

Kolda Damar Tıkanıklığı

Kolda damar tıkanıklığının tedavisi,

Kalp damar cerrahisine giderek şikayetler anlatılır çekilen ultrasonlar la ve özellikle sol koldaki tansiyon ölçümüyle tanı konur. Koldaki damara girerek anjiyo yapılmasıyla tedavi edilir bu yöntem hastalığın ilk evrelerinde daha etkili olur. Damardaki tıkanıklığa tanı konulduktan sonra ameliyatla tıkanıklık yapan etken çıkarılır ve oraya yapay damar eklenir. Kan sulandırıcı ilaç ile bir nevi damar tıkanması azalta bilinir. Şeker, kandaki yağ, yüksek kolesterol tedavi edilmeli ve sigara kesinlikle bırakılmalıdır yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve egzersizler yapılmalı.

Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri yeteri kadar alınmazsa zamanla damarlarda sertleşme daralma görülür. C, E, Omega3 ve lifli gıdalar sirke, yeşil çay balık yağı ve sarımsak bu gıdaları tüketerek kolesterol un dengesini düzenler tıkanmanın etkenleri yavaşlatabiliriz.

Sağlıklı günler.

]]>
Kalp Damar https://www.damarhastaliklari.gen.tr/kalp-damar.html Mon, 19 Nov 2018 23:32:54 +0000 Kalp damar,  vücut için hayati önem arz eder. Çünkü damardan geçen kanlar kalp tarafından tekrar vücuda pompalanarak; insan bedeninin hayatta kalmasına yardımcı olur. Kalp ve damarda oluşan herhangi bir hastalıktan dolayı hayat Kalp damar,  vücut için hayati önem arz eder. Çünkü damardan geçen kanlar kalp tarafından tekrar vücuda pompalanarak; insan bedeninin hayatta kalmasına yardımcı olur. Kalp ve damarda oluşan herhangi bir hastalıktan dolayı hayati tehlike arz edilir. Kalp damar hastalıklarında görülen şikayetler arasında göğüste bulunan ağrılar, kalp krizi sebepleri ile miyokart infarktüsü, kalp yetmezliği, ani ölüm, ritim bozukluklarına sebep olur. Bazen de damar hastalığı ile önemli derecede kalbin beslenmesine engel olan damar hastalıkları ile göğüs bölümünde ağrılar meydana gelebilir. Kroner damar hastalığı olmaksızın kalp kapak hastalıklarında da bu şikayetler görülebilir. Ağrılar genellikle çok yorulmakla, aşırı sinirlenmekle, yada genetik sonuç itibarı ile kol ve boyun kısmından çeneye yayılan ağrılar ile kendini belli eder. Bazı durumlarda kalpte oluşan kramplar sebebiyle kişide bulunan ağrılar olabilir. Bu sebepten dolayı damar tıkanıklığı halinde kalp ve damar çalışmaz hale gelir. Böyle durumlarda kalp bölgelerinde kasılmalar meydana gelerek; ritim bozuklukları oluşur. Böylelikle bu belirtiler kalp krizine sebep olur. Göğüs ağrıları olan kişilerin vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması son derece önemlidir.

Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın yolları,

Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın yolları arasında kişinin yaptığı aktiviteler çok önemlidir. Ayrıca kroner hastalıklar ile mücadele etmek son derece önemlidir. Kişiden oluşan faktörler arasında cinsiyet, yaş ve ailenin de yapısına bağlı olarak kalp hastalıkları görülebilir. Doktora başvurulması gereken ilk hastalıklar arasındadır. Kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerin sigara kullanılması sakıncalıdır. Bu sebepten dolayı böyle kişiler sigara kullanmayı bırakmalı ve tansiyon gibi rahatsızlıkları varsa, bunların kontrol altına alınması gerekir. Ayrıca kişide bulunan şeker hastalığının normal sınırda tutulması kas sağlığı açısından son derece faydalıdır. Ayrıca kalp hastalığı olan kişilerin düzenli olarak egzersiz yapmaları kalp ve damar hastalıkları için önemli olacaktır. Kolesterol yüksekliği de kalp hastalıklarını tetikleyebilir. Kişide bulunan kilo problemi bu hastalığı etkilediği için diyet yapması gerekir. 

Kalp Damar
Kalp ve damar hastalıklarının tedavisi,

Kalp ve damar hastalıklarının tedavisi arasında bunlara sebep olan darlık ve tıkanıklık sebebiyle o bölgede kalp ve damarları üstüne düşen görevi yerine getiremez. Böyle durumlarda kişiye uygulanması gereken balon anjiyoplasti yöntemiyle tıkalı olan bölgeler açılması sağlanır. Damar içindekileri tıkanıklık olan bölgede özel olarak yapılmış olan balon sayesinde kısa süreli şişirip bırakılması ile o bölgede bulunan tıkanıklık ve darlık genişletilir. Bu sayede bu bölgede bulunan şikayetler ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca yine bu bölgenin tedavisi için stent uygulaması yapılarak; dar olan bölgede açılma sağlanır. Hastaya uygulanan balon anjiyoplasti yöntem ile cevap alınamadığı dönemlerde ise bypass cerrahisi ile kişide bulunan kalp ve damar hastalıklarının tedavisi edilir. Bypass cerrahisinde damardaki darlıklarının öncesi ve sonrası arasında köprü görevi gören bir damar eklenir. Bacak bölgesinden damar alınarak; göğüs bölgesine eklenmesiyle atardamar oluşturulur ve köprü sayesinde tıkalı olan bölgeler giderilir. Kalp ve damar hastalıkları arasında kullanılan ilaçlar ile damarların genişletilmesi, kalbin yükünün azaltılması ya da bulunan bulunan pıhtılaşmayı azaltıcı ilaçlar ile kalp ve damar hastalıklarının tedavisi edilir. Ayrıca bu kişide bulunan kolesterolün düşürülmesi ile de kalp ve damar hastalıkları kontrol altına alınmış olur. Yapılan uygulamalar sonucunda tedavilere karşın tekrar kalpte problemler meydana gelebilir. Böyle uygulamalar yapılan kişiler risk faktörleri arasında yer aldıkları için düzenli olarak ilaç kullanmaları ve en ufak bir kalple ilgili sancı, çarpıntı,  ağrı gibi bulgu]]> Kalp Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/kalp-damar-tikanikligi.html Tue, 20 Nov 2018 21:24:42 +0000 Kalp damar tıkanıklığı, İnsan ölümlerine sebebiyet veren çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Dünyadaki insan ölümlerinin her 100 kişiden 35' inin kalp damar tıkanıklığı sonucu olduğu bilinmektedir. Bu nedenden do Kalp damar tıkanıklığı, İnsan ölümlerine sebebiyet veren çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Dünyadaki insan ölümlerinin her 100 kişiden 35' inin kalp damar tıkanıklığı sonucu olduğu bilinmektedir. Bu nedenden dolayı kalp damar tıkanıklığına neden olan etkenlerin bilinmesi ve gereken önlemlerin alınması çok önemlidir.

Kalp damar tıkanıklığına yol açan nedenler;
 • Hayvansal gıdalarda ve yediğimiz bazı besinlerde fazla miktarda bulunan kolesterol isimli yağ türü, normalde esnek olan damarımızdaki esnekliğin azalmasına ve damar duvarlarında biriken damar boşluğunu daraltarak sertleşmesine neden olmaktadır. Bu durum damarın normal işlevini yapmasını engellemektedir. Bu şekilde bir durumla karşılaşmamak için kolesterol içeren yağlardan uzak durmamız gerekmektedir.
 • Sigara ve alkol kullanımı damarlar yapısında bozulmalara neden olacağı için kullanılmamalıdır.
 • Kilo problemi yaşayan insanlarda ve egzersiz yapmayan, devamlı durağan yaşayanlarda fiziksel aktivite eksikliği nedeniyle damar tıkanıklığı gözlemlenebilmektedir. Bu nedenden dolayı günlük olarak belirli ölçülerde egzersizler yapmalı ve vücut sağlığımızı korumalıyız.
 • Şeker, gut hastalığı, frengi gibi hastalıklar ve insandaki oluşan psikolojik bozukluklar damar tıkanıklığı oluşmasında büyük bir etkendir. Hastalıklardan kaçınmamız mümkün olmayacaktır fakat psikolojik sorunlarımızı çözmemiz kendi açımızdan kalp damar tıkanıklığı gibi önemli hastalıkların önüne geçmek için çok önemlidir.
 • Kalp damar tıkanıklığına neden olan bir diğer neden ise besinlerden sağlanan Demir vitamininin eksikliği dir. Damar sağlığı için bu vitaminin eksikliği çok önemli olması nedeniyle yediğimiz ve içtiğimiz besinlere dikkat ederek vücudumuzdaki demir eksikliğini gidermeliyiz.
Kalp Damar TıkanıklığıKalp damar tıkanıklığı belirtileri;
 • Hastada göğüs bölgesinde ağrılar görünmekte ve sol omuz yada sol kol kısmınada yayılabilmektedir.
 • Günlük aktivitelerinizde daha çabuk yorulma lar meydana gelmektedir. Kısa mesafeli yürümeler de bile vücutta oluşan kırgınlıklar ve ayaklarınızın geriye doğru adım atması hastalığın vücudumuzda gösterdiği etkilerdir.
 • Seri ya da normale göre daha fazla efor harcayarak yapmış olduğunuz hareketler sonucunda nefes darlığı yaşamanız ve sonucunda baygınlıklar.
Kalp damar tıkanıklığı tedavisi;

Damar içerisindeki pıhtılaşan kanı eritici ilaçların damar yolu ile hastaya verilmesi ile hastalık geçici olarak giderilebilmektedir. Tam olarak kesin çözüme ulaşamadığı için ve hastalığın tekrardan nüksetmesi söz konusu olduğu için bu yöntem tavsiye edilmemektedir. 
İkinci ve damarın açılmasındaki etkili yöntem ise tıkanan damarın kalp anjiyosu ile belirlenmesi ve ardından anjiyoplasti ve stent ile açılmasıdır. Ameliyat sonrasında açılan damara takılan stent, damarın tekrardan tıkanmasını önlemektedir.
]]>
Bebeklerde Damar Yolu Açma Teknikleri https://www.damarhastaliklari.gen.tr/bebeklerde-damar-yolu-acma-teknikleri.html Wed, 21 Nov 2018 21:04:40 +0000 Bebeklerde Damar Yolu Açma Teknikleri, Bebekler yaradılış gereğince hastalık ve enfeksiyonlara karşı dayanıksız bir vücut anatomisine sahiptir. En küçük bir rahatsızlıktan kaynaklı veya mikrobik etkenlerden kaynaklı olarak Bebeklerde Damar Yolu Açma Teknikleri, Bebekler yaradılış gereğince hastalık ve enfeksiyonlara karşı dayanıksız bir vücut anatomisine sahiptir. En küçük bir rahatsızlıktan kaynaklı veya mikrobik etkenlerden kaynaklı olarak çok çabuk hastalanırlar. Bu nedenle grip gibi küçük rahatsızlıklara sahip kişiler bebeklere yaklaştığı takdirde çok kolay mikroplarını bebeğe geçirerek bebeğin hastalanmasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlık ve hastalıkların geçmesi için bebeğe mecburen ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bu ilaç tedavileri ise bebeğin damarları üzerinden kanal yolu açılarak ancak gerçekleştirilir. Bebeklerde kanal yolunu bulmak oldukça zordur. Bunun temel nedeni ise bebeğin küçük olmasından kaynaklı olarak damarlarının rahat bulunamaması ve böylelikle damarların gelişmediğinden kılcallara damar yolu zorlukla açılmaktadır.

Bebeklerde damar yolları nerelerde bulunur,
 • Kol bölgesinde,
 • Bilek bölgesinde,
 • Bacak bölgesinde,
 • Kafa ve Ense bölgesinde açılabilmektedir. 
Bebeklerde Damar Yolu Bulunması,

Bebek ciddi bir rahatsızlıkla karşılaştığı takdir de serum ve gıda takviyesi gerçekleştirmek için kol, bacak ve bilek kısımlarından damar yolları açılarak buralardan gıda takviyesi gerçekleşir. Açılan bu damar yolu sayesinde vücuda aktarılan vitamin ve sorumlar kan yardımı ile pompalanarak hayatsal faaliyetlerin devamı sağlanarak vücuda bulunan hastalıklı virüslere karşı antikorlar yüklenmiş olur. Özellikle bir trafik kazazı veya bir hastalıktan dolayı acilen bebeğe kan takviyesi yapılacak ise bilek, bacak ve kol bölgesinde açılacak bir damar yolu sayesinde bu kan takviyesi sağlanır. Özellikle bebeklerde damar yolu açılırken koldan bulunan damarların biraz daha büyük olması nazarı ile hemen küçük bir iğne ile koldan damar yolu açılabilir. Bebeklerde kanal yolu açılırken kullanılan iğne ince bir yapıya sahiptir ve bebeğe bu iğne takıldığı takdirde ortasının boşluğundan geçen serum veya kan azar azar aktarılması sağlanır. Böylelikle hastalık sahibi olan bebeğe ilaç veya kan takviyesi sağlanmış olur. 

Bebeklerde Damar Yolu Açma Teknikleri
Bebeklerde Damar Yolu Bulunurken Olası Tehlikeler,

Bebekler fıtrat olarak karşısındakini tam olarak anlayamaz. Ufak bir rahatsızlıkta bile saatlerce ağlamaktadır. Bu durum rahatsızlığı bulunan bebeğin ailesini korkutmaktadır. Bebeklerin kan damarları küçük olduğu için damar yolu açılırken damar kolaylıkla patlaya bilir. Damar patlaması neticesinde aktarılan ilaç ve serum bölgede şişkinlik yaratarak bölgenin morarmasına neden olabilir. Bebek üzerinde damar yolu açılsa dahi bazen eliyle oluşan ağrıdan dolayı bulunan damar yolu sökülerek atılmaya çalışılır. Bu durumda doktor,hemşire ve aile oldukça dikkatli olmalıdır. Olası bir damar yolu açımında damar tespit edilemez ve damar yolu açılırken yanlışlıkla damar geçilerek ete bu serum enjekte edilirse bölgesel şişliklerin yanında ciddi rahatsızlıklarda oluşabilmektedir. Böylesi bir durumla karşılaşan aile ve hemşireler konuyu acilen uzman doktora bildirerek bebek gözetim altına alınmalıdır.
]]>
Damar Patlaması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-patlamasi.html Thu, 22 Nov 2018 11:13:04 +0000 Damar Patlaması; Kılcal damarlar cilt içerisinde uzanır ve cilt yüzeyinden görülmezler. Sıcak olan ortamda ciltte bulunan kılcal damarlar genişler ve ciltte pembelik meydana gelir, soğuk olan ortamlarda ise ciltte bulunan kılca Damar Patlaması; Kılcal damarlar cilt içerisinde uzanır ve cilt yüzeyinden görülmezler. Sıcak olan ortamda ciltte bulunan kılcal damarlar genişler ve ciltte pembelik meydana gelir, soğuk olan ortamlarda ise ciltte bulunan kılcal damarlar büzüşür ve cilt soluk bir görüntü alır. Bu olay kılcal damar çeperinde bulunan kasların gevşemesi ve büzüşmesine bağlı olarak meydana gelir. Bazen bu kılcal damar çeperinde bulunan kas yapısı bozulur ve kılcal damar genişler ve bir daha büzüşme meydna gelmez. 

Genişleyen damar içerisinde de kan göllenir. Bu olay ciltte örümcek ağı şeklinde ince kızarık düzensiz olan çizgiler belirmesine neden olur. En fazla görülen sebep genetik, foto yaşlanma, travma ve benzeri olan nedenlerdir. Bu olay birçok kişide rahatsız edici olan bir görünüme neden olabilir. Kılcal damar patlaması yaygın bir şekilde yüz ve bacak bölgesinde gözükür. Kılcal damar patlaması yüzde en fazla yanak ve burun kenarlarında lokalizedir. Kılcal damar çatlamalarının en etkili olan tedavi yollarından biride lazer uygulamalarıdır. Kliniklerde Cynosure Elite MPX cihazı ile kılcal damar tedavisi yapılmaktadır. Bu lazerin avantajı hem alexandirite hem de Nd yağ lazer ışınlarını aynı anda tek bir başlıktan yollayabilmesidir.

Lazer ışını ile kılcal damar duvarında termal bir hasar meydana gelir ve kılcal damar bütünlüğü bozularak içerisinden geçen kan akımı durur. Vücut hasar görmüş ve kapanmış bu kılcal damar ünitlerini temizleyerek vücuttan uzaklaştırır. Eğer kılcal damar ağı fazla yaygın ise veya damar çapı geniş ise o zaman bu termal hasar kılcal damar ağında veya damar çapında bir azalmaya sebep olur. Bu sebepten dolayı optimal bir netice için ek seanslar gerekmektedir.

Damar Patlaması

Kılcal damar patlaması,

Kılcal damar patlaması için lazer tedavisi klinikte kolay bir şekilde yapılabilir. Her bir seans damar ağının yaygınlığına göre 5 ve 20 dakika aralığında sürer. İnce damarlar tek seansta geçebilir. Fakat damar ağı yaygın ise tedavi 2 hafta ara ile 3 ve 4 seans kadar devam edebilir. Lazer uygulaması esnasında hafif bir ağrı meydana gelebilir. Soğutucu hava uygulaması bu ağrı hissini azaltır. İşlemin ardından lazer uygulanan yerde hafif bir pembelik veya ödem meydana gelebilir, birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçer. Hafif bir kabuklanma da meydana gelebilir, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Kılcal damar lazer ile etkin bir biçimde tedavisi yapılabilir. Fakat tedavi başarısı ve seans miktarı kişisel değişiklikler gösterebilir. Kılcal damar tedavisi Ankara’da yer alan oldukça az klinikte yapılmaktadır. Çünkü kılcal damar tedavisine uygun olan lazer yalnızca birkaç klinikte yer almaktadır. Lazer ile kılcal damar patlaması yanında hemanjiom ve porto şarabı lekesi diye alınan kılcal damar malformasyonlarıda tedavisi yapılabilir. Faka seans sayısı 4 ve 6 hafta ara ile 8 ve 10 seans kadar devam eder.

]]>
Yüzde Kılcal Damar Çatlaması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/yuzde-kilcal-damar-catlamasi.html Fri, 23 Nov 2018 07:00:29 +0000 Yüzde Kılcal Damar Çatlaması, kişinin yüzündeki kılcal damarların özellikle görünecek derecede kalınlaşarak çok belirgin bir hale gelmesinden sonra meydana gelen estetik problemdir. Yüzde kılcal damarların çatlaması çok ci Yüzde Kılcal Damar Çatlaması, kişinin yüzündeki kılcal damarların özellikle görünecek derecede kalınlaşarak çok belirgin bir hale gelmesinden sonra meydana gelen estetik problemdir. Yüzde kılcal damarların çatlaması çok ciddi olan bir hastalık değildir, fakat görüntüsünden dolayı kişiyi oldukça fazla rahatsız eden bir durumdur. Hatta yüzde kılcal damarlar belirgin bir şekilde ortaya çıktığı zaman kişinin yaşından oldukça büyük görünmesine neden olur. Bu durum tıp dilinde "facial telenjektazi" ismi ile bilinmektedir. Yüzde belirgin bir şekilde kılcal damar çatlaması için pek çok neden sayılabilir. Ancak neden kaynaklı olarak meydana geldiği konusunda kesin bir neden söylenemez. Yüzde kılcal damar çatlaması çoğunlukla sıcak ortamlarda genişlerken soğuk ortama girildiğinde ise, kılcal damarlar büzüşür. Bunun sonucunda yüzünüz normalden daha soluk bir görünüme sahip olmaktadır. 

Yüzdeki Kılcal Damarlarda Çatlamanın Olması, ancak bazı durumlarda kılcal damarların çevresinde bulunan kas yapısında bozulmalar meydana gelir ve yüzdeki kılcal damarlarda genişleme olur, daha sonra yeniden damarlar büzüşmez. Bu durumda yüzde genişlemiş olan kılcal damarların içerisinde kanın göllenmesine sebep olur. Bunun sonucunda ise, yüzde sanki örümcek ağı varmış gibi hem kızarık hem de düzensiz şekilde çizgiler belirmeye başlar. Yüzde kılcal damarların ortaya çıkmasının ve çatlamasının en sık olan nedeni ise, kişide gelişen foto yaşlanma, genetik durumlar, travma ya da buna benzer durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Yüzde kılcal damar çatlaması özellikle çok rahatsız edici olan bir durumdur. Kılcal damar çatlaması en sık olarak kişinin yüz bölgesinde ya da bacak bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kılcal damar çatlamaları yüz bölgesinde en sık olarak burun kenarlarında ve yanaklarda meydana gelmektedir.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması
Yüzde Meydana Gelen Kılcal Damar Çatlaması, güneşin zararlı olan ışınından vücut kendi dokusunu korumak için bölgede mevcut olan kılcal damarların genişlemesine neden olur. Bu durum vücut kendi dokusunu güneşin zararlı olan etkisinden koruyarak daha az güneş ışınının vücut dokusuna temas etmesini sağlamaktadır. Yüzde meydana gelen damar çatlamasının bir nedeni de çok sıcak bir ortam olan pidecide çalışan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Çünkü vücut cildin yanmasını ve yüksek ısıdan korumak amacı ile cildi soğutma işlemi için yüzdeki kılcal damarların genişlemesini sebep olmaktadır. Ayrıca orta yaşın üzerinde olan ve sık olarak alkol alan erkeklerinde yüzlerindeki kılcal damarlarda çatlamalar meydana gelmektedir. Ancak bu durumun gelişmesi alkol alımı ile alakalı olması ise net bir durum değildir. Yüzdeki kılcal damarların çatlaması başka bir neden olarak karaciğerde ortaya çıkan hastalık sebebi ile olduğu tahmin edilmektedir. Ama bu belirtiden kaynaklı olup olmadığı net değildir. 

Yüzde Oluşan Kılcal Damar Çatlaması, yüz bölgesinde ortaya çıkan kılcal damar çatlamasının tedavisi için en sık olarak kullanılan yöntem lazer tekniğidir. Çoğunlukla çatlamış olan kılcal damarları tedavi ederken kullanılan lazer ışınları kılcal damarların duvarında termal hasar meydana getirir daha sonra bütünlüğü bozulmuş olan kılcal damardaki kan akımının durmasını sağlar. Genellikle kılcal damarların çatlamasın da uygulanan lazer tedavisi kliniklerde kolaylıkla uygulanabilmektedir. Ayrıca yüze uygulanan bir seans damar yaygınlığına göre en az 5 dakika ile en fazla 20 dakika arasında sürmektedir. Uygulanan lazer tedavisi esnasında kişi hafif ağrı hissedebilir. Daha sonra uygulanan soğutucu hava işleminde meydana gelen bu ağrılar daha az hissedilir. Yüze uygulanan lazer işleminden sonra hafif bir pembelik ve ödem meydana gelebilir. Ancak yaklaşık bir kaç saat içerisinde pembelik ve şişlik kendiliğinden ortadan kaybolur. Ayrıca yüzünüzde çok hafif kabuklanma olabilir ve bir kaç günde kolaylıkla geçer. Burun Damar Çatlaması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/burun-damar-catlamasi.html Sat, 24 Nov 2018 02:55:24 +0000 Burun damar çatlaması, burunda bulunan kırmızı damarlar kılcal damar çatlaması olarak tabir edilse de, burun damar çatlaması aslında kılcal damar genişlemesini yani telenjektazi olayını tanımlamaktadır. Bu durum gözle rahat g Burun damar çatlaması, burunda bulunan kırmızı damarlar kılcal damar çatlaması olarak tabir edilse de, burun damar çatlaması aslında kılcal damar genişlemesini yani telenjektazi olayını tanımlamaktadır. Bu durum gözle rahat görünmeyecek kadar ince olan damarların varisleşmesiyle oluşur. Burunda damarlar kıl gibi varisleşir. Burunda bulunan kılcal damarlar 0,1-2,0 mm çapında olur. Vücutta görülen diğer varislerden farklı olarak, bu kılcal damarların varisleşmesi kırmızı renkte olur. Vücudumuzda bulunan kılcal damarlar en fazla bacaklarda, yanaklarda ve burunda olur. Alkolik kişilerde, orta yaşını geçen erkeklerde kılcal damar sıklığı daha fazladır. Burunda damar çatlaması ameliyat gerek olmadan, doğru tedavi yöntemleriyle % 100 tedavi edilebilen bir sorundur.

Burun damar çatlaması neden olur

Burun damar çatlaması genellikle sıcak ortamda kılcal damarların genleşmesiyle ortaya çıkar. Bu durumda damarlar daha belirgin hale gelir. Soğuk ortamda ise belirsizleşirler. Bunun en önemli sebepleri arasında, güneş ışığına maruz kalınması ve genetik etkenler yer alır. Bu sebeplerle kılcal damarların çeperlerinde bozulma ve damar çevresindeki kas yapısında bozulma meydana gelir. Bu durum burun damar çatlaması olarak yansır. Kırmızı renkli örümcek ağına benzer bir görünüme neden olur.

Burun damar çatlaması tedavi yöntemleri

Lazerle kılcal damar tedavisi: Bu yöntemle yapılan burun damar çatlaması tedavisinde, cilt üzerinden verilen ışıkla cilde zararlı olmayacak şekilde kılcal damar ısıtılmakta ve damarın tahrip edilmesiyle tedavi uygulanır. Bu sayede damar tıkanır ve vücudun kendisi tarafından yok edilir. Lazerle uygulanan tedaviden sonra kılcal damar yeniden meydana gelmez. Tedavinin ardından burunda hafif şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir. Bazı hastalarda kabuklanma görülebilir. Bu etkiler sorunsuz şekilde kısa sürede iyileşir. Kalın kılcal damarlarda bölgede biraz koyulaşma olsa da, kısa zamanda renk tonu açılarak iyileşme sağlanır.

Burun Damar Çatlaması
Radyofrekans ile damar tedavisi: Burun damar çatlaması tedavisinde oldukça başarılı ve etkili olan bu yöntemde radyo dalgalarının ince bir iğne yardımıyla damara iletilmesi sayesinde tedavi uygulanır. Bu sayede damara verilen enerji damarı tahrip eder. Böylece vücut damarı metabolize ederek ortadan kaldırır. Tek seansla burun damar çatlağı tedavi edilmiş olur. Bu yöntemde hastalara sadece sinek ısırığı kadar acı duyarlar. Tedaviden sonra iz kalmadan, leke oluşmadan hastalar sağlığına kavuşur. Bu şekilde tedavi uygulanan kılcal damarlar tamamen yok edilir. Ancak başka alanlarda oluşan burun damar çatlaması için yeniden radyofrekans tedavisi uygulanabilir.

Hastalarda hangi tedavinin uygulanacağına burun damar çatlamasının miktarına ve kalınlığına göre karar verilir. Bunu hasta ve doktor birlikte kararlaştırır. Tedavinin şekline göre tek seansta ya da birkaç seansta sorun giderilir. Özellikle lazer tedavisi tercih edilirse 4-6 seans tedavinin uygulanması gerekir. Seansların arasında en az 2-3 hafta ara verilmesi uygundur. Radyofrekans yönteminde tek seans yeterli olur.
]]>
Burunda Kılcal Damar Çatlaması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/burunda-kilcal-damar-catlamasi.html Sat, 24 Nov 2018 09:37:39 +0000 Burunda Kılcal Damar Çatlaması, Derimizin her yerinde olduğu gibi burun içimizde de kılcal damarlar vardır. Burunda bulunan ve burun kanamalarına neden olan kılcal damarlara, kılcal damar çatlaması olarak adlandırılsa da, kılca Burunda Kılcal Damar Çatlaması, Derimizin her yerinde olduğu gibi burun içimizde de kılcal damarlar vardır. Burunda bulunan ve burun kanamalarına neden olan kılcal damarlara, kılcal damar çatlaması olarak adlandırılsa da, kılcal damar genişlemesi denmesi daha uygun olur. Gözle görülmesi çok zor olan kılcal damarların genişleyerek kıl gibi ince varis haline gelmesine varisli kılcal damar denir. Genişleyen damarların çapı, 0.1 ile 1.2 arasında değişir. Bu varisler genel olarak diğer varislere göre daha koyu kırmızı renklidir. Daha çok bacaklarda görülen kılcal varisler burun ve yanaklarda da görülmektedir.  Burunda görülen kılcal damar çatlaması sık sık ve sebepsiz yere burun kanamalarına neden olabilir. Mesela burun kılcal damarında çatlama olan kimseler basit bir hapşırma sonrası bile burnundan oluk oluk kan akmasına neden olabilir. 

Burunda Kılcal Damar Çatlaması Kimlerde Görülür

Burunda kılcal damar çatlaması görülmesi için her hangi bir yaş sınırlaması yoktur. 2 yaşından bir çocuk da veya 70 yaşında bir ihtiyarda bile görülebilir. Özellikle çok fazla grip nezle gibi rahatsızlık geçiren her insanda görülebilir.

Burunda Kılcal Damar Çatlaması tedavi edilmesi gerekir mi

Çocuklarda görülen en ufak bir dokunuşta dahi burun kanaması görülmesi burunda kılcal damar çatlağı olma ihtimalini artırır. Çocuklarda görülen bu durumun mutlaka kontrol altında tutulması lazım. Eğer çocukta kan pıhtılaşması sorunu varsa bu durum kan kaybından hayatını kaybetmesine bile neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir.

Lazer Tedavisi:

Kılcal damar tedavisi lazer yöntemi ile yakılarak tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavisinde lazer ışığı cilde zarar vermeden geçer ve daha derinde bulunan varisli kılcal damarı ısıtır ve damarın tahrip olmasını sağlar. Tahrip olmuş olan bu damar tıkanır ve vücut tarafından yok edilir. Bu şekilde tedavi edilen kılcal damar bir daha oluşmaz ve hastada çok ağır bir darbe görmediği sürece burun kanaması meydana gelmez.

Burunda Kılcal Damar Çatlaması
Radyo Frekans Tedavisi:

Kılcal damar çatlamasın da en etkili ve başarı gösteren tedavi yöntemidir. Radyo dalgalarının incecik bir iğne ile damara iletilmesi ile gerçekleşir. Damara iğne ile uygulanan bu ısı damarın tahrip olmasına neden olur. Tahrip olan bu damar vücut tarafından dışlanır ve yok olur. Bu tedavi yöntemi başka bir sorun söz konusu değil ise tek seansta tamamlanır ve etkisi kalıcıdır. Tedavi esnasında hasta sinek ısırığı kadar diye tarif edebileceğimiz bir acı duyar. 
]]>
Kan Damarları https://www.damarhastaliklari.gen.tr/kan-damarlari.html Sat, 24 Nov 2018 15:57:31 +0000 Kan Damarları, insanın vücuttaki dolaşım sistemini oluşturuyor. Bu damarların görevi vücuttaki kanı vücudun farklı bölümlerine taşımaktır. Dolaşım sisteminin ana merkezi kalp olmasına rağmen, vücudumuzdaki Kan Damarları, insanın vücuttaki dolaşım sistemini oluşturuyor. Bu damarların görevi vücuttaki kanı vücudun farklı bölümlerine taşımaktır. Dolaşım sisteminin ana merkezi kalp olmasına rağmen, vücudumuzdaki kan dolaşımını ve hücreler arasında kan dağılımını damarlar sağlar. Vücudumuz da farklı kalınlık ta damarlar bulunur bu damarların uzunluğu ortalama 100 bin km kadardır. Kan damarlarının çeşitleri vardır bunlar: toplardamar, atardamar ve kılcal damar olmak üzere üçe ayrılır.

Atar Damarlar (Arterler)

Atar damar, kanı kalpten vücudun diğer bölümlerine taşıyan kan damarıdır. Bu damarlara arter adı da verilmektedir. Arterler kalptan pompalanan kanın tüm vücuda dağılmasını sağlarlar. Genellikle bu damarlar temiz kan taşır, sadece pulmoner arter kirli kan taşımaktadır. Kalbe yakın olan atar damarlar geniş damarlardır ve kalpten uzaklaştıkça bun damarlar daralmaya başlarlar daha sonra arteriollere ayrılırlar. Arterioller diğer atar damarlara nazaran düz kas hücreleri fazladır. Düz kas hücrelerinin fazlalığından dolayı da daha kolay daralıp genişlerler.

Toplar Damarlar (Venler)

Toplar damarlar, vücuttaki kirli kanı kalbe taşıyan kan damarlarıdır. Venler, küçük venlerin birleşmesinden meydana gelir. Yüzeysel Venler kol ve bacaklarda bulunur. sadece tek temiz kan taşıyan damarlar pulmoner venlerdir. Geniş olan toplar damarlarda genellikle tek yönlü kapakçıklar bulunur bu kapakçıkların görevi ise kanın geriye kaçmasını engellemektir. Vücutta bulanan kapaklı toplar damarlar yerçekimine karşı koymak için genellikle bacaklarda çok miktarda bulunurlar.

Kan Damarları

Kılcal Damarlar (Kapilerler)

Kılcal damarlar, vücutta bulunan en küçük ve vücutta diğer damarlara oranla çok fazla bulunan kan damarlarıdır. Kılcal damarlar, arteriol ve venöz sitemleri  birbirine bağlayan damarlardır. Bu damarların kalınlığı ancak bir hücrenin kalınlığı kadardır. Atar damarları ve toplar damarları birbirine bağlayan kılcal damarlar, dokularla etkileşimi en yoğun olan damarlardır. Dolaşım sistemin de var olan oksijen ve besin değerlerinin hücrelere verilmesi ve hücrelerden de karbondioksit olarak geri alınması kılcal damarlar ile sağlanmaktadır.

]]>
Damar Sistemi https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-sistemi.html Sun, 25 Nov 2018 07:30:23 +0000 Damar Sistemi, Damarlar kanın vücudun her yerine kanın ve oksijenin dolaşmasını sağlayan boru şeklinde ki yapılardır. Damarlar 3 grupta incelenir. Bunlar; atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlardır.Atardamarlar arter Damar Sistemi, Damarlar kanın vücudun her yerine kanın ve oksijenin dolaşmasını sağlayan boru şeklinde ki yapılardır. Damarlar 3 grupta incelenir. Bunlar; atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlardır.
Atardamarlar arter damar olarakta adlandırılmaktadır. Bu damarlar kalpten pompalanan kanı vücut hücrelerine taşımakla görevlilerdir. Atardamarlar genel olarak temiz kan taşırlar. Oksijen yönünden zengin olan temiz kanı vücut hücrelerine taşırlar. 

Atardamarlar 3 tabakadan oluşmaktadırlar,
 • Elastik bir zarla kaplı olan dış tabaka
 • Kollagen, elastik lifler ve düz kaslardan oluşan orta tabaka
 • Endotel hücrelerden oluşan iç tabaka
İnsan vücudunda ki atardamarlar,
 • Akciğer atardamarı
 • Aorta
Toplardamarlar ise dokularda olan kirlenmiş kanı toplayıp kalbe getiren damarlardır. Akciğer toplardamarı hariç diğer toplardamarlar kirli kan taşır. Toplardamar duvarları atardamar duvarlarına göre daha incedir. Bu damarlar kalpten uzaklaştıkça incelir ve kalbe yakınlaştıkça kalınlaşır. 
Damar Sistemi
Kılcal damarlar ise ince çaplı ve ince duvarlı yapılardır. Bu damarlarda ikiye ayrılmaktadırlar. Bunlardan biri arter kopilleri olarak adlandırılmakta ve kalpten pompalanan kanı hücrelerde ki sıvıya taşımakla görevlidir. Diğeri ise ven kopilleri olarak adlandırılmaktadır. Bunun görevi ise hücrelerde ki atık maddeleri ve karbondioksidin atılımını sağlamaktır.
]]>
Göz Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/goz-damar-tikanikligi.html Sun, 25 Nov 2018 22:27:04 +0000 Göz Damar Tıkanıklığı, Gözü sürekli olarak nemli kalmasını sağlayan gözyaşı sıvısı gözün iç bölgesinden küçük kanallar yardımı ile buruna doğru ilerler. Bu rahatsızlık çoğunlukla göz yaşı kesesinin alt kısm Göz Damar Tıkanıklığı, Gözü sürekli olarak nemli kalmasını sağlayan gözyaşı sıvısı gözün iç bölgesinden küçük kanallar yardımı ile buruna doğru ilerler. Bu rahatsızlık çoğunlukla göz yaşı kesesinin alt kısmının tıkanmasından kaynaklı olarak görülmektedir. Göz damarı tıkanıklığı çoğunlukla bebeklerde, çocuklarda, orya yas sonrası kadınlarda görülmektedir. Bu rahatsızlıktan şikayetçi olan kişilerde burunu yapısının eğri olan bireyler üzerinde uzunca bir müddet burun enfeksiyonu alerjisi sonucunda görülür. Göz yaşı bu durumda buruna geçmediğinden göz kapağından yana doğru akar. Göz damarı tıkanıklığında göz üzerinde sık sık enfeksiyon oluşumuna neden olur. 

Göz Damarı Tıkanıklığının Enfeksiyon Belirtileri

 • Gözde aşırı derecede sulanma,
 • Gözde üzerinde sık sık çapaklanma,
 • Burun köküne doğru basılınca gözde yanlarda iltihap gelmesi
 • Burun kökünde şişlik
Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler göz damarı tıkanıklığının enfeksiyona bağlı olarak hastalar üzerinde görülen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın ilerlemesi durumunda göz çevresinde şişlik ve ağrılar oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu rahatsızlığın tedavisi mümkünken bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Bebeklerde Göz Damarı Tıkanıklığı Tedavi Yöntemleri 
Bebekler bünye itibariyle mikroorganizmalardan kolayca etkilenmektedir. İlk zamanlarda bebeğin gözünde damar tıkanıklığa uzman hekimlerce tespit edilmişse ilk 1 yıl masaj uygulaması gerçekleştirilir. Yapılacak masaj burun kökünden aşağı yönde hafif şekilde uygulanır. bu işlem yaklaşık olarak 6 ay düzeli uygulanır. Günde 3-5 kez bu masaj terapisi yaklaşık olarak 4-5 dakika yapıldığı takdirde kanalın açılma ihtimali %95'dir ancak göz enfeksiyonu ilerlemiş ise doktorun yazmış olduğu antibiyotikli göz damlaları kullanılarak sorun düzeltilebilir. Eğer bu rahatsızlık yapılan ilaç ve mesaj tedavisine rağmen düzelmemiş ise o zaman göz damarının açılması için sondalama işlemi yapılarak göz damara açılır. Yalnız bu işlem 3 yaşından küçük bebekler için uygulanmaz çocuğun bu ameliyat işlemi için minimum 3 yaşından büyük olması gerekir. 

Göz Damar Tıkanıklığı
Yetişkinlerde Göz Damarı Tıkanıklığı ve Tedavi Yöntemleri
Yetişkin bireylerde göz damarlarının tıkanmasından dolayı gözde sulanma, göz kesesinde şişlik, gözde iltihaplanma ve apse gibi belirtiler ile karşımıza çıkmaktadır. Kanal tıkanması halinde vücut dışına atılması gereken sıvı akım kesilmesinden kaynaklı zaman içerisinde mikroplar çoğalmaya başlayacaktır. Bununla birlikte çoğunlukla fazla etkisi olmayan ancak kalıcı enfeksiyonlar görülmektedir. Kimi dönemlerde enfeksiyonların apse haline geldiği gözlemlenmiştir. Böylesi bir rahatsızlıkla karşılaşan yetişkin için masaj, ilaç ve ilerleyen durumlarda ameliyat işlemi gerçekleştirilerek hastanın rahatsızlıktan kurtulma oranı oldukça yüksektir. Göz damarlarının tıkandığını uzman nezaretinde öğrenen hasta kendisine verilen masaj ve ilaç tedavilerini yaptığı takdirde bu sorundan rahatlıkla kurtulmaktadır. Bu sebeple böylesi bir rahatsızlığa kalan hasta uzman hekime başvuruda bulunmalı beklenmedik bir rahatsızlık gözlemlendiği takdirde konuyu uzman hekime bildirmelidir. 
]]>
Akut Kalp Damar https://www.damarhastaliklari.gen.tr/akut-kalp-damar.html Mon, 26 Nov 2018 05:36:25 +0000 Akut Kalp Damar, hastalıları yaşı ilerlemiş insanlarda ölümlerin %50'sinden sorumludur.Bu hastalıkların başında kalp krizi gelmektedir.Kısacası kalp krizi veya akut miyokard enfarktüs,hasta olan koroner damarın endotel bö Akut Kalp Damar, hastalıları yaşı ilerlemiş insanlarda ölümlerin %50'sinden sorumludur.Bu hastalıkların başında kalp krizi gelmektedir.Kısacası kalp krizi veya akut miyokard enfarktüs,hasta olan koroner damarın endotel bölümünün yıpratılarak saniyeler içinde oluşan trombüsle tam tıkanması sonucu ortaya çıkan ve genelde sırt,sol kol ve şiddetli göğüs ağrısı ile seyreden ve hayati tehlike bulunduran acil hastalıktır. Tutulan koroner damarın beslediği alan ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Ateroskleroziz veya damar sertliğinden oluşan koroner arter hastalığına neden olan küçük ve büyük risk faktörleri tespit edilmiştir. Bu etkenleri tespit edip kontrol altına almak kalp-damar hastalığından korunma tedbiridir. Boğaz enfeksiyonları bu hastalıkların ilerlemesinde rol almaktadır.

Akut Kalp Damar
Peki bu Ateroskleroza neden olan büyük  risk faktörleri nelerdir
 • Kolesterol seviyesi,kolesterol seviyesinin yüksek olması
 • Şeker(Diyabet) hastalığı
 • Sigara kullanımı
 • Hipertansiyon
 • Aileden gelen ırsilik
Ateroskleroza neden olan büyük risk faktörlerinin bulunduğu gibi küçük risk faktörleri de bulunmaktadır.

Peki küçük risk faktörleri nelerdir
 • Şişmanlık
 • Yoğun stres
 • Kanda lipoprotein a yüksekliği
 • Trigliserit yüksekliği
 • Hareketsiz veya az hareketli yaşam
]]> Damar Çatlaması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-catlamasi.html Mon, 26 Nov 2018 16:51:21 +0000 Damar Çatlaması, çatlama genellikle kılcal damarlarda görülmektedir.  Bu kılcal damarlar cildin içinde bulunurlar  cilt yüzeyinde görülmezler.İnsanlarda sık görülen kılcal damar çatlaması, yüz ve bacak bölgesin Damar Çatlaması, çatlama genellikle kılcal damarlarda görülmektedir.  Bu kılcal damarlar cildin içinde bulunurlar  cilt yüzeyinde görülmezler.İnsanlarda sık görülen kılcal damar çatlaması, yüz ve bacak bölgesinde daha çok görülmektedir, yüzde ve bacakta kızarıklığa sebep olduğu görülmüştür. Ciltteki kılcal damarlar sıcak durumlarda daha çok genişlerler havanın soğuk olduğu durumlarda ise kılcal damarlar büzüşürler. Damarlardaki genişleme ve büzüşme kılcal damarların çatlamasına neden olur, bunun sebebi ise kılcal damar çeperindeki kas yapısının bozulmasıdır. Böyle durumlarda kılcal damarlar genişlerler ve bir daha büzüşemezler genişleyen damar içinde kan göllenerek ciltte örümcek ağı gibi düzensiz çizgiler belirmesine neden olur, bu çizgiler kesik, ince ve kızarık biçimindedir. Damar çatlaması genetik olabileceği gibi yaşlanmadan kaynaklı çok ayakta durmaya da bağlı olabilir. 

Kılcal damar çatlamasının nedenleri
 • Cildin hassas olması 
 • Genetik hastalık sahibi olmak 
 • Gül hastalığına sahip olmak. 
 • Kortizonlu krem kullanmakta ta kılcal damarların çatlamasına neden olabilir. 
 • Cildin ince yapılı olması da bir neden olabilmektedir. 
 • Güneş ışınlarına sürekli maruz kalmak.
 • Radyasyon ışığına maruz kalan insanlarda da görülebilir.
 • Genellikle burun ameliyatlarında kılcal damar çatlaması görülebilir. 
Damar ÇatlamasıDamar çatlaması tedavisi

Kılcal damar çatlamasının tedavi şekli genellikle lazer yöntemiyle yaygın olarak yapılmaktadır. Bu yöntem ortalama 20 yıldır kullanılmaktadır. Genellikle bacakta ve kollarda rahatlıkla kullanılan bir yöntemdir. Alyuvarların içinde bulunan hemoglobinin lazer ışınlarını emmesi üzerine damarın içinde yüksek ısı oluşur bu sıcaklıkta damardaki büzüşme olayını ortadan kaldırır. Kılcal damarların çatlaması bacakta veya kolda çok yaygın ise, lazerli tedavi 4 seans olarak uygulanır. Lazer le tedavi yöntemi çok yaygın ve başarılı olmasına rağmen her insana uygulanamamaktadır. 
]]>
Damar Sertliği https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-sertligi.html Tue, 27 Nov 2018 07:04:29 +0000 Damar sertliği, Atardamar esnek bir yapıya sahiptir. Yani kişinin vücut yapısında göre şekil alır. Bazı durumlarda daralır, bazı durumlarda genişler. Bu durum tamamen vücudun yapısına göre değişiklik gösterir. Bu vücuda g Damar sertliği, Atardamar esnek bir yapıya sahiptir. Yani kişinin vücut yapısında göre şekil alır. Bazı durumlarda daralır, bazı durumlarda genişler. Bu durum tamamen vücudun yapısına göre değişiklik gösterir. Bu vücuda göre daralan hareketler kanın akış yönünü de etkiler. Kan ya çok akar ya az akar. Böyle durumlara damar sertliği denir. Damar sertliği fark edilmediği zaman insanın vücudunda kalıcı hasarlar bırakabilir. Hatta damar sertliğinde hayatını kaybeden insanlar bile vardır. Damar sertliği en çok kalp krizine ve beyin kanamasına yol açar. Çünkü kan en çok kalp ve beyine pompalanır ve pompalanma esnasında herhangi bir anormal durumda hayatı riskin oluşmasına sebep olabilir. Damar sertliği o yüzden dikkat edilecek bir durumdur.

Damar sertliği genetik bir durum olarak da bilinir. Yaş, cinsiyet, kalıtsal özellikler gibi durumlar damar sertliğine yol açar. Damar sertliği en çok yaşlılarda görülür. Ve tedavisi yaşlılarda görüldüğü zaman daha geç sonuç verir. Yaşlıların yanı sıra zayıf olan, vücudu vitaminsiz kalan kişilerde de damar sertliği görülür. Sigara ve alkol kullanan kişilerde damar sertliği görülmesi kaçınılmaz bir durumdur. Asıl risk bu gibi kişilerde vardır ve tedavi çoğu zaman olumlu sonuç vermeyebilir. 

Damar sertliğinde yüksek tansiyon çok önemlidir. Çünkü kan basıncının durumu tansiyonu veya tansiyonun durumu kan basıncını etkilemektedir. O yüzden iki durumunda oranı eşit şekilde tutulmalıdır. Yüksek tansiyonun yanı sıra şeker hastalarında da görülebilen bir durumdur. Birde yüksek tansiyondan kaynaklanan damar sertliği çok uzun süren tedavi edilir. 

Damar sertliğinin belirtileri
 • Damar kapaklarında görülen zedelenmeler,
 • Kalp kası kasılırken zorlanır,
 • Göğüs sıkışması,
 • Kalp sıkışması,
 • Bacaklara kramp girmesi,
 • Kalpte ritmi bozuklukları gibi durumlar damar sertliğin belirtileridir.
Damar sertliğin kalpten mi yoksa beyinden dolayı mı olduğunu öğrenmek için doktora gidilmeli ve tahlil ve tetkikler yapılmalıdır. Damar sertliği kalpten kaynaklandığı zaman hayati risk taşır ve dikkatli bir tedavi gerektirir. Göğüs sıkışması çoğu zaman stresten kaynaklandığı için damar sertliği olduğu pek anlaşılmaz fakat çoğu zaman damar sertliğinden dolayı göğüs sıkışması oluşur. Bacaklara kramp girmesi durumunda da spor yapılarak ilk tedavi olarak uygulanır. 

Damar Sertliği
Damar sertliğin tedavisi

Damar sertliğin tedavisi ilk olarak anjiyo denilen ultrason yöntemi ile yapılır. Anjiyo doktor tavsiyesi ve uzman doktorlar tarafında yapılır. Bazı kalp hastalarına efor testi uygulanır. Ve öylelikle damar sertliği öğrenilir. Tedavide uygulanacak olan ilaçlar veya tedavi yöntemi damarın tıkanıklığına göre değişir. İlk başta damar sertliğin durumuna göre ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi olumlu sonuç vermediği zaman başka tedavi yöntemleri uygulanır. Damar sertliği teşhisi konulduğu zaman sigara alkol tüketilmemelidir, ve tüketilen ortamlarda kesinlikle bulunulmamalıdır. 

Damar sertliği olan hastalara kendilerini çok zorlamada düzenli ve bilinçli spor yapmalıdır. Aynı zamanda beslenmesine de dikkat etmelidir. Çok yağlı, tuzlu ve şekerli yiyecekler tüketilmemelidir. 
]]>
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi https://www.damarhastaliklari.gen.tr/lazerle-kilcal-damar-tedavisi.html Tue, 27 Nov 2018 08:21:32 +0000 Lazerle Kılcal Damar Tedavisi, kılcal damar çapı 1 milimetreden az olan kırmızı, mavi ya da yeşil çizgi halinde olan elle  hissedilmeyen damarlara kılcal damar denir. Damar içi basıncın değişmesiyle kılcal damar çatlaması me Lazerle Kılcal Damar Tedavisi, kılcal damar çapı 1 milimetreden az olan kırmızı, mavi ya da yeşil çizgi halinde olan elle  hissedilmeyen damarlara kılcal damar denir. Damar içi basıncın değişmesiyle kılcal damar çatlaması meydana gelir. Bacaklarda ve yüzde en çok görülür. yüzde meydana gelen kılcal damar çatlamaları yaygın olarak görülür. Genellikle açık tenli kişilerde daha yaygın olarak görülür. Hassas cildi olanlarda, fazla güneş ışınlarına maruz kalanlarda, rozase hastalığı olanlarda, romatizmal ve metabolik hatalığı olanlarda, aşırı östrojen, kortizon kullanımı, alkol, travma ya da genetik hastalıklara bağlı olarak kılcal damar çatlaması olabilir.

Yüzdeki kılcal damar çatlamaları nasıl tedavi edilir: Yüzdeki kılcal damarların çatlaması tedavi edilmezse kendiliğinden geçmez. Cİltte hassasiyete, kızarıklığa neden olabilir. En etkili tedavi yöntemi ise ışık ya da lazer tedavisidir.

Yüzdeki kılcal damar tedavisinde kullanılan lazerler:
 • Long pulsed Nd: Yag lazer 1064 nm
 • KTB lazer 532 nm
 • Pulsed dye lazer 595 nm- 585 nm
 • IPL
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Lazer tedavisi nasıl uygulanır

Lazer kılcal damarın içinden geçen kanda bulunmakta olan oksihemoglabini etkiler. Bu madde kılcal damarların içinde yoğun biçimde bulunur. bu madde ise lazerin etkisi ile ısınır.Kılcal damarların içinden geçen kanın aşırı ısınmasıyla bir süre sonra kılcal damar çatlamaları ortadan kaybolacaktır. Uygulanan lazer tedavisi damarın kalınlığına, yerleşimine, yerine ve nedenine göre kaç seans süreceği değişir. Spider anjiom olarak adlandırılan bene benzeyen kılcal damar tedavisinde 1-2 seansta sonuç alınırken yüzde yaygın olarak bulunan ince kılcal damar tedavilerinde 4-5 seansta sonuç alınmaktadır. Lazerle kılcal damar tedavisi sonunda yan etki olarak hafif pembelik oluşabilir ve kısa sürede geçer. Morluk da oluşabilir ama morarma sadece kısa atımlı PDL lazerde olur. Kılcal damar tedavisi için lazer kullanımı sonrasında hasta güneş koruyucu ile lazer yapılan bölgeyi korumalıdır.
]]>
Bacaklarda Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/bacaklarda-damar-tikanikligi.html Wed, 28 Nov 2018 02:46:11 +0000 Bacaklarda Damar Tıkanıklığı, ayak ve bacaklara doğru uzanan damarların tıkanması yada daralması bağlı olarak görülen damar hastalığıdır. Halk arasında vitrin hastalığı olarak da bilinen bu hastalık, çoğunlukla 50 ya Bacaklarda Damar Tıkanıklığı, ayak ve bacaklara doğru uzanan damarların tıkanması yada daralması bağlı olarak görülen damar hastalığıdır. Halk arasında vitrin hastalığı olarak da bilinen bu hastalık, çoğunlukla 50 yaşından üzerindeki kişilerde görülür ve yaş ilerledikçe daha da artış gösterir. Burger hastalığı yada takayasu hastalığı gibi damar tıkanmaları damar sertliğine bağlı olarak değil de farklı nedenlerden kaynaklanan bacak damar tıkanmalarıdır ve genellikle genç yaştaki kişilerde meydana gelir. Bacaklarda oluşan damar tıkanıklıkları hastalarda çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu tıkanmalar hastalığın başlangıç evresinde kişinin yürümesini mani olarak normal hayatını etkiler hastalığın ileri dönemlerinde ise ayaklarda yara ve kangren durumlarına neden olarak hastanın bacağının kesilmesine kadar ilerleyebilir.

Bacaklarda damar tıkanıklığı kimlerde görülür

Bu hastalık ileri yaştaki kişilerde görülebileceği gibi aynı zamanda, diyabet hastalarında, aşırı sigara içen kişilerde, kolesterol hastalığı olanlarda ve yüksek tansiyon hastalarında da görülebilmektedir.

Bacaklardaki damar tıkanıklığının belirtileri nelerdir
 • Kişinin yürürken bacaklarında ağrı hissetmesi
 • Ayak ve parmakların aşırı derecede soğuk olması
 • Damar tıkanmalarının uzun sürmesi durumunda bacaklardaki sinir uçlarının beslenen memesinden dolayı parmaklarda hissedilen uyuşmalar
 • Ayak parmaklarında oluşan morarmalar
 • Topuklarda veya ayak parmaklarından hiç iyileşmeyen veya iyileşmesi uzun süren yaralar
 • Ayağın yada parmakların siyahlaşıp kangren olma durumu  bacaklardaki damar tıkanıklığının belirtileri arasında sayılabilir.
Bacaklarımızda bulunan kaslar hareket etmemizi sağladığı için oldukça önemlidir. Bacaklarda bulunan damarların içerisindeki kan kaslar için büyük önem taşır. Dururken bacaklarını fazla kana ihtiyacı olmadığı gibi yürürken bacaklardaki damarların kan ihtiyacı daha da artmaktadır. Koşarken bu ihtiyaç çok daha fazla artacağı için bacak damarlarımızda tıkanma durumu veya damarların daralması söz konusu ise bu durumlarda bacaklara yeterince kan gidemez ve bacaklarda ağrıya neden olur. Bacaklarda hissedilen damar tıkanıklığından kaynaklanan ağrılar farklı nedenlerden kaynaklanan ağrılardan bazı özellikleri ile ayrılır. 

Bacaklarda Damar Tıkanıklığı
Bacaklarda damar tıkanıklığından kaynaklanan ağrılar en çok, baldır kaslarında hissedilir ve genellikle belirli bir yol yürüdükten sonra meydana gelir. Bacaklardaki damar tıkanıklıklarında belli bir mesafe yürüdükten sonra kaslar sertleşir ve hastanın daha fazla yürüyememesi neden olur. Bu ağrılar genellikle birkaç dakika dinlendikten sonra tamamiyle geçer. Fakat yürümeye devam edildiği anda ağrılar tekrar hissedilir. Bacaklardaki damar tıkanıklığından kaynaklanan ağrılar hastalığın ileri ki dönemlerinde daha da artmaya başlar.

Bacaklardaki damar tıkanıklığının tanısı nasıl koyulur

Bacaklarda damar tıkanıklığı belirtileri ve hastanın şikayetlerini dinleyen bu konuda uzman doktorlar damar tıkanıklığı tanısını kolayca kayabilir. Öncelikle hastaların bacakları özenle muayene edilerek nabız muayenesi yapılır. Tanıyı kesin olarak koyabilmek için radyoloji yöntemleri uygulanır. Bilgisayarlı tomografi ve ultrason ile yapılan anjiyografi veya emar ile yapılan anjiyografi gibi bazı yöntemlerle tanı kesin olarak koyulur.

Bacaklarda damar tıkanıklığı nasıl tedavi edilir

Genel damar sağlığı: Bu aşamada hastaya sigarayı mutlaka bırakması gerektiğini söylenir. Hastada tansiyon, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıkları varsa ilaçların düzenli kullanılması ve günlük egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Hastalar için en iyi ve kolay egzersiz]]> Bacak Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/bacak-damar-tikanikligi.html Wed, 28 Nov 2018 15:21:59 +0000 Bacak damar tıkanıklığı, Bacaklarda yer alan damarların çeşitli nedenlerden dolayı daralması ya da tıkanması anlamına gelir. Bacak damar tıkanıklığı hastalarda şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bu hastalıktan kaynakla Bacak damar tıkanıklığı, Bacaklarda yer alan damarların çeşitli nedenlerden dolayı daralması ya da tıkanması anlamına gelir. Bacak damar tıkanıklığı hastalarda şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bu hastalıktan kaynaklanan ağrılar en çok bacakların baldır kaslarında görülür. Bacak damar tıkanıklığından kaynaklanan ağrılar kişinin belli bir mesafe yürümesinden sonra meydana gelir ve bu durumda bacak kaslarını sertleştirerek kişinin daha fazla yol yürümesine engel olur. Genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde oluşan bacak damar tıkanıklığı kişinin normal hayatını etkileyecek duruma gelerek ayaklarda morarma, yara, soğukluk ve hatta kangren durumu yaratabilir. Bu rahatsızlığın hastalığın erken dönemlerinde fark edilmesi hastalığın tedavisi açısından oldukça önemlidir.

Bacak damar tıkanıklığının nedenleri:
 • Bacakta damar tıkanıklığının en sık rastlanan nedeni damar sertliğidir.
 • Aşırı sigara kullanımı
 • Yüksek tansiyon hastalığı
 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • Kolesterolün yüksek olması
 • Yaşlılık ve aktivitesiz yaşam
 • Bacakta bulunan atar damarların balonlaşarak tıkanmalarına neden olan buerger hastalığı
Bacak damar hastalığının belirtileri:
 • Hastanın ayaklarında veya parmaklarında çıkan yaralar
 • Bacak kaslarında yürürken oluşan ağrılar ve parmaklarda kangren oluşması
 • Parmak ve ayakların normal vücut ısısından daha soğuk olması
 • Ayaklarda yada parmaklarda oluşan morarma ve siyahlaşma durumları bacak damar tıkanıklığının belirtileri arasında sayılabilir.
Bacak damar tıkanıklığının tanısı:

Bu konuda uzman bir doktora gidilerek doktor hastanın rahatsız olduğu durumları dinleyip nabız muayenesi yaparak hastalığının tanısını koyabilir. Bacakta oluşan damar tıkanmalarında çoğunlukla hastanın dizinin arkasında veya ayak bileklerinin iç kısmında bulunan damarlardan tıkanıklık nedeniyle nabzı alınamaz duruma gelmiştir. Bu durum nedeniyle hastaya kan ve kolesterol gibi birtakım laboratuvar testleri yapılır. Bu hastalığın tanısı kesin olarak renkli ultrason, bilgisayarlı tomografi ile yapılan anjiografi veya MR ile yapılan anjiografi gibi yöntemlerle koyulabilir. Anjiografi bacakta bulunan atar damara iğne batırılarak damara kateterin yerleştirilip ilaç verilip röntgen çekilmesi durumudur. Bu yöntem hastaya bazı yan etkiler ve ağrı durumu oluşturacağı için böbrek rahatsızlıkları olan hastalara uygulanmaz.

Bacak Damar Tıkanıklığı
Bacak damar tıkanıklığının tedavisi:
 • Hastalara öncelikle sigara kullanımı yasaklanır ve günde belirli aralıklarla yürüyüş yapması önerilir.
 • Hastalara kılcal damar genişleten, kan sulandırıcı ve damar tıkanıklıklarının oluşmasını engelleyen bazı ilaçlar reçete edilir.
 • Hastalık iyice ilerlemişse ve kişinin yürümesine engel teşkil ediyorsa anjiyografi yöntemi uygulanabilir. Anjiyografi de tıkanan damarlar stent, balon ya da damar tıraşlaması yöntemleri ile açılır. Bu yöntem oldukça kolay yapılan ve en çok tercih edilen bir yöntemdir.
 • Anjiyografinin yeterli olmayacağı ve tıkanıklığın daha da ilerlediği durumlarda hasta kalp damar cerrahi uzmanları tarafından ameliyat edilir.
]]>
Atar Damar https://www.damarhastaliklari.gen.tr/atar-damar.html Thu, 29 Nov 2018 00:06:11 +0000 Atar Damar, Atardamar, diğer bir ismi ile arter kalbin pompaladığı kanın vücudun organlarına yollayan ve dolaşım sisteminin ana elemanı olan kan damarlarıdır. Hayatın devam edebilmesi için dolaşım sistemi oldukça önemlidir. Atar Damar, Atardamar, diğer bir ismi ile arter kalbin pompaladığı kanın vücudun organlarına yollayan ve dolaşım sisteminin ana elemanı olan kan damarlarıdır. Hayatın devam edebilmesi için dolaşım sistemi oldukça önemlidir. Vücudumuzda dolaşım sistemi büyük ve küçük dolaşım sistemi olmak üzere ikiye ayrılır.

Büyük dolaşım sisteminin görevi, temiz olan kanı birçok doku ve organlara götürerek kirlenmiş kanı yeniden kalbe getirir.

Küçük dolaşım sisteminin görevi, kalbe gelen kirli kanı akciğerlere götürüp kan temizlendikten sonra kanı yeniden kalbe getirmektir.
Toplardamarlara göre daha kalın olan atardamarlarda basınç oldukça yüksek olduğu için bu damarların yaralanmaları oldukça tehlikelidir. Kalbimiz her attığında atardamarların içindeki basınç ve akım hızındaki farklılık damarlarda nabız şeklinde belli olur.

Atardamar üç tabakadan oluşur;

Birinci tabaka, damarın en alt tarafında bulunur ve damarın kanla temas eden bölümüdür. Bu tabaka endotel diye adlandırılan özel hücreler tarafından kaplıdır. Bu hücreler damarlarda bariyer gibi çalışıp hormon salgılarlar.

İkinci tabaka, atardamarların en kalın tabakasıdır ve üst üste bulunan kas hücrelerinden oluşur.

Üçüncü tabaka ise damarın en dışında bulunur ve bağ dokusundan oluşur.

Atardamarlar dokularda küçülüp ayrılarak kılcal damara geçerler ve kanı organlara taşındıktan sonra kan toplardamarlara geçer. Toplardamarlar ise atardamarların organlardan topladığı kanı kalbe iletir. Vücudumuzda önemli bir görevi olan atardamarların tıkanması beslediği organın iflas etmesi gibi durumlarla sonuçlanabilir.

Atardamar tıkanmalarını nedenleri:

Atardamarların tıkanmasına en çok damar sertliğinden veya damar kireçlenmesinden kaynaklanır. Atardamarlar tıkanması yağ ve kalsiyum gibi çeşitli maddelerden oluşan dokuların atardamarı daraltması ve bunun sonucunda daralan damarın içinde kan pıhtısı oluşarak damarın tıkanmasıdır.

Atar Damar
Atardamar tıkanıklıkları kimlerde görülür
 • 50 yaş üzerinde ki kişilerde
 • Şeker hastalarında
 • Kolesterol hastaları
 • Tansiyon hastalarında
 • Sigara içen kişilerde daha sık görülmektedir.
Atardamarlar organlarımızı beslemekte önemli rol oynadıkları için bu damarların tıkanması beslediği organın beslenmesine engel olur ve bunun sonucunda;
 • Kalp damar tıkanıklığı
 • Boyun ve beyin damar tıkanıklığı
 • Bacak damar tıkanıklığı
 • Bağırsak damar tıkanıklığı
 • Böbrek damar tıkanıklığı
 • Kol damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
]]>
Damar İncelmesi https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-incelmesi.html Thu, 29 Nov 2018 22:53:32 +0000 Damar incelmesi, hücrelerin canlılıklarını sürdürebilmek amaçlı devamlı madde alışverişi yerine getirmek zorunda oldukları damarlarda oluşan bir hastalıktır. Bu alışveriş genelde diffüzyon işlemi ile gerçekleşir. Diff Damar incelmesi, hücrelerin canlılıklarını sürdürebilmek amaçlı devamlı madde alışverişi yerine getirmek zorunda oldukları damarlarda oluşan bir hastalıktır. Bu alışveriş genelde diffüzyon işlemi ile gerçekleşir. Diffüzyon, madde taneciklerinin fazla yoğunlukta yer aldıkları bir bölgeden düşük yoğunlukta olduklara bölgelere gerçek dağılması demektir. Memeli canlılarda, kan akımı ile oksijen ve besleyici maddeden zengin ama karbondioksit ve metabolizma artıkları doğrultusunda kan, hücrelerin yakınına gelir ve diffüzyon gerçekleşir.
 
Dolaşım sistemi kalp ve onla beraber kapalı bir devre yapan arterlerden kurulmuştur. Kalp, sistemin pompasıdır. Damarlar ise pompanın attığı sıvının borularıdır. Kalpten çıkan kan, damar yolları aracılığıyla bütün vücuda dağılır. İlerlediği her alanda çapı daha minik durumda olan damarlara taşıma edilirler. Sonunda arteriol olarak bilinen ve arter sisteminin en dar kısmını yaratan bölgelere gelirler. Buradan venüller aracılığıyla venöz sisteme geçerler ve giderek genişleyen ven damarları ile kalbe geriye dönerler. Bu dolaşım esnasında akciğerde vücudun hayatiyeti amaçlı gereken oksijeni meydan kan, anteriollerden venüllere geçme evresinde taşıdıkları oksijeni hücrelere verip, karbondioksiti hücrelerden alarak akciğere geriye dönerler. Tekrardan benzer dolaşım neticesi, ince bağırsaklardan gereken besin maddelerini alarak hücrelere götürülür ve çoğalış maddeler karaciğer ve böbrekler aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılırlar. 

Kalpte ise 4 bölüm yer almaktadır.Şunlar, kanaat akciğerler ile vücuda dağıtmak amacıyla bir rejim içinde çalışırlar, bu bölümlerin her birisi bir kapakçık tarafından kanın iletimini sağlarlar. Kalbin kendisinin kan gereksinimi ise koroner damar ismi verilen ve kalbi çepeçevre saran bir ağ ile sağlanır. Koroner arter rahatsızlığı (KAH) genel bir terimdir ve koroner arterlerin her şekilde patolojisini kapsar. KAH yapan bir sürü türlü nedenler gösterilmiştir. Şunlar içinde en yaygın rastlanılan neden koroner aterosklerozdur (Kireçlenme). Koroner arterlerde kireçlenme kalp adalesinin kan perfüzyonunu anormal bulgu verecek pozisyonda azaltmışsa, aterosklerotik kalp rahatsızlığı (ASKH) veya koroner kalp rahatsızlığı (KKH) diye ad verdiğimiz türlü muayenehane tablolar meydana gelir. Bu bağlamda bazı durumlarda iskemik kalp rahatsızlığı terimi de kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletler'inde KKH'na ilişkili ölümler son 20 senede eskiye yönelik bir azalma göstermiştir ama koroner ölümler hâlâ birinci sıradaki ölüm nedenidir. Senede tahmini 500 binden fazla kişi bu sebeple ölmektedir. Amerikalıların %3.1'inde (7 milyon) etkin koroner arter rahatsızlığı vardır. Kuzeyindeki, Avustralya, Belçika, Finlandiya, Japonya benzeri sanayi ülkelerinde 1960'lı uzun yılların sonlarında KKH mortalitesinde ciddi yükselme olmuş, sonradan azalmıştır. Rusya, İsveç ve Doğu Avrupa ülkelerindeki KKH'na ilişkili ölüm oranı ise hâlâ artmaktadır. Ülkemize gelince, Türk Kardiyoloji Derneği öncülüğünde 1990 senesinden beri sürdürülen çalışmalardan ele geçirilen neticelere yönelik, ülkemiz çapında erişkinlerdeki KKH sıklığı %3.8 (erkeklerde %4.1, bayanlarda %3.5)'dir. Ülkemizde tahmini 1.200.000 kalp hastası vardır ve senede 130.000 bireyin bu sebeple can verdiği ihtimal edilmektedir.
 Damar İncelmesi
Koroner arter rahatsızlığı nedenleri:
 • Koroner ateroskleroz (koroner damarlarda kireçlenme)
 • Koroner damar embolisi (damarların pıhtıyla tıkanması)
 • Koroner arterlerin anlık sinirsel ikazlarla kasılarak kapanması.
 • Doğumsal koroner damar anormallikleri 
Koroner ateroskleroz risk faktörleri
 
Ateroskleroz gelişen kişilerde birtakım faktörlerin genel populasyona yönelik daha sık yer aldığı epidemiyolojik çalışmalardan anlaşılmıştır. Bu faktörlere riziko etmenleri denilmiştir. Son 20 senede bu faktörlerin tanımında ciddi gelişmeler olmuştur. Riziko etke]]> Beyin Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/beyin-damar-tikanikligi.html Fri, 30 Nov 2018 00:14:31 +0000 Beyin Damar Tıkanıklığı, Beyin damarlarında meydana gelen daralmalar ve damarların çeşitli nedenlerden dolayı tıkanması sonrasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Ölüm riski taşıması açısından hafife alınmaması gereke Beyin Damar Tıkanıklığı, Beyin damarlarında meydana gelen daralmalar ve damarların çeşitli nedenlerden dolayı tıkanması sonrasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Ölüm riski taşıması açısından hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.

Beyin Damar Tıkanıklığı Nedenleri;
Beyin damarları yaşında ilerlemesiyle yıpranırlar ve elastiki özelliklerini kaybederler. Bu nedenden dolayı özellikle yüksek tansiyonu olan yaşlı kişilerde sıklıkla beyin damarlarında tıkanmalar görülmektedir. Tıkanan damarın yırtılması sonucu beyine kan dolması ise beyin kanaması olarak adlandırılır.

Beyin damarında oluşan tıkanma sonrasında tıkanan bölgenin gerisinde kalan beyin dokusu kansız kalacağı için doku ölür ve bu bölgenin kontrol ettiği vücut bölgesinde felçlere neden olabilir. Bu durumda cerrahi müdahale şansı yoktur ve bunun yerine pıhtı eritici tedaviler uygulanır. Tedavinin uygulanabilmesi için beyin damar tıkanıklığı belirtilerinin görülmesi ve doktora başvurulması sayesinde tıkanan bölgede yapılan incelemeler sonucu tıkanıklığa sebep olan neden bulunarak müdahale edilir. Beyni besleyen 4 tane atardamar vardır. Tıkanıklık bu bölgelerde oluşmuş ise cerrahi müdahale imkanı da sağlanabilmektedir. Bölgedeki tıkanıklığın açılması için bay pass işlemi uygulanarak tıkanıklığının giderilmesi sağlanmaktadır.

Beyin Damar Tıkanıklığı
Beyin Damar Tıkanıklığı Belirtileri;
 • El, kol yada bacaklarda geçici his kaybı veya güçsüzlük.
 • Geçici hafıza kaybı yada konuşamama durumu.
 • Geçici görme kaybı.
 • Geçici yüz felci.
Insanda bu gibi belirtiler görülüyorsa mutlaka tıbbi inceleme yapılması gerekmektedir. Aksi halde beyin damarında oluşan tıkanıklık daha da artış gösterecektir. Yapılan incelemeler sonucunda beyin damarlarında daralma tespit edilmesi ile birlikte hastanın durumuna, yaşına ve başka hastalıklarının durumuna göre ilaç tedavisi yapılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar verilerek anjiyo yada cerrahi yöntemle daralan damarın tekrardan açılması sağlanmalıdır.
]]>
Beyin Damarlarında Daralma https://www.damarhastaliklari.gen.tr/beyin-damarlarinda-daralma.html Fri, 30 Nov 2018 21:09:24 +0000 Beyin Damarlarında Daralma: Beyin, insan vücudunda kafa tasında bulunan şekil olarak yüzeyi çıkıntılı ve iki yarım küreden oluşmaktadır. Beyin ve kafatası arasında üç katlı bir zar bulunmakta bu zar beyni dıştan gelen darb Beyin Damarlarında Daralma: Beyin, insan vücudunda kafa tasında bulunan şekil olarak yüzeyi çıkıntılı ve iki yarım küreden oluşmaktadır. Beyin ve kafatası arasında üç katlı bir zar bulunmakta bu zar beyni dıştan gelen darbelerden korumaktır. Beyin, milyonlarca sinir hücresinden oluşmaktadır. Ayrıca, görme, işitme, tat alma, koklama ve dokunma duyularının yön verildiği vücudun merkezidir. Bunun yanında vücut hareketlerine, öğrenme, yazma, okuma, konuşma, bilgi depolama, üzülme, ağlama, sevinme gibi durumlarında yönetildiği merkezdir. Beyin içinde bulunan kısımlardan bazılarının üstlendikleri görevler ise vücut ısısını ayarlamak metabolizmayı düzenlemek, hormonları denetlemek, strese karşı hemen cevap vermek ve kalp  basıncı ile kalp-damar sistemini düzenlemektir. Halk arasında beyin damar hastalıkları çok yaygın olsa da pek fazla bilinmemektedir. Beyin damarlarının tıkanması sonucunda oluşan felç durumundan ölüm dünyada görülen üçüncü ölüm sebebidir.

Beyin Damarlarında Daralma: İnsan beynindeki damar beslenmesi çok zengindir. İnsan vücudunda % 2' lik bir bölümü kaplamasına rağmen, kalpten çıkan kanın % 20' sini kullanmaktadır. İnme de denilen felç durumu, beyin de bulunan damarlarda ki kan akımının bozulmasından oluşmaktadır. Bu bozulma damarlarda oluşan daralma, tıkanma ve patlamalardan oluşmaktadır. Bu durumda beyne giden kan azalacağından dolayı, beyne yeteri kadar kan gidemeyecek ve beyin hücreleri ölecektir.Beyin Damarlarında Daralma Bey inde oluşan hücre kaybının geri dönüşümü yoktur, böylece etkilediği bölgede felç oluşur. Baş dönmesi ve bu dönmeye bağlı hafif denge kayıpları başta hipertansiyon ve şeker olmak üzere beyin damar daralmalarında da görülen belirtiler arasındadır. Özellikle tansiyon ve şeker hastalıklarında daha sık görülen beyin damarlarında daralma sına sebep olan sigara, alkol, stres ve ailede daha önce böyle bir hastalığın olması araştırılmalıdır. Böyle bir hastalık belirtileri ve risk faktörlerinin varlığı durumunda boyun anjiyosu yaptırmak hatta yılda bir kez tekrar etmek sağlık açısından oldukça önemlidir. 
]]>
Şah Damarı Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/sah-damari-tikanikligi.html Sat, 01 Dec 2018 20:14:37 +0000 Şah damarı tıkanıklığı, günümüzde çok sık karşılaşılan durumlardan değildir. Fakat bazı insanlarda meydana gelerek hayati tehlikelere neden olduğu için tıbbi alanda önem arz eden bir durumdur. Tıbbi olarak şah damar tı Şah damarı tıkanıklığı, günümüzde çok sık karşılaşılan durumlardan değildir. Fakat bazı insanlarda meydana gelerek hayati tehlikelere neden olduğu için tıbbi alanda önem arz eden bir durumdur. Tıbbi olarak şah damar tıkanıklığına karotid atardamar tıkanıklığı denilmektedir. Genellikle damar sertliği nedeniyle meydana gelen bu sorun, bazı insanlarda da damar kireçlenmesi adı verilen bir hastalık nedeniyle oluşmaktadır. Bu damarın tıkanması durumunda kişilerde çok büyük rahatsızlıklar meydana gelir. Bu rahatsızlıkların ölümcül olması nedeniyle sorunun acilen tedavi edilmesi gerekmektedir. Şah damar tıkanıklığı en çok 50 yaş ve üzeri kişilerde görülen bir durum olsa bile bazen kişilerin aşırı sigara tüketmesi ya da sürekli olarak tıbbi ilaç kullanmaları durumunda gerçekleşebilecek bir durumdur. Damar sertliğine bağlı olarak oluşan şah damar tıkanıklığı, daha çok kişilerde var olan damar sertleşmesi sorununun önemsenmemesi nedeniyle oluşmaktadır. Bunun yanı sıra eğer kişilerde yüksek kolesterol gibi sorunlar var ise zamanla şah damarda tıkanma sorunları meydana gelebilmektedir. Zaten kolesterolün insanlardaki en büyük tehlikesi de damar tıkanıklığı gibi durumların oluşmasıdır. Son olarak ise şeker hastalığı olan insanlarda bu durum çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu gibi hastalıklar zamanla insanlarda sadece şah damarın değil diğer damarların da tıkanmasına neden olmaktadır. 

Şah damar damarı tıkanıklığı ne gibi belirtiler gösterir
 • Şah damarı tıkanıklığında kişinin karşılaşacağı en büyük belirti kişinin gözlerinde ara ara kısa süreli de olsa kararmaların meydana gelmesidir. Bu durum kimi zaman tek gözde olsa bile bazen her iki gözde biden olabilir. Göz kararması, şah damar tıkanıklığının önemli belirtisidir. 
 • Kişinin yüzünde ve kollarında oluşan uyuşmalarda kan akışının yavaşlamasına bağlı olarak görülür. Şah atardamarının tıkanması durumunda kişinin vücudunda farklı bölgelere kan akışı yavaşlar ve bu gibi belirtiler görülür. 
 • Eğer sorun daha da ilerlerse kişinin kollarında ya da bacaklarında felçlik durumları görülebilir Bu felçlik sorunu kısa sürelide olsa ilerde sürekli bir hale gelebilir. 
 • Bazen şah damarı tıkanıklığı baş dönmesi problemlerine neden olabilmektedir. Bu belirtinin görülmesi için beyne pıhtı geçmesi beklenmez.
 • Son olarak ise kişilerde konuşma bozuklukları görülebilmektedir. Bu durum çok yaygın bir şekilde karşılaşılmaktadır. Bu durum zamanla anlama bozukluğuyla birlikte görülebilir. 
Şah Damarı TıkanıklığıTedavisi: Şah damarı tıkanıklığı, olan kişilerde tanı konulduktan sonra tedavilerin en kısa zamanda yapılması gerekmektedir. Çünkü bu sorun kişinin hayati tehlikeler yaşamasına neden olabilir. Şah damarı tıkanıklığı sorununda ameliyat şarttır. Damar içerisine atılan stentler, damarın tekrar tıkanmasının önüne geçecektir. Bunun için kişilerde ilk olarak ilaç tedavileri uygulanır. Eğer tedaviler herhangi bir sonuç vermez ise daha sonra stent uygulamalarına geçilir. Yapılan ameliyat biraz zor bir ameliyat olduğu için uzun sürebilir. Fakat yapılan tedavilerden çok yüksek oranda olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Kişide yapılan ameliyatlar sırasında kişi herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Zaten kişiler genel anestezi altında oldukları için ameliyat sırasında herhangi bir şey hissetmezler. Bu ameliyatın tek riski, ameliyat sırasında beyne kan pıhtısının atmasıdır. Bu durumlar, hastaların yüzde üçünde görülmektedir. Genel olarak bakıldığında bu sorun tedavi edilmez ise kişideki problem hızla büyüyecektir ve kişinin ileri ki hayatında felç kalma ihtimali her geçen gün artacaktır. Bu durum nedeniyle zaman kaybetmeden tedavilerinizi olmanız gerekmektedir. Özellikle sigara içen insanlar bu tedavileri geciktirmemelidir. 
]]>
Beyin Kılcal Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/beyin-kilcal-damar-tikanikligi.html Sun, 02 Dec 2018 05:12:30 +0000 Beyin Kılcal Damar Tıkanıklığı; Beyin damarlarının daralma ve tıkanması ile meydana gelen durum iskemik beyin damar hastalığı, damarın yırtılarak kanın beyin içerisinde yayılması ise beyin kanaması şeklinde isimlendir Beyin Kılcal Damar Tıkanıklığı; Beyin damarlarının daralma ve tıkanması ile meydana gelen durum iskemik beyin damar hastalığı, damarın yırtılarak kanın beyin içerisinde yayılması ise beyin kanaması şeklinde isimlendirilir. Bütün beyin damar hastalıklarının %70’i tıkayıcı özelliği bulunmaktadır. Beyin kılcal damarları yaşın ilerlemesi ile yıpranır ve elastiki özellikleri yok olur. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyonu bulunan yaşlı insanlarda genellikle yırtılarak beyin kanamalarına sebep olurlar. 

Hastaların bir tarafları felç olur. Ayak ve el tamamen veya bir bölümü felç olur. Konuşma merkezinin tutulduğu olaylarda ise hasta konuşamaz. Genç yaşlarda beyin kılcal damarlarının cidarının zayıflaması sebebiyle balonlaşması ve bu balonlaşan bölümünün yırtılması neticesinde beyin kanaması oluşabilir. Damarlarda meydana gelen bu balonlar anevrizma şeklinde isimlendirilir. Anevrizma yırtılması her yaşta meydana gelebilir. Anevrizma yırtılmasını önceden bilmenin mümkünatı yoktur. Hastada herhangi bir belirti görülmez. Ani bir zorlanma ve heyecanlanma ile balonlaşan damar yırtılabilir.

Beyin damarlarında meydana gelen tıkanmalarda, tıkanmanın gerisinde kalan beyin dokusu kansız kalacağı için ölür ve bu çevrenin kontrol ettiği vücut çevresinde felçler meydana gelir. Çoğunlukla bu tür durumlarda cerrahi müdahale şansı bulunmamaktadır. Bunun yerine pıhtıyı eritici tedaviler yapılır. Beyin ve beyinciği besleyen 4 tane atardamar bulunmaktadır. Bu atardamarlar 2 şah damar ve 2 vertebral damardan meydana gelir. Tıkanma bu ana bölgelerde meydana gelmiş ise cerrahi müdahale  imkanı olabilmektedir. Bu bölgelerde, tıkanma veya daralmayı gidermeye yönelik by-pass işlemleri yapılabilmektedir. Fakat bu girişim, her hasta için ayrı ayrı birçok faktör analiz edilmesinin ardından yapılır.

İnme Nedir

İnme, beyin fonksiyonunun ani bir şekilde kaybedilmesidir. Beyin kanaması ve damar tıkanması inmenin en önemli 2 nedenidir. Damar tıkanması, kanamaya nazaran daha çok gözükür. İnme,felçle kendini gösterir. Vücudun bir yada daha çok uzvunun hareket ettirilememesi, konuşma bozukluk oluşması, hafıza kaybı, görmede bozukluk şeklindeki belirtiler meydana gelir. Damar tıkanıklığından kaynaklanan olan inmede, kılcal damarı tıkanan beyin dokusuna ilk 6 ve 8 saat içerisinde yeniden, kan gitmesi sağlayabilirse, hastanın felci tamamen yada tamamına yakını düzelebilir. Gerekli olan tedavinin yapılmaması halinde, damarı tıkanan beyin dokusu ve etrafı canlılığını kaybedeceği için, bu hastanın yeniden düzelmesi imkansız olur. Hasta, hayatı boyunca sakat kalır yada yaşamını kaybeder.

Beyin Kılcal Damar TıkanıklığıBeyin Kılcal Damar Tıkanıklığı Belirtileri;

İnmenin belirtileri geçici iskemik atak şeklinde tanımlanan bulgulardır. Elde, kolda veya bacakta geçici hissizlik yada güçsüzlük, geçici olan hafıza kaybı veya konuşamama, geçici olan görme kaybı, geçici olan yüz felci şeklindeki durumlar meydana gelir. Bu tür belirtiler meydana geldiğinde mutlaka tıbbi inceleme yapılması gerekir. Aksi durumda beyin tıkanma olasılığı fazladır. Tıbbi inceleme neticesinde beyin kılcal damarlarında bir daralma tespit edilmesi durumunda hastanın durumuna göre ilaç tedavisi uygulanır, kan sulandırıcı olan ilaçlar verilir yada anjiyo veya cerrahi yollarla daralan damarın yeniden açılması sağlanır. İnmenin ana sebebi damar sertliği olduğu için, damar sertliğine sebep olan her olay inme olasılığını doğrudan etkiler.

Beyin Kılcal Damar Tıkanıklığı Tedavisi;

Beyin kılcal damarının tıkanması çoğunlukla bir pıhtı yüzünden meydana gelir. MR incelemesi ile, beynin hangi bölgesinin zarar gördüğü ve etrafında bulunan dolaşım bozukluğu incelenir. Eğer tıkalı olan damarın açılmasının yararlı olacağına karar verilirse, acilen anjiyo yapılarak hangi damarın tıkanmış olduğu tespit edilir. Pıhtı olan yere kadar anjiyo ile ulaşılır ve bu pıhtıyı eritecek ilaç verilerek, damarın yeniden açılması gerçekleştirilebil]]> Ayakta Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/ayakta-damar-tikanikligi.html Mon, 03 Dec 2018 00:10:48 +0000 Ayakta damar tıkanıklığı, hastalığı atardamar tıkanıklığı hastalığı ile kendini belli etmektedir. İlerleyen yaşlarda özellikle ellili yaşlarının üzerinde erkek hastalarda daha fazla görülmektedir. Damar sertli Ayakta damar tıkanıklığı, hastalığı atardamar tıkanıklığı hastalığı ile kendini belli etmektedir. İlerleyen yaşlarda özellikle ellili yaşlarının üzerinde erkek hastalarda daha fazla görülmektedir. Damar sertliğine bağlı olarak oluşan ayakta bulunan damarların tıkanması ya da bacak bölgesine giden damarların tıkanması ile hastada uzun süreli ağrılar oluşur. Damar sertliğine bağlı olarak da tıkanan ayak damarları sigara içen kişilerde daha çok görülmektedir. Ayrıca bu hastalığı kolesterol hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı ve şeker hastalığının tetiklediği bilinmektedir. Bu tıkanıklığa bağlı olarak boyun, kalp, beyin ve bacak bölümlerinde tıkanıklıklar oluşarak; ciddi problemlere sebep olmaktadır. Ayrıca ayaktaki damar tıkanıklıklarının küçük yürüyüşlerle bile büyük sancılara ve ağrılara sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bu ağrılar ile uzun süreli tıkanıklıkların sonucunda kangrene bile sebep olduğu bilinmektedir. Ayakta bulunan damar tıkanıklığının en büyük çoğunluğu şeker hastalarında görülmesidir. Şeker hastalığı bacakta bulunan damar tıkanıklıklarını tetiklediği için genç yaştaki şeker hastalarında bile bu hastalığın görülme oranı yüksektir.


Ayakta bulunan damar tıkanıklığının belirtileri
Ayakta bulunan damar tıkanıklığının sebepleri arasında kişinin kendisini yorması yada yürüyüşler halinde ağrılar ve sancılar yaşanmasıdır. Ayrıca bu hastalığa vitrin hastalığı da denildiği için parmaklarını ya da ayak bölgelerinde kangren gelişmesi mevcuttur. Hareket halinde bulunan ağrılar çok şiddetli olurken; hareket bırakıldığı zaman beş dakika içerisinde geçebilir. Bu ağrılar ile ayak bölgesinde ve parmaklarda soğukluk meydana getirebilir. Ayak bölgesindeki tıkanma ile alakalı sinir uçlarının beslenememesine bağlı olarak bu bölgelerde uyuşmalar, karıncalanmalar görülebilir. Ayrıca ayak parmaklarından başlayarak yukarılara doğru morarmalar oluşabilir. Bulunan damar tıkanıklıkları bu bölgede ayak parmaklarının arasında ya da topuk bölgelerinde iyileşmesi geç olan yaralara sebebiyet verebilir. Ayrıca kangren sebebiyle ayağının renginde kararma olur. Ayaklarda bulunan kaslar yürümek dahil birçok hareketi kısıtladığı için damarlarındaki kanın geçişi zorlanır. Bacak hareket halindeyken ayaklarda kan ihtiyacı artacağı için damarlarda darlık sebebiyle sancılar çoğalır. Damar tıkanıklığı hareketsiz halde kendilerini belli etmez. Yürürken, koşarken ya da hızlı hareket halinde iken sancılar halinde kendini belli edebilir ve bu bölgede kasılmalar meydana gelebilir.

Ayakta Damar Tıkanıklığı
Ayakta bulunan ağrılar dinlenme geçebilir ve yürümeye başladığı takdirde ağrı tekrar nükseder. Koşarken ya da yokuş yukarı hareket ederken ağrılar daha da şiddetlenir. Hastalık ilerleyen dönemlerde ise kısa mesafelerde ki hareketlerde bile büyük sancılar yaşanılabilir. Bu sebepten dolayı ayakta bulunan bu belirtiler meydana geldiği zaman vakit kaybedilmeden doktor kontrolü gerekir.

Ayakta damar tıkanıklığının tedavisi
Ayak damar tıkanıklıklarını hasta dikkatli şekilde muayene edilerek, yapılacak tetkikler ile bu bölgede bulunan morarma ya da iyileşmeyen yaralar dikkate alınarak teşhis edilir. Renkli ultrason, bilgisayarlı tomografi ile damar tıkanıklığı tanısı kesinleşir. Anjiyografi tanı koymak amacıyla kullanılmayabilir. Ama bu bölgede damar sertliği bulunan kişilerin ilaç tedavisi kullanarak ayakta bulunan damar tıkanıklığının giderilmesi sağlanabilir. Ayakta bulunan damar sertliğine bağlı olarak tıkanıklığının açılması başka yöntemler uygulanarak ta sağlanabilir. Damar tıkanıklığı olan bölgede ciddi problemler var ise ameliyat ile açılması gerekir. Bunun sonucunda anjiyografi ile tedavi işleminin ameliyatla daha kolay olacağı belirtilmiştir. Bu hastalığın erken dönemlerde fark edilmesi son derece önemlidir. Tıkanıklığın tedavisi içerisinde balon, ilaçlı balon, damar tıraşlama, ilaçlı stent gib]]> Damar Kasılması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-kasilmasi.html Mon, 03 Dec 2018 20:52:58 +0000 Damar kasılması,  atardamar duvarında meydana gelen sertleşmeyle birlikte damarın esnekliğini yitirmesiyle yaşanan ve ateroskleroz damar sertliği olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Erkekleri daha fazla etkiler. Damar kasılmas Damar kasılması,  atardamar duvarında meydana gelen sertleşmeyle birlikte damarın esnekliğini yitirmesiyle yaşanan ve ateroskleroz damar sertliği olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Erkekleri daha fazla etkiler. Damar kasılması kalp enfarktüsü, beyin kanaması, beyin trombozu olgularında temel etkendir. Bacak kangrenlerinde de önemli bir unsurdur. Bu tür durumlara sebebiyet vermediğinde, özgün bir belirtiye de sahip değildir. Damar kasılmasının neden kaynaklandığı konusunda da yeterli bilgi bulunmamaktadır. En fazla vücuttaki orta ve büyük atardamarlarda damar kasılması görülür. Normalde esnek bir yapıya sahip olan atardamar çeperleri, buradan geçen kanın miktarına göre genişleyebilir ya da daralır. Bu özellik atardamarlara kan dolaşımındaki kanın miktarını düzenleme yetkisi verir. Fakat damar kasılması oluştuğunda atardamar duvarları sert bağ dokularıyla kaplanır ve sahip oldukları esneklik kaybolur. Bu sorunu damarda içeriye büyüyen oluşumlar ve aterom plakları takip eder. Bu durumda damarların boşluğunda daralma ve kanın miktarında azalma meydana gelir. Daralma arttıkça damar tıkanması sorunu ortaya çıkar.

Damar kasılması nedenleri

Bunun oluşma sebepleri için çeşitli varsayımlar ortaya atılmıştır. Bunların arasında ikisi daha fazla dikkate alınır. İlkinde damar kasılmasının nedeni olarak yağlar sorumlu tutulmuştur. Üç katmandan oluşan atardamarlarda iç katmanda bir kat hücre, altında elastik bağ dokusu bulunur. Ortadaki katmanda kas dokusu hakimdir. Dış katmanda da bağ dokusu bulunur. Yağlar damar basıncı yüzünden iç katmana doğru gönderilir. Normalde yağlar atardamar duvarından lenf dolaşımına girer. Fakat fazla yağ olursa ya da büyük yağ molekülleri olursa, damarın katmanları arasında sıkışmaya başlarlar. Damar duvarındaki enzimler bu yağları parçalayarak, kolesterol gibi maddelerin oluşmasına neden olurlar. Bu maddeler serbest kaldığında ise damar duvarını tahriş etmeye başlar. Buna tepki olarak damar iltihabik bir tepki verir. İltihap nedeniyle damarın bağ dokusunda sertleşme meydana gelir. Bu damar duvarını da sertleştirir. Böylece damar çeperlerinde kolay parçalanan kılcal damarlar oluşur. Bunun etkisiyle damardaki iltihap artmaya başlar. Biriken yağlarla damar duvarındaki kalınlaşmalar, duvar içinde oluşumlara neden olur. Aterom plaklar parçalanarak, ülserleşme eğiliminde olur. Bu plaklar üzerinde pıhtılaşmayı başlatır. İkinci varsayımda ise, bu olayların başlamasına neden olan süreç farklılaşır. Damar kasılmasını başlatan unsur, damar duvarındaki lezyondan kaynaklanan pıhtılaşmadır.

Damar Kasılması
Damar kasılması belirtileri

Bu sorunun kendine özgün belirtileri yoktur. Ortaya çıkan belirtiler damardaki lezyonların belirginleşmesiyle belli olur. Sadece % 5-10 vakada klinik belirtiler olur. Belirtilerde damarda lezyonun olduğu yere göre değişiklik gösterir. Çünkü dokulara yeteri kadar oksijen iletilememekte ve bölgedeki kan dolaşımı engellenmektedir. Beyinde damar kasılması olursa, görmede ve konuşmada sorunlar, hafıza yitimi, yer ve zaman kavramlarında bozukluk, kol ve bacaklarda ani güç kaybı ortaya çıkarak, beyin trombozu oluşur. Kalbi etkilerse oksijen azlığından kalp kasılması zayıflar. Bu kalpte ritim bozukluğuna, koroner damar lezyonlarına neden olarak, miyokart enfarktüs gelişir. Bacaklarda damar kasılması olursa, kramplar, ağrı, ciltte kalınlaşma, renk koyulaşması gibi sorunlar kangrene kadar gider. Böbrekleri etkileyen damar kasılması eğer küçük damarları etkilerse oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Damar kasılması tedavisi

Bu sorunun neden kaynaklandığı tam olarak bilinmediğinden, damar kasılmasına özgü tedavi seçenekleri bulunmamaktadır. Fakat en önemli tedbir kişinin beslenme önerilerine uymasıdır. Çünkü kabul edilen varsayıma göre aşırı yağlı beslenmenin damar kasılması üzerinde etkili olduğu görülebilir. Bu tür besinl]]> Damar Şişmesi https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-sismesi.html Tue, 04 Dec 2018 06:49:10 +0000 Damar şişmesi, (yani anevrizma), damar çapının belli bir yerde ortalama %50 den fazla büyümesi şeklinde tanımlanır. Sıklıkla sebebi, damar duvarının sağlamlığını sağlayan elastin ve kollajen gibi liflerin bazı Damar şişmesi, (yani anevrizma), damar çapının belli bir yerde ortalama %50 den fazla büyümesi şeklinde tanımlanır. Sıklıkla sebebi, damar duvarının sağlamlığını sağlayan elastin ve kollajen gibi liflerin bazı bireylerde az veyahut da sorunlu olması şeklinde kabul edilmektedir. Bu sebeple, ailesinde anevrizma olan bireyler anevrizma geçirme ihtimali daha yüksektir. Bununla beraber, aterosklerozu olan bireylerde damarın duvar zayıfladığı olduğundan, yüksek tansiyona sahip olan kişilerde de damar içi basıncı fazlalaştığı için anevrizma daha sık görülmektedir. Benzer şekilde, fibromusküler displazi ve Ehlers Danlors gibi bazı bağ dokusu rahatsızlıklarında ve Behçet hastalığı ve benzeri gibi vaskülitlerde anevrizma damar duvarının kuvvetinin azaldığından daha da sık rastlanılmaktadır.

Anevrizma türleri: Anevrizmalar biçim bakımından iki şekil olabilmektedirler. Birinci şekilde, damar duvarının ufak bir bölgesinde zayıflık vardır ve anevrizma ise bu bölgeden çıkarak damar dışında asimetrik bir kese şeklinde büyümektedir. Keseye benzediğinden dolayı "sakküler" olarak isimlendirilen bu anevrizmalar çoğunlukla daha hızlı büyürler ve daha fazla kanama yapmaktadırlar. Bu türdeki anevrizmalara en fazla kafatası içinde rastlanır bununla birlikte böbrek, dalak ve barsak gibi iç organlarında bulunan damarlarda da görülebilmektedir.

İkinci şekil ise, damarın etrafını sarmış konunda olan duvarın tamamında zayıflama vardır. Bu durumda, anevrizma her tarafa doğru simetrik bir şekilde büyür. Füziform olarak isimlendirilen bu anevrizmalar çoğunlukla daha yavaş bir şeklide büyür ve daha az oranda kanama yapılmaktadır. Füziform anevrizmalarına en fazla aort ve bacakta bulunan atardamarlarda rastlanılmaktadır.

Damar Şişmesi

Vücudumuzda genellikle rastlanan anevrizma şekilleri

Füziform anevrizmasının diğer bir özel türü de "dissekan" anevrizmasıdır. Bu anevrizmalar damarların iç kısmında bulunan tabakanın damarı çevreleyen duvardan ayrılması sonucunda oluşurlar. Ayrılma anlamına gelen "diseksiyon" şeklinde isimlendirilen bu olayda, damar içinde yer alan basınçlı kan, damar yaprakları arasına sokulur ve zayıflamış olan dıştaki damar duvarını genişleterek bir anevrizma oluştururlar. Diseksiyon ilerlemeye devam ederse, üstünde bulunduğu damardan bağlantısı kopan yan dalları doku beslenmesini bozabilir ve damarları tıkayabilir. Diseksiyon sebebiyle ortaya çıkan ve "dissekan" şeklinde isimlendirilen bu anevrizma şekli, en fazla aort ve kafa içinde yer alan damarlarda görülürmektedir. Damar duvarı diseksiyon sebebiyle incelmiş olduğundan, füziform biçiminde olmalarına rağmen bu tarz anevrizmalarda da kanama oluşması ihtimali oldukça yüksektir.

Anevrizmanın yerleşimi: Anevrizmalara bedenin herhangi bir damarında rastlamak mümkündür. En sık rastlanan yerler kafada yer alan damarlarda ve aortun içidir. Başın içinde en fazla Wills poligonu olarak adlandırılan ve beyin damarlarının kendi aralarındaki bağlantısını oluşturan damarlarda yerleşirler. Bu söz konusu bölgenin anevrizmaları genellikle sakküler şeklindedir.

Aortta yer alan anevrizmalar en fazla karın bölgesinde, böbrek atardamarlarının alt bölümünde yerleşim göstermektedir ve abdominat aort anevrizması şeklinde isimlendirilmektedir. Aort anevrizmaları çok az da olsa karın bölgesinin üst kısımda oluşabilmektedir ve barsak, böbrek ve karaciğer içinde yer alan damarlarının da alabilir. Aortta yer alan anevrizmalar en çok füziform şeklindedir ve bazı durumlarda diseksiyonla beraber olabilir.

Anevrizma hakkındaki klinik bulgular: Anevrizmalar sıklıkla belli bir seviyeye kadar herhangi bir şikayet oluşturmaz. Daha sonrasında oluşabilecek diğer bulgular 3 olayın etkisinde gelişebilmektedir. 

Kirlerin etkisi: Anevrizma belli olan bir boyuta geldiği zaman çevredeki var olan dokulara baskı yapmaya başlar ve bazı belirtilere de sebep olur. Bu belirtiler ise mevcut olan]]> Damar Yolu https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-yolu.html Tue, 04 Dec 2018 07:54:29 +0000 Damar Yolu, Damar insan üzerindeki kan dolaşımını organlara ve uzuvlara iletilmesini sağlayan bir nevi insanın yol haritasıdır. Damarlar sayesinde vücudumuzda bulunan kan organlara pompalanarak hayatsal faaliyetin devamı sağlanmak Damar Yolu, Damar insan üzerindeki kan dolaşımını organlara ve uzuvlara iletilmesini sağlayan bir nevi insanın yol haritasıdır. Damarlar sayesinde vücudumuzda bulunan kan organlara pompalanarak hayatsal faaliyetin devamı sağlanmaktadır. Damar yolu ise hasta bir kişinin vücudunda eksik olan vitamin ve gerekli serumların aktarılmasını sağlayan bir yapıdır. Özellikle hastanın bir trafik kazası veya acil müdahale gereken durumlarda hastaya ilaç veya kan takviyesi ancak damar yolu açılarak dışarıdan enjekte edilen serum ve takviyeler ile sağlanır. Damar yolu açılırken kol, el, bacak hatta ense üzerinde uygun genişlikteki damarlar seçilerek vücudun ihtiyaç duyduğu besin tarzı yapılar aktarılarak gerçekleştirilir. Damar yolu ekseri kol üzerinde geniş damarlar tespit edilerek bir iğne yardımı ile açılır. Damar içerisine bir nevi monta edilen bu iğnenin ortası boştur. Bu boşluktan insan vücuduna serum, ilaç veya kan takviyesi gerçekleştirilir. Böylelikle hasta acil müdahalede damar yolu sayesinde ilaç damara enjektesi sağlanmış olur. Film fragmanlarında doktorların acil gelen bir hastaya damar yolu açın demesindeki temel neden hastayı kaybetmeden vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin gönderilmesini sağlamaktır.

 
Vücutta Bulunan Damarlar
Atardamarlar: Vücut için gerekli olan oksijeni kan yardımı ile vücudun ihtiyaç duyduğu bölgelere taşınmasını sağlayan damar türü atar damarlardır. 
Toplardamar: Vücut için hayati önem taşıyan kanı kalbe ulaştırmaya sağlayan damar türüdür. Toplardamarlar çoğunlukla taşımış olduğu oksijen yönünden az oranda oksijen bulunan kanı taşır. 
Kılcal Damarlar: Görev olarak Atardamar ve Toplardamar arasındaki bağlantıyı sağlayan ince kan damarlarıdır. Kan hücrelere götürerek madde alışverişini kolaylıkla sağlayan damar türleridir. 

Atardamar, Kılcal Damar ve Toplardamar ani bir hastalık karşısında zarar görebilir. Bu zarar bazen organlardaki rahatsızlıktan kaynaklı veya bir kaza sonucu oluşur. Böylelikle vücudun ihtiyaç duyduğu kan ve hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijen iletilemez. Böylesi bir durumla karşılaşıldığı takdirde vücuda acilen kan veya ilaç takviyesi sağlanır. Bu durum hastaya acil müdahale gerektiğinden hemen damar yolu açılarak vücudun ihtiyaç duyduğu serum enjekte edilerek hastanın hayati fonksiyonları normal değerine dönmesi sağlanır. 

Damar Yolu
Damar Yolu Bulunurken Karşılaşılan Sorunlar
Bazen yaşlı ve çocukların damarlarının bulunması çok zorlaşır bunun temel nedeni çocukların damar yollarının çok ince olması bu nedenle huysuzlanan bebek damar yolunun bulunmasını engeller. Bazı durumlarda yaşlı insanların vücut fonksiyonlarının ilerlemesinden dolayı hemşireler damar yolunu bulamaz veyahut bulunan damar yoluna iğne enjekte edilmez. Böylesi durumlarda acil müdahale gerektiren rahatsızlıkların ilerlemesine neden olacaktır. Kimi hemşireler damar yolunu bulamaz ve iğne damarı delerek ete saplanır. Böylesi bir durumda gelen ilaç maddesi iğnenin batmış olduğu yer üzerinde şişme ve morluğa neden olmakla birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu serim damar yoluyla enjekte edilmesini engeller. Bazen damar yolunu tespit etmek isteyen hemşire damar yolunu rahat bulamadığından veya acemiliğinden dolayı iğneyi dikkatsiz olarak batırılmasından dolayı damar yolu patlaya bilir. Böylesi bir durumda ağrı ve şişkinlik gözlemlenir. Hasta eğer damar yolu açmış ancak aldığı ilacın ciddi anlamda kendisine rahatsızlık verdiğini görür ve zamanla bölgede bir şişlik ve morarma hissederse konuyu acilen uzman hekime bildirilmelidir.  
]]>
Damar Kireçlenmesi https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-kireclenmesi.html Wed, 05 Dec 2018 00:55:30 +0000 Damar kireçlenmesi belli yaşlardan sonra görülmekte olan ve halk arasında daha çok damar sertliği olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta vücutta bulunan kan damarlarının bir kısmının ya da hepsinin sertleşmesi v Damar kireçlenmesi belli yaşlardan sonra görülmekte olan ve halk arasında daha çok damar sertliği olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta vücutta bulunan kan damarlarının bir kısmının ya da hepsinin sertleşmesi ve buna bağlı olarak da esnekliğini kaybetmesi söz konusudur. Tıp dilinde "Arterio Skleroz" ya da "Atheremo" adlarıyla da bilinen bu rahatsızlık kan damarlarının iç kısmında bulunan hücrelerin esnekliğini kaybetmesi, zayıflaması ya da kanda bulunan yağlı maddelerin birikinti yapıp damarı darlaştırması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Damar Kireçlenmesi Belirtileri
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yürürken Sendeleme
 • Titreme
 • Düşünme ve öğrenme gücünde zayıflama
 • Sinirli olma
 • Damarların sertleştiği bölgelerde ağrılar
Kişinin bu belirtileri görmesi durumunda ilk anda önlem alması sayesinde korkulacak herhangi bir şey olmayacaktır. Böyle bir durumda göğüs kalp damar cerrahisine gidip gerekli tetkikleri yaptırarak tedaviye başlamak gerekmektedir. Bunun dışında damarlarında sertleşme sorunu olan kişilerin bitkisel kürler uygulaması da faydalı olacaktır.

Damar Kireçlenmesi
Damar Kireçlenmesi için Bitkisel Kürler
 • 1 bardak kaynar suyun içine 2 gram ıhlamur ekleyin ve 10 dakika bekletin. Günde 3-5 bardak bu sudan tüketin.
 • Lahana yapraklarını 5 dakika kaynatıp sıktıktan sonra taze olarak içmelisiniz. Bu suyu günde 2-3 bardak olmak üzere içmelisiniz.
 • 1 bardak kaynar su içine 4-6 gram enginar yaprağı ekleyin ve 10 dakika bekletin. Bu karışımın suyunu gün içerisinde birkaç bardak olmak üzere tüketmelisiniz.
 • 2-4 gram ökse otunu 1 bardak kaynar su içine atın ve 10 dakika demlenmesini bekleyip tüketin. Bu karışımdan günde 2-3 bardak için.
]]>
Boyun Damar Tıkanıklığı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/boyun-damar-tikanikligi.html Wed, 05 Dec 2018 20:28:22 +0000 Boyun damar tıkanıklığı, şah damarı olarak da bilinen karotis damarının tıkanmasıdır. Bu damar, beynin beslenmesini sağlamakta ve çoğunlukla 40-45 yaşının üzerindeki kişilerde, görülmektedir. İlk önce damarda başl Boyun damar tıkanıklığı, şah damarı olarak da bilinen karotis damarının tıkanmasıdır. Bu damar, beynin beslenmesini sağlamakta ve çoğunlukla 40-45 yaşının üzerindeki kişilerde, görülmektedir. İlk önce damarda başlayan darlık, zaman geçtikçe boyun damar tıkanıklığına sebep olur. Daralmanın ana sebebi, damar sertliğidir. Bazı durumlarda ise, damara gelen herhangi bir darbe sebebiyle, hasar meydana gelebilir. Şah damarında meydana gelen tıkanıklık çoğu zaman, başka damar tıkanıklığı yaşayan kişilerde daha fazla görülür. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, böbrek hastalığı ve kan yağlarının yüksek olması bu damar tıkanıkların dan bazılarıdır. Yaşanan bu etkenlere, erkeklerde daha fazla rastlanmaktadır. Dolayısıyla boyun damar tıkanıklığına da, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla rastlanmaktadır. 

Boyun damar tıkanıklığının, daha pek çok sebebi vardır. Kanda yüksek miktarda kolesterol oluşması, sigara kullanımı, fiziksel aktivitelerin azlığı ve ailede damar sertliği geçmişinin olması bu sebeplerden sadece bazılarıdır. 

Boyunda damar tıkanıklığının olması durumunda, kişilerde görme ve konuşma bozuklukları, konuşulanları anlayamama, kol ve bacakları hareket ettirememe ve baygınlık gibi bazı belirtilere rastlanabilir. Bütün bu belirtilerin yanı sıra kişide baş dönmesi, bulantı ve kusmaya da rastlanabilir. Boyun damar tıkanıklığında rastlanan belirtilere, beyin tıkanıklığında da rastlanır. Bu belirtiler 1-2 gün içerisinde geçebilir. Bunlar, kendiliğinden yada tedaviyle geçebilir. Bütün bu belirtilerin geçmemesi durumunda, kalıcı felç durumu oluşabilir. 

Boyun Damar Tıkanıklığı
Boyun damar  tıkanıklığının ana sebebi, damar sertliği olsa da, bazen travmalara bağlı tıkanıklıklarda oluşabilir. Diseksiyon olarak bilinen, damar tabakalarından birinde yada her ikisinde yırtılma oluşması sebebiyle, kanın geçtiği yolda tıkanıklık oluşabilir. Bu duruma, genç kişilerde de rastlanabilir. 

Kişilerde muayene sonucunda, teşhisin konması için, bazı görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilir. MR, anjiyo gibi bazı tetkikler kesin teşhis konmasında oldukça etkilidir. Eğer boyunda oluşan damar tıkanıklığı çok fazla değilse, kan sulandırıcı  ilaçlar kullanılmaktadır. Eğer tıkanıklık %70 den fazla ise ve hastayı rahatsız ediyorsa, ilk önce anjiyo yöntemi ile stent yerleştirilerek, boyun damar tıkanıklığı açılır.  Fakat, bazen damarların fazla kıvrımlı olması, yada tıkanıklığın fazla olması sebebiyle anjiyo yöntemi uygulanamayabilir. Böyle durumlarda ise,  ameliyatla damarın içi temizlenir. Ameliyat sonrası hastalar, bir hafta içerisinde normal yaşantılarına dönebilmektedir. 
]]>
Lenf Damarı https://www.damarhastaliklari.gen.tr/lenf-damari.html Thu, 06 Dec 2018 14:43:48 +0000 Lenf Damarları, Vücudun hemen hemen bütün dokularında yer alan ve içerisinde lenf sıvısının dolaştığı bir damar ağı kurarlar. Bu damar ağının bazı yerlerinde ise, lenf bezleri adı verilen özel yapılar yer alır. Le Lenf Damarları, Vücudun hemen hemen bütün dokularında yer alan ve içerisinde lenf sıvısının dolaştığı bir damar ağı kurarlar. Bu damar ağının bazı yerlerinde ise, lenf bezleri adı verilen özel yapılar yer alır. Lenf damar ağı ve bunların üstüne yerleşmiş olan lenf bezleri, organizmanın mikroplara ve değişik hastalık etkenlerine karşı kurulmuş olan karakollara benzetilebilir. Bilindiği üzere, atardamarlar ile dokulara taşınan kan daha sonra kılcal damarlar içerisine girer. Kılcal damarlar düzeyinde kan sıvısının bir kısmı, dokuların hücreler arası sıvısına katılır. Bu sıvı daha sonra dokularda bulunan kılcal lenf damarlarına girer. 

Lenf damarlarına girmiş olan ve lenf sıvısı adı verilen kan sıvısı, her ne kadar kan sıvısından kaynaklanmış ise de, onun bütün özelliklerini taşımaz. Lenf sıvısı içerisinde alyuvarlar hiç yer almadığından dolayı bu sıvı hafif sarı veya renksiz olur. Sıvının kıvamı kan serumu kıvamına yakındır. İçerisinde, fazla oranda kanın lökosit hücreleri yer alır. Lenf sıvısı yavaş olmakla beraber pıhtılaşabilme özelliği bulunmaktadır. Lenf damarları içerisine girmiş olan lenf sıvısı, bu damarlar içerisinde taşınarak yeniden kan dolaşımına kazandırılır. Görüldüğü üzere, kan sıvısının bir kısmı dokulara süzülür, burada bir süre dolaşmasının ardından lenf sıvısı olarak lenf damarlarına girer ve damarlar içerisinde ilerleyerek yeniden kan dolaşımına katılır.

Bu yolculuk esnasında, lenf sıvısı etraftan yani dokulardan, merkez kısmına yani kan dolaşımına taşınmış olur. Kılcal lenf damarları birleşerek daha büyük olan lenf damarlarına açılırlar. Lenf damarları, etraftan merkeze doğru gitgide büyüyen bir şekilde yönelirlerken bazı çevrelerde lenf bezlerine açılırlar. İleri karakollara benzetebileceğimiz lenf bezleri, kendilerine gelen lenf damarının lenf sıvısını alarak, bu sıvıyı denetlerler ve kendisinden çıkan bir başka lenf damarı içerisine verirler. Böylelikle, lenf sıvısını dokulardan lenf bezlerine taşımakta olan lenf damarlarına getirici lenf damarı, lenf bezinden etrafa taşıyan lenf damarına ise götürücü lenf damarı adı verilir. 

Her lenf bezi belli bir vücut etrafından gelen getirici lenf damarlarını alır. Başka bir deyişle, her lenf bezi, vücudun belli olan bir yerinin lenf sıvısı denetimini üstlenmiştir. Vücudun herhangi bir yerindeki bir dokunun, canlı veya cansız bir hastalık etkeni tarafından istila edilmesi halinde, o çevredeki lenf sıvısı bu istila ile ilgili bilgileri lenf damarları içerisinde ilerleyerek o çevreden sorumlu olan lenf bezlerine aktarır. Bu bilgileri almış olan lenf bezi, yani vücut savunmasının ileri karakolu, kendi imkanları ile o bölgeye savaşçılar sevk eder. Bu savaşçılar anımsanacağı üzere, granülositler, lenfositler, makrofajlardır. 

Lenf Damarı

Zararlı olan etken ile sürdürülen savaş, bölgesel bir iltihap şeklinde kendisini gösterir. Lenf bezinin kendi imkanları ile bu düşman karşısında yetersiz olarak kalır ise, o zaman vücudun bütün bağışıklık sistemi alarma geçirilerek top yekün bir savaşa başlanılır. Kılcal lenf damarlarının duvarı, tek sıralı olan özel bir epitel hücresi tarafından meydana getirilmiştir. Bu epitel hücrelerine Endotel hücreleri adı verilir. Daha büyük olan lenf damarlarının endotel hücrelerinin dış yüzü yağ dokusu ile örtülmüştür. 

]]>
Aort Damarı Yırtılması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/aort-damari-yirtilmasi.html Thu, 06 Dec 2018 15:03:59 +0000 Aort Damarı Yırtılması, Aort damarı vücudumuzun kan akışını sağlayan ana damarıdır. Aort adı verilen bu damar, kalpten çıkan kanı vücuda pompalayan ana atar damardır. Aort damarının çapı 2,5 santimetredir ve vücudumuzda Aort Damarı Yırtılması, Aort damarı vücudumuzun kan akışını sağlayan ana damarıdır. Aort adı verilen bu damar, kalpten çıkan kanı vücuda pompalayan ana atar damardır. Aort damarının çapı 2,5 santimetredir ve vücudumuzda bu çapa sahip başka bir damar bulunmamaktadır. Vücudumuza giden bütün kanı aort damarı vermektedir ve bu kanın vücutta dolaşımı yaklaşık olarak 1 dakika sürmektedir. Aort damarında oluşan bir problem hastayı çok büyük etkileyebilir. Aort Diseksiyonu (yırtılması) aort  duvarındaki yırtılma sonucunda bu duvardan kan sızması ile oluşur. Aort duvarı 3 katmandan oluşur. Bazı nedenlerle bu en içteki katman yırtılır. Aort damarından geçen basınçlı kan bu yırtıktan geçer ve orta tabakaya ulaşarak iç ve dış tabakaları ayırır. Bu olayın gerçekleşmesi sonucunda şok ve ölüme neden olur. 

Aort Damarı Yırtılması Nedenleri
 • En önemli faktör hiper tansiyon olmakla birlikte aynı zaman da damar esnekliğinin bulunması 
 • Aort damarının zayıflamasına sebep olan bağ dokusu hastalıkları
 • Gebelik
 • Göğüs kısmına alınan ağır darbeler 
aort damarının yırtılmasına sebep olabilir.

Hiper Tansiyon: Aort damarı yırtılması en çok hiper tansiyonla birlikte bulunur.
Bağ  Dokusu Hastalıkları: Marfon sendromunda veya nadirde olsa Ehlers-Danlos sendromunda görülür.
Gebelik: Hormonal değişiklilerin aort duvarını etkilemesi sonucu oluşur.

Aort Diseksiyonu Çeşitleri, Belirtileri ve Tanısı

En sık görülen şikayet aniden başlayan ve yırtıcı olan göğüs ağrısıdır. Göğüsün ön yüzünde başlayan ağrı aort damarının yırtıldığı yönde yayıla gösterir. Aort damarı yırtılması erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Beyin damarlarının da etkilenmesiyle körlük, bayılma da oluşabilir. Nefes darlığı, terleme ve halsizlik ise nadir görülen belirtileri arasındadır. Fiziki muayene ile tanı konulur. Kan testleri bu hastalığın tanısının konmasında pek yaralı olmaz. Diseksiyonun belirlenmesinde en önemli sonuçlar transözefajial, ekokardiyografi, MR ve BT'dir. Ama en iyi tetkik aortun anjiyografi ile görüntülenmesidir.

Aort Damarı Yırtılması
Aort Yırtılmasının Tedavisi

Tanı konulduktan sonra hasta yoğum bakıma alınır alınmaz tedavi süreci başlar. Tedavi aortun hangi bölümünün yırtılmasına bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda acil ameliyat gerekmeden sakinleştirici ilaçlarla, tansiyonu düşürecek veya nabzı düzenleyecek ilaçlarla tedavi edilebilir. Acil ameliyat gerektiren durumlarda ise damarın yırtılan bölümünün sentetik damar ile değiştirilmesi gerekir. Bazı durumlarda kalp kapağının değiştirilmesi ya da bypass ameliyatı yapılabilir. Aort Diseksiyonunun acil ameliyat edilmesi söz konusu olduğu durumlarda hastanın ölüm oranı oldukça yüksektir.
]]>
Koroner Damar https://www.damarhastaliklari.gen.tr/koroner-damar.html Fri, 07 Dec 2018 09:39:37 +0000 Koroner damar, kalp vücuttaki diğer organlar gibi hücrelerden meydana gelmiştir. Kalbin kanlanması yani oksijenlenmesi gerekmektedir. Kalpte bulunan dört odacık kanla dolu olsa da, beslenmesi kanla sağlanmaz. Kendine gerekli olanları Koroner damar, kalp vücuttaki diğer organlar gibi hücrelerden meydana gelmiştir. Kalbin kanlanması yani oksijenlenmesi gerekmektedir. Kalpte bulunan dört odacık kanla dolu olsa da, beslenmesi kanla sağlanmaz. Kendine gerekli olanları karşılaması için, zengin bir atardamar ağıyla donatılmıştır. Kalp aort damardan ayrılan sağ ve sol koroner damarlar sayesinde beslenir. Kalp kasının devamlı olarak çalıştığı dikkate alınırsa, ihtiyacı olan enerjinin, oksijenin fazlalığı ortaya çıkar. İşte kalbin beslenmesini sağlayan atardamarlar koroner damar olarak tanımlanır.

Kalpte sağda ve solda bulunan iki ana koroner damar vardır. Bu ana koroner damarlar daha küçük damarlara ayrılır ve kap kasının belirli alanlarının beslenmesini sağlar. Her birinin üstlendiği görev farklıdır. Bunlardan birisinin tıkanması durumunda, damarın beslediği bölgedeki kalp kası ölür. Bu durum tıpta miyokard infarktüsü olarak tanımlanır. Bu kalp kasının ölümü küçük bir alanda meydana gelirse, kalbin çalışmasında sorun çıkmaz. Kişi bu şekilde yaşamını devam ettirebilir. Fakat bölge daha büyük olursa, kişinin ölüm riski de artar. Koroner damarda tıkanma yerine damar sertliği denilen arteri oskleroz nedeniyle daralma oluşursa, angina pektoris denilen tıbbi sorun ortaya çıkar. 

Sağ koroner damar

Kalpteki sağ koroner damar, sağdaki semilunar kapakçığın üzerinde aorttan kaynaklanmaktadır. Sağ koroner damarın kalpte beslediği bölgeler ise;
 • Sağ atrium
 • Sağ ventrikül ön duvarının 2/3 sağ tarafı
 • Sağ vebtrikülün arka duvarı
 • İnterventriküler septumun 1/3 arka tarafı
 • Sinoatrial nodul
 • Atrioventriküler nodul 
 • Sol ventrikülün dış yan çeperinin 1/4 arka kısmı
Koroner Damar
Sol koroner damar

Sol koroner damarının beslediği kalp bölümleri ise,
 • Sol atrium
 • Sağ ventrikül ön duvarının 1/3 sol tarafı
 • İnterventriküler septumun 2/ ön kısmı
 • Sol ventrikülün dış yan çeperinin 3/4 kısmı
 • Sinoatrial hodul (% 45 sıklıkta beslediği alan)
Sağ ve sol arterden çıkan yan damar dalları çoğu yerde birbiri ile ağızlaşır. Bu sayede herhangi bir küçük damarın tıkanması durumunda, ağızlaşma yoluyla başka bir damara kan akımı sağlanır ve buradaki kalp kasının ölmesi engellenmiş olur. Ancak büyük koroner damar tıkanması sorunu yaşandığında, ağızlaşma olsa bile enfarktüs engellenemez. Kalpte atardamarlar olduğu gibi toplardamarlarda bulunmaktadır. Bu toplardamarların çoğunluğu direkt sağ atriuma dökülür. Bazıları ise kalpteki en yakın odacığa dökülür.
]]>
Kılcal Damar Çatlaması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/kilcal-damar-catlamasi.html Fri, 07 Dec 2018 16:54:25 +0000 Kılcal damar çatlaması, daha çok kişilerde cilt üzerinde estetik ve aynı zamanda sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu gibi sorunların önceden önlenmesi, daha sonraki zamanlarda sizleri çok büyük problemlerle uğraşmaktan k Kılcal damar çatlaması, daha çok kişilerde cilt üzerinde estetik ve aynı zamanda sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu gibi sorunların önceden önlenmesi, daha sonraki zamanlarda sizleri çok büyük problemlerle uğraşmaktan koruyacaktır. Bu nedenle kılcal damar çatlaması sorunu olan kişiler bunu ilerlemeden önce kontrol altına almalıdır. Genellikle ileri yaşlarda meydana gelen bu damar tıkanıklıkları, bakımsız ve yıpranmış olan ciltlerde görülmektedir. Günümüzde en çok yüz bölgesinde oluşan bu durum estetik sorunlara neden olur. Bu şiddetine bağlı olarak ağrılar meydana getirse bile birçok zaman herhangi bir ağrıya neden olmadan varlığını sürdürür. Kılcal damar çatlaması olan kişilerde bu durum kesinlikle tedavi edilmelidir. Çünkü bu problemler tedavi edilmediği sürece, kendiliğinden ortadan kalkmamaktadır. Kılcal damar çatlaması olan kişilerde bazı belirtiler görülmektedir Özellikle cilt yüzeyindeki değişiklikler ve belirtiler bu sorunun varlığını net olarak ortaya koyar. 

Kılcal damar çatlaması neden kaynaklanır
 • Doğuştan kişilerin cildinin hassas olması durumunda ileri yaşlarda kişide kılcal damar çatlaması meydana gelebilir. Özellikle daha hassas olan yüz bölgelerinde bu gibi problemlerin görülme ihtimali çok daha yüksektir.
 • Kişilerin sürekli olarak aşırı güneşe maruz kalması, özellikle yaz aylarında, işi gereği aşırı güneşe maruz kalan insanlarda kılcal damar çatlaması meydana gelebilmektedir. Bu durumdan korunmak için güneşten kendinizi saklamalısınız.
 • İnsanların yaşlanmasıyla birlikte ciltteki birçok hücre de etkilenmektedir. Yeteri olarak beslenemeyen ciltteki hücreler ölür ve kılcal damarlar da zarar görür. Bu durumlarda kılcal damar çatlaması sorununun gerçekleşme riski oldukça artar. 
 • Sürekli olarak kişilerin kozmetik ürünler kullanması durumunda kılcal damar çatlaması görülebilmektedir. Bunun için mutlaka gerekli olan cilt bakımınızı yapmalısınız.
Kılcal Damar Çatlaması
Kılcal damar çatlaması, tedavi sürecine girilmesiyle birlikte tedaviler doğru ve düzenli bir şekilde uygulanır ise yaklaşık olarak en geç bir ay içerisinde bu sorun ortadan kalkacaktır. Fakat bazı insanlarda bu damarların çatlama oranı çok daha fazla olduğu için tedavi süreci biraz daha uzayabilir. Bazen de kişilerin ilaçlarını ve doktorun tavsiyelerini uygulamaması nedeni ile tedavi süreci uzama gösterebilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun dediklerini eksiksiz ve tam zamanında uygulayarak tedavilerin en kısa sürede etkili olmasını sağlayınız. Kılcal damar tedavisi, günümüzde lazer tedavileri şeklinde yapılmaktadır. Yapılan lazer tedavilerinde % 95 oranında olumlu sonuç alınmaktadır: Bu nedenle sizlerde bu tedavi hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Fakat bazı insanlarda bu lazer tedavisi yapılamamaktadır. Bu kişilerden bazıları, vücudunda kan pıhtılaşması sorunu olanlardır. Bunun yanı sıra kılcal damar çatlaması sorununda lazer tedavisi, cildi lazere hassas olan insanlara da uygulanamaz. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmak zorunda olan insanlarda lazer tedavisi uygulamak son derece yanlış olacaktır. 
]]>
Damar Açıcı Bitkiler https://www.damarhastaliklari.gen.tr/damar-acici-bitkiler.html Fri, 07 Dec 2018 23:51:23 +0000 Damar açıcı bitkiler, Vücutta bulunan damar tıkanıklığının bitkilerle tedavisi mümkündür. Herhangi bir sebepten dolayı dolaşım sisteminde bulunan damarlardaki yağ veya benzeri şekilde etkilerle damarların tıkanmasıyla olu Damar açıcı bitkiler, Vücutta bulunan damar tıkanıklığının bitkilerle tedavisi mümkündür. Herhangi bir sebepten dolayı dolaşım sisteminde bulunan damarlardaki yağ veya benzeri şekilde etkilerle damarların tıkanmasıyla oluşan damar tıkanıklığı hastalığının ilaçlarla tedavisi yanında bitkilerle tedavisi yapılabilir. Damar tıkanması nedeniyle organlara yeterli miktarda kan pompalanamaz ve dokulara yeterli oksijen ulaşmadığından bölgede hasarlar oluşur. Bitkilerin içerisinde bulunan bioflavonoidler sayesinde kan dolaşımı rahatça sağlanır ve bu madde sayesinde kan ve oksijen damarlardan daha fazla gelir ve zehirli glikozitleri yok eder. Şimdi ise damar tıkanıklığına iyi gelen bitkilerden bahsedelim.

Alıç bitkisi; Alıç bitkisi içerisinde bulunan damarlar açma etkisiyle oldukça faydalı bir bitkidir. Kan dolaşımını hızlandıran bitkiler arasında yer alırken, içerdiği kimyasallar sayesinde damardaki oksijenin organlara gitmesini kolaylaştırır. Ayrıca alıç ta bulunan madde sayesinde kanda bulunan zehirli maddeleri yok eder. Bu sebepten dolayı rahatlıkla kullanılır. Bu bitkinin kurumuş yapraklarını ya da çiçeğini bir tutam alıp, bir litre suda kaynatılarak soğuması beklenir. Günde 3-4 fincan tüketilerek; en az bir ay devam edilmesi ile damarda bulunan darlıkları ve tıkanıklıkları giderir. Ayrıca suyunu tatlandırmak için bal kullanılabilir.

Karabaş otu; Karabaş otu içerisinde bulundurduğu maddeler sebebiyle kalp ve damar bölgelerinde açıcı olarak kullanılır. Ayrıca karabaş otunun oğul otu ve limon ile bir arada kullanarak kaynatıldığı takdirde, oluşan suyu dolapta bekletip soğuk olarak tüketilir. İsteğe göre bal ile tatlandırılarak her gün iki fincan tüketildiği takdirde; damarlarda bulunan darlıkları genişlettiği gözlenmiştir. Ayrıca karabaş otu oksijen ile kan bileşenlerini hareketlendirmesi ile bilinir.

Ginkgo yaprağı; Bu bitki Türkiye'de yetiştirilmediği için kolaylıkla bulunmayabilir. Ancak kaynatılarak içilmesi dışında, hap şeklinde satılan ilaçları da mevcuttur. Bu bitkinin kullanılması için doktor tavsiyesi gerekir. Ginkgo yaprağı damardaki bulunan darlıkları genişletmesi ile bilinir.

Damar Açıcı Bitkiler
Ökse otu; Bu bitki sayesinde damarda bulunan tıkanıklıkları giderilir. Ayrıca tansiyonun dengelenmesi ve tıkanıklıkların oluşmasını engelleyen bitkiler arasında yer alır. Ökse otu damarlarda oluşan kireçlenmeleri de yok eder. Ayrıca damar sertliğine en iyi gelen çözümler arasında yer almıştır. Ökse otunun sinirsel kalp çarpıntılarını engellediğini bilinmektedir. Ökse otundan bir tutam alarak kaynatılıp suyu içildiği takdirde, birçok derde şifa olacağı bilinmektedir.

Civan perçemi; Bu bitki sindirim ve kan dolaşımına yardımcı olan bitkiler arasında yer almaktadır. Damarlarda bulunan tıkanıklıkların giderilmesine yardımcı olur ve safrayı artırması ile lenf bezi şikayetlerini giderdiği bilinmektedir.

Söğüt kabuğu; Söğüt kabuğu Aspirin'in içerisinde olan salise maddesinde içerisinde bulundurur. Ayrıca damarların tıkanmasını engeller. İçerisinde bulunduğu maddeler sebebiyle kalp krizi geçirme olasılığını azaltır. Bir çay kaşığı söğüt kabuğunu 250 ml suya koyarak kaynatıldığında, oluşan suyu içildiği zaman damarda bulunan hareketlenmeleri ile tıkanmaları giderir. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına şifa kaynağı olur.

Melisa; Melisa bitkisi kalp ve damar sistemini kuvvetlendiren ve bu hastalıklara karşı koruyucu özelliği bulunan maddeler içerir. Ayrıca dolaşım sistemini hızlandırır. Melisa bitkisi spazmı önler ve çarpıntıyı azaltır. Kalpte bulunan ve damarlarda bulunan tıkanıklıkların üzerindeki etkisi büyüktür ve açıcı özelliği ile bilinir. Ayrıca melisa otu tansiyonu dengeler.

Biberiye; Biberiye bitkisi kuvv]]> Bacakta Damar Atması https://www.damarhastaliklari.gen.tr/bacakta-damar-atmasi.html Sat, 08 Dec 2018 13:45:54 +0000 Bacakta Damar Atması, genelde sıklıkla rastlanılan bir hastalıktır. Damar atması çoğunlukla kişinin vücudundaki damarlarında meydana gelen tıkanıklık sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle damarlarda oluşan tıkanıklıkl Bacakta Damar Atması, genelde sıklıkla rastlanılan bir hastalıktır. Damar atması çoğunlukla kişinin vücudundaki damarlarında meydana gelen tıkanıklık sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle damarlarda oluşan tıkanıklıklar ve damar atmaları kişi acısından büyük ölçüde risk taşımaktadır. Fakat sağlıklı olan kişilerde de bazen damar atması görüldüğü olabilmektedir. Bacakta damar tıkanıklarını bacağın arter (atardamar) veya venlerindeki (toplardamar) çeşitli nedenlere bağlı tıkanıklıklar olarak tanımlanmaktadır. Bu tıkanıklıklar genel olarak 50 yaş üzeri bireylerde ateroskleroz dediğimiz plakalara bağlı oluşmaktadır. Arterlere bağlı oluşan tıkanıklıklar ve venlere bağlı oluşan tıkanıklıklar olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Kardiyak nedenlere bağlı olanlardır Örnek; Ateroskleroz (kalp krizi ya da atrial fiblirasyon sonrası), romatizmal, atrial miksoma ve protez kapaklar olarak sıralanmaktadır. Birde kardiyak olmayan nedenlerle kaynaklanan damar tıkanmaları olmaktadır, Örnek; iyatronejik, travma, arteryal aneverzmalar, aterosklerotik zemin, paradoksal emboli, akut aortik diseksiyon ve kompartman sendromu olarak sıralamak mümkündür.

Diğer yandan damar atması, damar tıkanıklığının yanında kişinin uzun süreli olarak vücudun aynı bölgesine basınç uygulamasından veya uzun sure bacaklarının hareketsiz kalmasından da ortaya çıkması muhtemeldir. Özellikle uzun süre kişinin hareketsiz olarak sabit kalması bacaklar da damar atması olayının ortaya çıkması gün içerisinde farklı zaman dilimlerinde kısa süreli olarak kendini gösterebilmektedir. Hatta vücudun bir bölgesine uzun süreli olarak bir basınç uygulandığında ise bacaklarda ve vücutta damar atmasına ve geçici damar tıkanıklığına sebep olması olasıdır. 

Bacakta Damar Atması
Belirtiler ve Önlemler; Bu rahatsızlıkta, hareketsiz kalma sonucunda ortaya çıkan damar atmalarında dikkate alınmasıyla birlikte endişe edilmemelidir. Kişi düzenli olarak egzersiz ve spor yaparak bacaklarında meydana gelen damar atmalarından kolaylıkla kurtulabilir. Ayrıca düzenli olarak yapılan egzersiz hareketleri damar sağlığı açısından oldukça önemli ve yaşanabilecek bir damar atması hastalığının da önüne geçilmiş olunur. Özellikle gün içerisinde yapılan düzenli yürüyüşler ve egzersiz hareketleri de bacaklarda oluşabilecek damar atması rahatsızlığını büyük ölçüde engellemiş olur. Eğer koroner olarak bir damar tıkanıklığı söz konusu ise çok ciddi damar tıkanıklığı rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Özellikle koroner bir damar tıkanıklığı oluşmasından dolayı meydana gelen damar atması kişinin göğüs kafesinde de ağrılar oluşturduğu gözlemlenmiştir. Meydan gelen bu ağrılar çoğunlukla kişinin nefes almasını ve vermesini etkilediği olmaktadır. Ayrıca göğüs kafesinde oluşan ağrılar kalp krizi habercisi ya da kalp krizine neden olabilmektedir. Bu tür şikayetlerde hemen bir doktora görünmeniz gerekmektedir.
]]>
Toplar Damar https://www.damarhastaliklari.gen.tr/toplar-damar.html Sun, 09 Dec 2018 02:34:02 +0000 Toplar Damar, Atar damarların dokulara ulaştırdığı temiz kanın dokular tarafından kullanıldıktan sonra geriye kalan kirli Kanın kalbe taşınma işlemini yapan  damarlardır. Bu damara Ven yada kara damar da denilm Toplar Damar, Atar damarların dokulara ulaştırdığı temiz kanın dokular tarafından kullanıldıktan sonra geriye kalan kirli Kanın kalbe taşınma işlemini yapan  damarlardır. Bu damara Ven yada kara damar da denilmektedir, Venler dolaşım sisteminin belirli bir kısmını oluştururlar. Oksijen yönünden fakir, metabolizmadan geriye kalan artıkları taşıyan kalbe taşıyan toplar damardır. Bun işlemin tam zıttı olan, kanın kalpten, vücudun diğer organlarına götüren veya taşıyan kan damarlarına ise atar damar yani diğer bir söyleyişle arter damar denilmektedir. Her organın bir toplar damarı, bir de atar damarı bulunur. Toplar damarlar vücutta genellikle aynı organa giden atar damarlara eşlik ederler. Toplar damarlar derinden yani kasların içinden geçerler, diğer toplar damarlarla arlarında köprü görevi gören damarlar vardır.

Toplar damarlar yapısal olarak atar damarlara oranla daha ince ve daha geniştirler. bu sistem de toplar ve atar damarlarda dolaşımın en çok zorlandığı bölgeler genellikle bacaklardır. Kol ve bacaklarda ki toplar damarlar, iç organlarda bulunan diğer toplar damarlara nazaran eşlik etmiş oldukları atar damardan daha çok sayıda bulunurlar. Kol ve bacaklar da ki toplar damarlar yüzeysel ve derin olmak üzere iki şekilde bulunurlar. Bacaklarımızda bulunan  yüzeysel ve daha derinde olan toplar damarların dolaşım sistemi birbirinden ayrıdır. Yüzeysel olan en önemli toplar damarlar; ayak bileğinden yukarıya doğru kasığa kadar uzanan büyük safen toplar damarları ve ayak bileğinin arkasından başlayarak dize kadar gelen küçük safen toplar damarı bulunur. Ciltte ve cilt altında bulunan kanı taşıyan küçük toplar damarlar her zaman derinde bulunan geniş toplar damarlara bağlanır, yani özetle yüzeysel damarların kanı derinde bulunan toplar damarlara akmaktadır. Yüzeysel damarlardaki kan derinde bulunan damarlara akarken, derindeki kanın yüzeye karışmaması gerekir, bunun için vücutta çok özel mekanizmalar yani kapakçıklar bulunmaktadır. Bacakta ki toplar damarların bacak için en önemli olanı derinde ki toplar damarlardır. Örneğin: ayakta duran bir kişi de bacakta bulunan toplar damarlardaki basın en yüksek seviyededir, eğer bacağı yukarı kaldırırsanız bacaktaki basınç oranı en düşük seviyeye iner, yürüyüş halin de olan bir insan da toplar damarlarda ki basınç önce yükselse de bir müddet sonra damarlarda ki basınç düşecektir, bu yüzden hareket etmek toplar damarların boşalmasında önemli bir role sahiptir.

Toplar Damar

Toplar damarlarda çıka bilecek rahatsızlıklar: Toplar damarlarda genişleme olabilir, damar uzayabilir ve yahut damarda tıkanma görülebilir. Tıkanma nedeni olarak, damarda iltihaplanma ve toplar damarın içinden geçen kan da pıhtılaşma görüle bilinir. Toplar damarlardaki genişleme ve uzama vücudun bazı bölümlerinde görülür bunlar; bacakta, yemek borusunda, makatta ve erkeğin üreme kordonun da ki toplar damarlarda oluşabilir. Bu oluşuma genellikle varis adı verilmektedir.

]]>